Shqipëria

Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Në sytë e intelektualëve shqiptarë nga Ulqini shihej qartë emocioni i takimit me këto dokumenta kaq të rëndësishëm sidomos ai i mesharit të Gjon Buzukut, një dokument themltar i cili qëndron në fillesat e shkrimit të gjuhës shqipe. Rastësia ka sjellë që gjatë ditës Dr.Simë Dobreci,Prof.dr.Ruzhdi Ushaku,z.Tahir Tahiri (Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin Zi),publicisti Ibrahim Berjashi dhe z.Kryetari i Komisionit për kulturë,Hajredin Kovaçi,  kanë diskutuar rreth përkthimit të mesharit... Vazhdo

November 19, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Tags: , , , ,

22 Maji Ditë Zie Kombëtare – ABC TV LIVE
Stafi  Lajme nga Ulqini, shpreh ngushellime te perzemerta per familjet e studenteve te Universitetit “Aleksander Xhuvani”, te qytetit te dashur Elbasan, te cilet pesuan nje aksident tragjik ne Himarë, ku humben jeten 13 persona e me dhjetra te plagosur.   Ne respekt ndaj atyre vajzave te reja qe humben jeten ne aksidentin tragjik te Himares dhe shpalljes se dates 22 Maj dite zie Kombetare.   Faqa jone gjate dites se sotme nuk do publikoj asnje lajm. Tragjedi në Himarë,vdesin 13 persona Emrat e studenteve që ishin nisur... Vazhdo
Ulqini në forumin e parë nderkombëtar ekonomik në Kosovë – Foto
U mbajt Forumi i parë Ekonomik Ndër-kombëtar Kosova ofron mbi 110 mijë mundësi bashkë investimi Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe institucionet nga pesë shtetet ku jetojnë shqiptarët mbajtën Forumin e Parë Ekonomik Ndërkombëtar në Prishtinë, me temë “Kosova, shtet i artë për investime”, si pjesë e projektit “Javët e Biznesit Kombëtar”. Në këtë forum ishin të pranishëm zyrtarë institucionesh, ambasador e biznese nga Kosova. Shqipëria, Maqedonia, Mali Zi, Kosova Lindore dhe shtete tjera. Forumi është... Vazhdo

April 21, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqini në forumin e parë nderkombëtar ekonomik në Kosovë – Foto
Tags: , , , ,

Mali i Zi lejon kalimin me letërnjoftime
Vetëm 24 orë pasi nga Top Channel e bë publik fakti se pala malezeze nuk respektonte marrëveshjen për të lejuar kalimin e kufirit të shtetasve shqiptarë për në Mal te Zi ka ardhur dhe reagimi i vendit fqinj, ku tashmë çdo shtetas shqiptar mund të hyjë vetëm me kartë identiteti. Burime nga pika kufitare Muriqanit bëjnë me dije se vetem disa ore pasi shqetesimi u be publik ne Top Media nga Minstria e Brendshme e Malit te Zi ka mberritur nje urdher, ku nga dita e sotme çdo shtetas shqiptar mund te  hyje ne Malin e Zi... Vazhdo

March 29, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Mali i Zi lejon kalimin me letërnjoftime
Tags: , , ,

Fjala e deputetit Mehmet Bardhi me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë – Video
Fjala e deputetit të Parlamentit të Malit të Zi, Mehmet Bardhi: E nderuara Kryetare e Parlamentit zonja Topalli, I nderuar Kryeministër i Shqipërisë zotëri doktor Berisha, I nderuar Kryetar i Republikës së Kosovës zotëri Krasniqi, Të nderuar deputet nga të gjitha viset shqiptare pra Kosova, Maqedonia, Lugina e Preshevës, të Malit të Zi, Të nderuar përfaqësues të diplomacive, mysafir, zonja dhe zotërinj, Përshëndetje të ngrohta dhe të përzemërta me rastin e kësaj mbledhje, të këtij kuvendi shqiptar e gjithë... Vazhdo
Përurohet linja 400 kw Shqipëri-Mali i Zi
Kryeministri Sali Berisha ka marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të linjës së transmetimit 400 kilovolt Shqipëri-Mal i Zi, të cilin ai e quajti startin e realizimit të një projekti madhor për zhvillimin e vendit në fushën e energjisë. Investimi me vlerë 43 milionë euro i financuar nga qeveria gjermane sipas kryeministrit është një tjetër element i rëndësishëm në projektin e qeverisë “Shqiperia vend i zhvilluar deri në 2017”. “Së shpejti do të fillojë punimet për linjën me Kosovën, Tiranë-Prishtinë... Vazhdo

August 6, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Përurohet linja 400 kw Shqipëri-Mali i Zi
Tags: ,

Grupi Folklorik nga Shestani merr pjes ne festivali i 5-të kombëtar për Çamërinë në Sarandë
SARANDË- Ka ulur siparin Festivali i 5-të kombëtar i Këngës dhe Valles për Çamërinë, që u zhvillua për tre netë me radhë në qytetin e Sarandës. Festivali dedikuar folkut të Çamërisë ishte për të pestin vit radhazi në qytetin bregdetar dhe në të morën pjesë mbi 1000 artistë, 30 ansamble e grupe artistike nga të gjitha trojet shqiptare. Në këtë festival madhështor,  marrin pjesë grupe të ndryshme muzikore nga mbarë hapësirat shqiptare. Sipas drejtuesve të festivalit, pjesëmarrjen në këtë eveniment... Vazhdo

June 29, 2011  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Grupi Folklorik nga Shestani merr pjes ne festivali i 5-të kombëtar për Çamërinë në Sarandë
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Klubi i karatesë Ulqini: Shtatë  medalje  të  arta
Klubi i karatesë “Ulqini” mori pjesë në turneun e x të karatesë “Elbasani Open 2010” Shtatë  medalje  të  arta Të dielën, më 14 nëntor 2010 në Elbasan, Shqipëri, u mbajt Turneu i 10-të i karatesë “Elbasani Open 2010”, në të cilin morën pjesë garues nga Shqipëria, Maqedonia,  Kosova dhe ne nga Ulqini. Klubi i Karatesë “Ulqini” mori pjesë me 6 garues, të cilët  u kurorëzuan me gjithsej 10 medalje: 7 të arta, 1 të argjendtë, 2 të bronzta dhe 1 kupë. Në disiplinat individuale me nga dy medalje... Vazhdo

November 22, 2010  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Klubi i karatesë Ulqini: Shtatë medalje të arta
Tags: , , , , , , , , , , ,

Komisioni Evropian nesër publikon Pakon e zgjerimit 2010
Bruksel, 8 nëntor – Komisioni Evropian nesër pritet ta miratojë Pakon e Zgjerimit 2010, që do të përbëhet nga një dokument strategjik, Opinionet në lidhje me kërkesat për anëtarësim të dorëzuara nga Mali i Zi dhe Shqipëria dhe shtatë Raportet e Progresit për vendet e tjera kandidate dhe kandidate potenciale, përfshirë Kosovën. Gjatë gjysmë shekulli, Bashkimi Evropian ka ndjekur integrimin gjithnjë e më të thellë njëkohësisht me pranimin e anëtarëve të rinj. Këto dy procese në të shumtën e kohës... Vazhdo

November 8, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Komisioni Evropian nesër publikon Pakon e zgjerimit 2010
Tags: , , , ,

38 Medalje dhe 8 kupa për  KK”Ulqini”
Përkrahja që u bë  Klubit të karatesë “Ulqini” shënon rezultatin e rradhës Më 31 tetor 2009 në Gjilan, Kosovë, në organizimin e klubit vendas të karatesë “Dardania” u mbajt Turneu i IV ndërkombëtar i karatesë “Katana open 2009”, në të cilin morën pjesë 33 klube nga mbarë Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia, Bosna, Lugina e Preshevës, si dhe nga Ulqini me mbi 400 garues. Organizimi i turneut ishte në nivel dhe konkurrenca mjaft e fortë. – Duke u falënderuar donatorëve, prindërve të garuesve... Vazhdo

Page 1 of 512345