shqiperija

Sonica Festival paralajmëron një festival që do të mbahet mend ne Ulqin
Sonica Festival , i Pesti me rradhë, që organizohet në Plazhin e madhë ”Copacabana ”, sivjet do të mbahet në Ulqin, më 12 deri me 15 gushtë,në vendin e bukur që gjendet vetëm 500 metra ngë uji kristalor dhe i kaltërt të detit Adriatik. Festivali Sonica i këtij viti ndërron vend, nga Italia për 5 vjetorin, që do të mbahet në plazhin e bukur të Copacabanes,Plazhi i madh mes Ulqinit dhe Ada Buna. Edicioni festivalit botëror, që tashmë ka arritur të jetë në mesin e festivaleve më prestigjioze botërore, edhe... Vazhdo
Nuset shqiptare që bëhen serbe – Video
Të paktën 200 vajza nga Veriu i Shqipërisë janë martuar në zonat e thella të Serbisë. Njëra prej tyre, 32 vjeçe nga Tropoja, ka marrë pasaportën serbe nga Ministri i Policisë. Luma Millisheviç humbi bashkëshortin pa mbushur ende tre vjet martesë dhe kërkoi nënshtetësinë serbe për të rritur e ve dy fëmijët që pati nga martesa e pafat. 32 vjeçarja ka vendosur të qendrojë në Serbi për të rritur 2 fëmijët edhe pse, sipas ligjit serb duhej të mbushte 3 vjet martesë për të marrë pasaportën vendase. Historia... Vazhdo
Shqipëria e Mali i Zi nënshkruajnë memorandumin  për thellimin e Bunës
Permbytjet, firmoset memorandumi për thellimin e Bunës SHKODER – Shqipëria e Mali i Zi nënshkruajnë memorandumin e bashkëpunimit për thellimin e Bunës. Memorandumi synon pastrimin e shtratit dhe largimin e të gjitha pengesave artificiale si: mbeturinave të urave të shkatërruara, anijeve të mbytura, mbetjeve nga drunjtë etj. Pastrimin e shtratit rreth urave ekzistuese për të parandaluar ngadalësimin e rrjedhshmërisë përgjatë lumit të Bunës; thellimin, zgjerimin (ku është e mundur) dhe rehabilitimin e shtratit... Vazhdo

December 14, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Shqipëria e Mali i Zi nënshkruajnë memorandumin për thellimin e Bunës
Tags: , , , ,

Ulqini në veprat e akademikut Resuli
Ulqinaku me tradita të shkëlqyera familjare, historike, kulturore dhe politiko-shoqërore, akademiku prof. dr. Kapllan Resulbegoviq-Buroviq, i mirënjohur nga shqiptarët me pseudonimet KALLUSHI dhe RESULI, me gjithë pengesat dhe sabotimet më monstruoze, që i janë bërë dhe vozhdojnë t’ia bëjnë sot e kësaj dite, deri tash ka botuar mbi 100 libra, publicistikë, beletristikë dhe literaturë shkencore, duke trajtuar probleme më të ndrysme dhe të popujve më të ndryshëm, ballkanikë dhe evropianë. Ai edhe ka shkruar... Vazhdo
Sabina Osmanoviqit ua dorezua titulli i „Doktoreshes se Shkencave“ në Graz
Sabina Osmanoviq eshte vetem 26 vjeçare dhe eshte doktoresha e pare femer nga Ulqini dhe trevat tjera shqipetare ne Mal te Zi. Ajo njeherit eshte doktoresha me e re momentalisht ne Mal te Zi e mbase edhe me gjere. Dr. Osmanoviq eshte nga Katërkolla  (Vlladimiri), rrethina e Ulqinit. Ka mbaruar Universitetin „Luigj Gurakuqi“ Dega Gjermanistike ne vitin 2006 me noten mesatare 9.72. Duke qene studentja me e mire e gjenerates, ka perfituar nje burse nga Ministria e Arsimit te Austrise per te vazhduar studimet pas universitare. Ne vitin... Vazhdo
Ulqini dëshmi e shekujve – Vendbanim i hershem ilir! (1)
Ulqini, është ndër vendbanimet më të hershme të trevave ilire. Kjo dëshmohet që në periudhat parahistorike. Emri i tij, me sa duket, lidhet me emrin Colcbinium (Kolkin apo Kolbin të ardhur nga Azia) kolkët si themeluesit e parë i Olcinium. I famshmi shkrimtar Tit Livi, e përmend Ulqinin si Olcinium, kurse vendasit si olcinatas, që mendohet se i përkasin fisit ilir të labeatëve, që gjendeshin rreth liqenit me të njëjtin emër në Shkodrën e sotme. Në shekujt në vijim, emri i qytetit të Ulqinit ka evoluar nga lashtësia... Vazhdo
Dhoma me qera në Ulqin prej 6€
Home: +382 30 423 094 Mobile: +382 69 027 347 + Viber Dhoma me Qera Çobi gjendet në Ulqin, më saktësisht në Pinjesh.Shtepija ka 6 dhoma ku 5 nga ta janë me pamje nga deti. Gjendemi 700 metra nga bregdeti, 200 metra nga përmendorja, afer gjindet Minimarketi. Dhomat Çobi gjinden ne aferesi te Hotel Galebit dhe Hotel Mediteranit ,me pamje nga pylli i Pishave.Te gjithe dhomat kane ballkon me pamje nga deti, jane me dy ose tre shtrete,4 dhoma kanë mini kuzhin, banjo, uje 24 ore dhe parkim te sigurut per vetura. Dhomat gjendet 700 metra... Vazhdo
Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll pohon kryetari i Komunës Gzim Hajdinaga
Gjendje e rënduar në fshatrat në kufi me Shqipërinë në Mal të Zi Përmbytjet në rrethin e Shkodrës dhe hapja e portave të hidrocentrale kanë rënduar situatën në fshatrat kufitarë në Mal të Zi. Përfaqësuesit e pushtetit lokal të Ulqinit kanë kërkuar vendosjen e kontakteve ndërministrore Reshje të shumta  dhe hapja e portave të hidrocentraleve në Shqipëri kanë rënduar situatën edhe në disa fshatra kufirate me Malin e Zi e veçmas ato në bregun e lumit Buna. Kryetari i Ulqinit, Gëzim Hajdinaga ka ngritur... Vazhdo

January 7, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll pohon kryetari i Komunës Gzim Hajdinaga
Tags: , , , , , , , , ,

Gëzuar festat e vitit të ri 2010 – Video Foklori i vjeter i Ulqinit
Portali Lajmet nga Ulqini sapo mbushi dy vjet. Dy vjetori thonë është një moment krenarie, krenarie për atë që është arritur – ndërsa ne, për këto dy vjet, arritëm shumë. Portali  Lajmet nga Ulqini sot është portali më i vizituar nga ju – me rreth 250.000 vizita në muaj dhe me rreth 1500.000 faqe të shfletuara – ndërsa vazhdon të zhvillohet më një rritje progresive rekorde. Portali Lajmet nga Ulqini prin me vizitueshmëri në Ulqin, ndërsa është ndër top-ueb-faqet në gjuhën shqipe në Amerik,Zvicër,Gjermani,Franc,Australi,Kosovë,Shqipëri,... Vazhdo
Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Kosova renditet në vendin e 113-të për mjedis biznesi Kosova është radhitur e 113-ta në listën e vendeve për përmirësimin e mjedisit të saj të biznesit, sipas një raporti të Bankës Botërore. Nga shtetet e Ballkanit, Maqedonia është renditur në mesin e reformatorëve më të mirë botërorë, ndërsa Bosnje dhe Hercegovina mban vendin e saj të fundit në mesin e vendeve perëndimore ballkanike. Në raportin “Të bësh biznes 2010: Reformimi në kohëra të vështira”, të publikuar dje (e martë), Banka Botërore... Vazhdo

September 9, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Tags: , , , , , , ,

Page 1 of 512345