shqiperija

Zbulohen të dashurit e vajzave të presidentit Topi
TĂ« jesh fĂ«mija i njeriut mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m tĂ« njĂ« vendi, do tĂ« thotĂ« tĂ« jesh me fat. ËshtĂ« njĂ« nga ato raste fatlume qĂ« tĂ« kujton pĂ«rrallat me princĂ«r tĂ« kaltĂ«r ku personazhet jetojnĂ« tĂ« lumtur pĂ«rgjithnjĂ«. NdĂ«rkohĂ« vajzat e presidentit Topi, ishin nĂ« moshĂ«n e adoleshencĂ«s kur i jati u zgjodh president i vendit. Natyrisht ishin nĂ« moshĂ«n e duhur pĂ«r tĂ« kuptuar se nĂ« çfarĂ« realiteti tĂ« ri duhej ta pĂ«rshtasnin jetĂ«n e tyre e cila deri dje ishte si ajo e çdo bashkĂ«moshatari tĂ« kryeqytetit. MegjithatĂ«... Vazhdo
Gazmend Oketa: Të intensifikohet bashkëpunimi i forcave të armatosura
Ministri shqiptar i mbrojtjes Gazmend Oketa vlerĂ«son bashkĂ«punimin e shqipĂ«risĂ« dhe malit tĂ« zi nĂ« fushĂ«n e mbrojtjes dhe kĂ«rkon PodgoricĂ« – BashkĂ«punimi i forcave tĂ« armatosura tĂ« Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« Ă«shtĂ« shumĂ« i mirĂ«, por ka akoma hapĂ«sirĂ« pĂ«r avancimin e tij, ka vlerĂ«suar ministri shqiptar i Mbrojtjes, Gazmend Oketa. “Sektori i sigurisĂ« sĂ« detit dhe i kontrollit tĂ« kufirit detar Ă«shtĂ« fushĂ« ku mund tĂ« bashkĂ«punojmĂ« me sukses”, ka thĂ«nĂ« ai. Ministri i Mbrojtjes sĂ« ShqipĂ«risĂ«... Vazhdo

December 9, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gazmend Oketa: TĂ« intensifikohet bashkĂ«punimi i forcave tĂ« armatosura
Tags: , ,

A do të bëhemi popull pa identitet?!
Dita kur u suprimua festa e flamurit kombĂ«tar nĂ« KosovĂ« Ă«se kanĂ« pasur drojĂ« se kjo festĂ« Ă«shtĂ« festĂ« e RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, atĂ«herĂ« e kanĂ« gabim. Dita e Flamurit nuk Ă«shtĂ« festĂ« e ShqipĂ«risĂ«, ajo Ă«shtĂ« festĂ« e shqiptarĂ«ve etnikĂ« kudo nĂ« botĂ«. A kemi aq pak dinjitet dhe vetĂ«respekt qĂ« tĂ« heqim dorĂ« nga dita jonĂ« mĂ« e madhe. Sivjet, pĂ«r tĂ« parĂ«n herĂ« nĂ« histori, nĂ« KosovĂ«, Dita e Flamurit nuk shĂ«nohet si festĂ« shtetĂ«rore, por, si “DitĂ« e ShqiptarĂ«ve”. Madje, as si e tillĂ«... Vazhdo

December 9, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on A do tĂ« bĂ«hemi popull pa identitet?!
Tags: , , ,

Berisha dhe Gjukanoviq : Bashkëpunimi dhe zhvillimi i projekteve konkrete
Kryeministri Berisha dhe Kryeministri malazez Gjukanoviç bien dakord zgjerimin e bashkĂ«punimit dhe zhvillimin e projekteve konkrete Dy palĂ«t diskutojnĂ« projekte nĂ« fushĂ«n e infrastrukturĂ«s, turizmit, arsimit, kulturĂ«s etj.. Kryeministri Sali Berisha mirĂ«priti sot Kryeministrin e Malit tĂ« Zi Milo Gjukanoviç dhe delegacionin qĂ« e shoqĂ«ronte. Pas takimit tet a tet tĂ« dy kryeministrave, u zhvilluan bisedimet mes dy delegacioneve, tĂ« cilat u pĂ«rqendruan nĂ« nxitjen e perspektivave tĂ« reja nĂ« bashkĂ«punimin dypalĂ«sh, aspiratat... Vazhdo

November 25, 2008  :: Politika :: Comments Off on Berisha dhe Gjukanoviq : BashkĂ«punimi dhe zhvillimi i projekteve konkrete
Tags: , , ,

Bellushi: ‘Gjenet e mia janĂ« shqiptare, nĂ« damarĂ«t e mi rrjedh gjak shqiptari’
Presidenti shqiptar, Bamir Topi, ia ka dorĂ«zuar atij dekoratĂ«n “Nderi i Kombit”, gjatĂ« njĂ« ceremonie zyrtare tĂ« zhvilluar nĂ« TiranĂ« Aktori i famshĂ«m amerikan Xhim Bellushi, 54-vjeç, ka marrĂ« njĂ«rĂ«n nga dekoratat mĂ« tĂ« larta shqiptare. ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« krenare me Bellushin dhe me dashurinĂ« e tij ndaj vendit tĂ« paraardhĂ«sve tĂ« tij. Presidenti shqiptar, Bamir Topi, ia ka dorĂ«zuar atij dekoratĂ«n “Nderi i Kombit”, gjatĂ« njĂ« ceremonie zyrtare tĂ« zhvilluar nĂ« TiranĂ«. PrindĂ«rit e aktorit tĂ« njohur janĂ« emigrantĂ«... Vazhdo

November 13, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Bellushi: ‘Gjenet e mia janĂ« shqiptare, nĂ« damarĂ«t e mi rrjedh gjak shqiptari’
Tags: , , ,

Xhejms Belushi, rikthim në Qytezë
Nuk e ka lĂ«nĂ« pas dore premtimin e tij pĂ«r t’u rikthyer nĂ« fshatin e origjinĂ«s. FjalĂ«t kĂ«tu Ă«shtĂ« shtĂ«pia ime, kur mbi disa gurĂ« rrĂ«nojash tĂ« shtĂ«pisĂ« sĂ« tij tĂ« vjetĂ«r ai derdhi lot 13 vjet mĂ« parĂ«, duket se do ta pĂ«rmallin sĂ«rish aktorin hollivudian me famĂ« botĂ«rore, Xhejms Belushi. Ai vjen sĂ«rish pĂ«r tĂ« dytĂ«n herĂ« si shqiptar dhe qytezar, por edhe si biznesmen pĂ«r tĂ« investuar nĂ« fshatin qĂ« ia ka lĂ«nĂ« amanet babai i tij, i larguar nga qyteza qĂ« nĂ« vitet e para tĂ« shekullit tĂ« kaluar. NjĂ« ekip... Vazhdo

November 12, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Xhejms Belushi, rikthim nĂ« QytezĂ«
Tags: , , ,

Liqeni i Shkodrës, në prag të katastrofës ekologjike
Liqeni i ShkodrĂ«s, mĂ« i madhi nĂ« Ballkan, Ă«shtĂ« nĂ« prag katastrofe ekologjike. KĂ«rcĂ«nimi vjen nga shteti mĂ« i vogĂ«l i Ballkan, Mali tĂ« Zi. LumenjtĂ« qĂ« derdhen nĂ« liqenin e ShkodrĂ«s janĂ« tĂ« ndotura me mbetje alumini, tĂ« konsideruara si tepĂ«r toksike. Alarmin e ka dhĂ«nĂ« drejtoresha e ZyrĂ«s Rajonale tĂ« Mjedisit nĂ« qytetin e ShkodrĂ«s, Diana Bejko. Ashtu siç kishin paralajmĂ«ruar specialistĂ«t vite mĂ« parĂ«, fabrika e aluminit nĂ« kufi me PodgoricĂ«n nĂ« Mal tĂ« Zi nuk Ă«shtĂ« mĂ« njĂ« kĂ«rcĂ«nim por njĂ« “pĂ«rbindĂ«sh”.... Vazhdo
Kryetarja e Kuvendit takon Kryetarin dhe anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të Malit të Zi.
Reformat dhe sfidat legjislative, shkĂ«mbimi i pĂ«rvojave nĂ« forcimin e sistemit tĂ« drejtĂ«sisĂ« dhe bashkĂ«punimi rajonal ishin fokusi kryesor i takimit qĂ« Kryetarja e Kuvendit tĂ« ShqipĂ«risĂ«, Jozefina Topalli zhvilloi sot me Kryetarin e GjykatĂ«s Kushtetuese tĂ« Malit tĂ« Zi, Milan Markoviç dhe 7 anĂ«tarĂ«t e kĂ«saj gjykate. Pasi u uroi mirĂ«seardhjen, Kryetarja e Kuvendit thekoi se dy vende kaq tĂ« afĂ«rta gjeografikisht duhet tĂ« intensifikojnĂ« marrĂ«dhĂ«niet nĂ« planin dy palĂ«sh por edhe rajonal. “ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« njĂ«... Vazhdo

September 27, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kryetarja e Kuvendit takon Kryetarin dhe anĂ«tarĂ«t e GjykatĂ«s Kushtetuese tĂ« Malit tĂ« Zi.
Tags: , , ,

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi,sqaronë Podgoricën
Ambasadori i RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi, Tonin Beci, tha tĂ« shtunĂ«n se autoritetet malazeze i kanĂ« tĂ« qarta argumentet e ShqipĂ«risĂ« pĂ«r domosdoshmĂ«rinĂ« e njohjes sĂ« KosovĂ«s shtet i pavarur dhe sovran. “Kur vjen fjala pĂ«r vendet e rajonit dhe fqinje tĂ« KosovĂ«s,aktiviteti dhe pĂ«rpjekjet e diplomacisĂ« shqiptare kanĂ« pasur intensitet edhe mĂ« tĂ« madh. Ju siguroj se kĂ«to pĂ«rpjekje nuk kanĂ« munguar edhe nĂ« raport me Malin e Zi dhe argumentet tona njihen mirĂ« nga strukturat pĂ«rkatĂ«se shtetĂ«rore tĂ«... Vazhdo

September 23, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ambasadori i RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi,sqaronĂ« PodgoricĂ«n
Tags: , , , ,

Kryetari i UDSH-së Ferhat Dinosha thotë se Mali i Zi dhe Shqipëria duhet të fillojnë bisedimet mbi çështjen e dyshtetësisë
DyshtetĂ«sia e dobishme pĂ«r tĂ« dy vendet PodgoricĂ« – Kryetari i UDSH-sĂ«, Ferhat Dinosha, ka thĂ«nĂ« se Mali i Zi dhe ShqipĂ«ria duhet tĂ« fillojnĂ« bisedimet mbi dyshtetĂ«sinĂ« pasi qĂ« kjo do tĂ« ishte e dobishme pĂ«r tĂ« dy shtetet. “Absolutisht mendoj se do tĂ« ishte e dobishme tĂ« fillonin bisedimet lidhur me kĂ«tĂ« temĂ« ndĂ«rmjet Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« pĂ«r arsye se tĂ« dy shtetet kanĂ« nĂ« gjirin e popullsisĂ« sĂ« vet pjesĂ«tarĂ« tĂ« popullit shumicĂ« tĂ« vendit tjetĂ«r. TashmĂ« u kam sugjeruar disa pĂ«rfaqĂ«suesve... Vazhdo

September 22, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kryetari i UDSH-sĂ« Ferhat Dinosha thotĂ« se Mali i Zi dhe ShqipĂ«ria duhet tĂ« fillojnĂ« bisedimet mbi çështjen e dyshtetĂ«sisĂ«
Tags: , ,

Page 3 of 512345