serbija

Serbia e frikësuar
Beogradi kritikon Podgoricën dhe Zagrebin për raportet me Prishtinën, kërcënon sërish me prishjen e raporteve fqinjësore.Serbia i ka kërkuar Malit të Zi që të presë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, përpara se të vendosë marrëdhëniet diplomatike me Kosovën. Ndërkohë paraqitja e sotme e Kroacisë në favor të Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, sipas zyrtarëve serbë, pritet t’i ftohë raportet edhe mes Beogradit dhe Zagrebit. Sipas analistëve, edhe kjo gjendje do të jetë... Vazhdo

December 7, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Serbia e frikësuar
Tags: , , ,

Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Kosova renditet në vendin e 113-të për mjedis biznesi Kosova është radhitur e 113-ta në listën e vendeve për përmirësimin e mjedisit të saj të biznesit, sipas një raporti të Bankës Botërore. Nga shtetet e Ballkanit, Maqedonia është renditur në mesin e reformatorëve më të mirë botërorë, ndërsa Bosnje dhe Hercegovina mban vendin e saj të fundit në mesin e vendeve perëndimore ballkanike. Në raportin “Të bësh biznes 2010: Reformimi në kohëra të vështira”, të publikuar dje (e martë), Banka Botërore... Vazhdo

September 9, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Tags: , , , , , , ,

Lirohet Agim Çeku
(Update) Gjykata bullgare e qarkut në Kyustendil e ka liruar ish`kryeministrin e Kosovës Agim Ceku. Kjo është bërë e ditur nga Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme Albana Beqiri. “Agim Çeku është liruar nga paraburgimi dhe shumë shpejt pritet të kthehet në Kosovë”, ka thënë Beqiri për Express. S’ka vendim për Çekun Gjykata bullgare e qarkut në Kyustendil ka ndërprerë për herë të dytë të enjten seancën gjyqësore lidhur me shqyrtimin e rastit ndaj Agim Çekut, ish-Kryeministër i Kosovës,... Vazhdo

June 25, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Lirohet Agim Çeku
Tags: , , , , ,

Mediat e Beogradit: Ceku mund te lirohet
Shtypi i sotem i Beogradit pohon se per shkak te presioneve politike nga SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca mbi qeverine bullgare ka shume mundesi qe ish-kryeministri Agim Ceku te lirohet. Keshtu jane te pakta zerat se Ceku do t’i dorezohet autoriteteve serbe. Nderkaq gazeta britanike “Financial Times” ne numrin e sotem shkruan se arrestimi i Agim Cekut ka shkaktuar tensione ne rajon dhe e ka vene ne shqetesim Sofjen. Top Channel http://shqiphost2.top-channel.tv/18754796/flv/kronika/ceku-serbi.flv  Vazhdo

June 25, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mediat e Beogradit: Ceku mund te lirohet
Tags: , , , , ,

Për pranin e Skënder Hysenit në Çeki, Zannieri qetëson Serbinë
Serbia nuk ka reaguar ndaj pranisë së ministrit të Jashtëm të Kosovës në takimin joformal të ministrave të jashtëm të BE-së në Çeki. Vuk Jeremic ka thënë se Hyseni ishte pjesë e delegacionit të UNMIK-ut të udhëhequr nga Lamberto Zannieri. Zyrtarë të UNMIK-ut, megjithatë, thonë se Zannieri ka marrë ftesë të veçantë. Në këtë samit, drejtuesit e BE-së përsëritën se Ballkani e ka vendin në këtë bllok. Prania e ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skënder Hyseni në takimin joformal të ministrave të... Vazhdo

March 29, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Për pranin e Skënder Hysenit në Çeki, Zannieri qetëson Serbinë
Tags: , , , ,

Gazi, Serbia “braktiset” nga Rusia
Rusia i ka dhene duart edhe Serbise. Ne mes te dimrit te ftohte, Rusia i ka nderprere gazin Serbise, nje vendim qe nuk eshte pritur aspak mire ne Beograd, aq me teper kur rezervat e gazit jane vetem per pak dite dhe temperaturat pritet te ulen nen zero. Njerezit mund te ngrohen me mazut ose energji elektrike, po keto jane alternativat e fundit dhe aspak te pershtatshme. Qeveria eshte mbledhur dhe ka bere apel per kursim, pikerisht ne keto dite super te ftohta. Kreret vendas fajesojne Ukrainen per gjendjen, nderkohe qe bllokada nuk eshte... Vazhdo

January 7, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gazi, Serbia “braktiset” nga Rusia
Tags: , ,

Krasniqi: Beogradi, politike terrori e genocidi
Kryetari i Kuvendit te Kosoves, Jakup Krasniqi, i cilesoi arrestimet e fundit ne Luginen e Presheves si brutale, ndersa akuzoi Beogradin se nuk eshte shkeputur ende nga polika e terrorit dhe e genocidit. “Arrestimet e fundit janë në funksion të frikësimit të popullsise shqiptare ne Lugine”, u shpreh Krasniqi ne nje konference per shtyp. Sipas tij, qellimet per zhvendosjen e njerezve nuk do te arrihen, ndersa u beri thirrje autoriteteve te Beogradit qe te tregojne pergjegjesi per keto momente historike. “Ne u bëjmë... Vazhdo

December 27, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Krasniqi: Beogradi, politike terrori e genocidi
Tags: , ,

Me rastin e ditës ndërkombëtare të të rinjve,Forca rinore organizon
International Youth Day 2008 Dita ndërkomtare e të rinjve 2008 HYRJA GRATIS TUZË 2008 Me rastin e ditës ndërkombëtare të të rinjve, këtë vit Forca do fillojë me kremtimin kësaj dite në Tuz. Kemi përgatitur një Koncert për të rinj në lokalin “Cavalieri” me yjet e muzikës argëtuese ku do marrin pjesë: Produkt 28, Amanda, Cani dhe DJ Mani. Koncerti do filloje ne ora 21:00. Jeni të mirëseardhur Sponsor Gjeneral dhe Organizator. Forca e Re Demokratike  Vazhdo

August 9, 2008  :: Shtypi / Mediji, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Me rastin e ditës ndërkombëtare të të rinjve,Forca rinore organizon
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kur do ta njohin Kosovën dy fqinjët e saj Maqedonia dhe Mali i Zi
Fqinjeve nuk u ngutet Ish – Presidenti Kiro Gligorov lë të kuptohet se Maqedonia mund ta zvarris vendimin duke vlerësuar se politika e Shkupit nuk është e ndikuar nga shtetet e fuqishme.Analisti Dusan Janjic nuk pret që Podgorica ta marrë vendimin para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm në Mal të Zi. Shkupi dhe Podgorica duket se do të kalkulojnë deri në momentet e fundit për të marrë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.Por kur do të jenë momentet e fundit për këto dy shtete, fqinjë të Kosovës,... Vazhdo

July 1, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Kur do ta njohin Kosovën dy fqinjët e saj Maqedonia dhe Mali i Zi
Tags: , , , , , , ,

U Ulcinjskom polju,predvi?a se kapacitet džamije od hiljadu klanja?a
Poziv za doniranje izgradnje nove džamije u Ulcinju Odbor IZ-e Ulcinja i Odbor za izgradnju džamije u Ulcinjskom Polju, pokrenuli su akciju prikupljanja sredstava za izgradnju nove džamije u Ulcinjskom Polju. Obezbije?en je plac i ura?en je projekat, koji predvi?a kapacitet džamije od hiljadu klanja?a, gasulhanu, biblioteku, salu,kafeteriju, parking i druge prate?e sadržaje. Dobrotvori – zainteresovane institucije, firme i pojedinci, sredstva za ovaj zna?ajan projekat mogu uplatiti na : Žiro ra?un:510-12295-15 Detaljnije informacije... Vazhdo

June 18, 2008  :: Shoqëria / Društvo :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 1 of 212