Shqipëria

“Turizmi në funksion të zhvillimit ekonomik dhe proceset integruese”
Në Ulqin u mbajt konferenca e parë shkencore ndërkombëtare me titull “turizmi në funksion të zhvillimit ekonomik dhe proceset integruese” Të zhvillohet turizmi elitar dhe të ngritet bashkëpunimi me fqinjët. Në konkluzionet e konferencës, të miratuara në fund të saj, kërkohet që “turizmi të jetë në funksion të zhvillimit ekonomik dhe të proceseve integruese në kushtet e krizës ekonomike së cilës duhet t`i kundërvihemi me një strategji konzistente, si pjesë e një strategjie afatgjate të zhvillimit”. Ulqin... Vazhdo
Zë i fuqishëm për mbrojtjen dhe afirmimin e interesave kombëtare
Autori jo vetëm në këtë vepër, por edhe në botimet e mëparshme është duke luajtur një rol shumë të rëndësishëm në kultivimin e ndërgjegjes, traditave si dhe në afirimimin ndërkombëtar të çështjeve kombëtare. Padyshim në krijimet e tij dalin në pah aftësitë e thella intelektuale dhe atdhetare, të cilat i vë në qarkullim në favor të çështjeve dhe të mirave kombëtare. Gjeka i ngre problemet e shqiptarëve në piedestalin e instancave administrative të arenës botërore, duke dëshmuar që në territoret... Vazhdo

December 27, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Zë i fuqishëm për mbrojtjen dhe afirmimin e interesave kombëtare
Tags: , , , , ,

Genta Ismajli ne Studio – Zeri i Amerikes (Video)
Genta Ismajli Genta Ismajli flet ne nje interviste per Zerin e Amerikes per karrieren e saj muzikore. Shiko videon:  Vazhdo
TV Shqiperia
Tri Varzat 18 vjeçare organizojn në Ulqin “Rinfest 2008”
Një festë e madhe rinore Për dallim prej dy edicioneve të mëparshme, edicioni i sivjetshëm nuk kishte vetëm karakter lokal, pasi që në të morën pjesë edhe grupe të rinjësh nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, gjë që bëri që konkurrenca të jetë më e madhe dhe i dhanë Festivalit karakter rajonal. Të shtunën mbrëma, skena e “Rinfest 2008” i bashkoi të gjithë të rinjtë në një vend, në Pallatin e Kulturës në Ulqin. Maratona e kërcimeve, këngës, interpretimeve dhe emocioneve i mbajti të ngërthyer... Vazhdo
Organizata joqeveritare ”ORA” do të organizojë sesion shkencor për Shasin
Shasi i lashtë, monument i kulturës Në kuadër të Manifestimit “Pranvera në Anë të Malit”, i cili sivjet shënon edicionin e tij të pestë, Organizata joqeveritare “Ora” do të organizojë më 16-17 maj 2008 në Ulqin Sesionin Shkencor “Shasi i lashtë, monument i kulturës”. Sipas organizatorit, në Sesion pritet të marrin pjesë 14 studiues nga Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova, të cilët do të mundohen të hedhin dritë mbi Shasin nga fusha të ndryshme si historia, arkeologjia, etimologjia,... Vazhdo
Në plazhin Kopakaban çelet me festime sezoni turistik në Ulqin
Festime te shumta me muzike live, kuzhine tradicionale, panaire me veshje dhe punime artizanale jane organizuar ne plazhin e Ulqinit ku eshte celur sezoni turistik. Version multimedial i ketij lajmi ULQIN – Nen moton “ Mali I Zi nje qytet” eshte hapur zyrtarisht sezoni turistik, Ulqini 2008. Manifestimi qendror I cili kishte ne perberje te tij muzike live nga kengetaret me te mire nga Mali I Zi, kuzhine tradicionale, panaire me veshje dhe punime artizanale, ka zgjatur gjate gjithe dites deri ne oret e para te nates, ne plazhin... Vazhdo

May 3, 2008  :: Kulturë / Kultura, Shoqëria / Društvo, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Në plazhin Kopakaban çelet me festime sezoni turistik në Ulqin
Tags: , , , , , , , , ,

Katër medalje të arta për klubin e karates “Champion”
Ekipi i katave i datëlindjes z97/z98, i përbërë nga Adonis Markashi, Edmond Mehmedi dhe Genc Murati u kurorezua me medalje të artë. Me medalje të artë në luftra individuale për femra, datëlindja z92, në kategorinë -53kg, u kurorëzua garuesja Selma Gurzakoviq. Të shtunën në Gostivar të Maqedonisë u mbajt “Kupa e Gostivarit 2008”, në të cilën morën pjesë klube të karatesë nga Maqedonia, Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi, në mesin e të cilëve edhe KK “Champion”. “Champion” u... Vazhdo
Kumtesë e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Kënaqësi për të gjithë shqiptarët Kryetari i LD në MZ, z. Mehmet Bardhi u dërgoi telegram urimi udhëheqjes më të lartë të shtetit shqiptar për ftesën në anëtarësim në NATO dhe Ramush Haradinajt për lirimin nga Tribunali i Hagës. Lajmi që në Samitin e Bukureshtit, Shqipëria mori ftesën për t`iu bashkangjitur Aleancës Verio-Atlantike gëzoi të gjithë shqiptarët në mbarë globin . Ky është një vazhdim i mbarë i këtij viti. Viti 2008 filloi me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, me ftesën drejtuar Shqipërisë... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kumtesë e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Tags: , , , , , , , ,

Shqiptarët në Mal të Zi në kohën e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë (1)
Ndryshimi i hartës politike të Ballkanit Shtetet ballkanike duke parë sukseset luftarake të shqiptarëve kundër ushtrisë së Perandorisë Osmane, veçanërisht kryengritjet e vitit 1910-1912, shpejtuan për formimin e Aleancës Ballkanike, për fillimin e luftës kundër Portës së Lartë. Kështu aleancë ne mes veti lidhën Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia. Bisedat e fshehta në mes shteteve ballkanike ishin inicuar nga Rusia në vitin 1911, duke përfunduar në shtator 1912, me realizimin e aleancës në mes tyre. Në... Vazhdo

Page 4 of 512345