Shqiptarët në Mal të Zi

Shqiptarët në Mal të Zi nga Albinot Maloku
Shkruan: Albinot Maloku Trajektoren e proceseve historiko-politike e shoqërore të Malit të Zi pa mëdyshje e përshkon edhe populli autokton shqiptar i këtij shteti. Prej formimit të Duklës, Zetës e deri tek Mali i Zi i sotëm shqiptarët janë pjesë e pandashme e rrjedhave përmes të cilave ka gjarpëruar historia e këtij vendi. Populli shqiptar gjatë të gjitha rrjedhave historike të Malit të Zi ka ofruar dëshmi të fqinjësisë së mirë, mirëpo nuk ka pranuar të njëjtën gjë nga malaziasit. Nga fundshekulli i VI... Vazhdo

January 24, 2013  :: Opinione :: Comments Off on Shqiptarët në Mal të Zi nga Albinot Maloku
Tags: , , , , ,

Në Katërkollë fillon Panairi i Artizanëve dhe Ekspozita Etnografike e Arkeologjike + Foto
Nesër në ora 11:00 në restorantin “Diamant” në Katërkollë, ju ftojmë të merrni pjesë në Panairin e Artizanëve dhe Ekspozitën Etnografike e Arkeologjike.Të ftuar janë artizanë nga Shqipëria, Kosova si edhe artizanët vendas.E veçanta e këti panairi do të jetë edhe shpalosja e vlerave etnografike dhe arkeologjike nga Ana e Malit, Ulqini e Kraja, ndërsa nga Malësia zotëri Shtjefën Ivezaj.Pjesëmarrja juaj do ta bëjë më të begatë këtë eveniment. Jeni të mirëseardhur! Foto nga Gëzim Ibroçi Facebook #gallery-1... Vazhdo

December 22, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Në Katërkollë fillon Panairi i Artizanëve dhe Ekspozita Etnografike e Arkeologjike + Foto
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Xh.Zeneli: Bashkëqeverisja nuk është zgjidhje e problemeve të shqiptarëve nē Mal tē Zi
Në zgjedhjet e fundit parlamentare në Mal të Zi të datës 14 Tetor të këtij viti, subjektet shqiptare që fituan nga një mandat ishin, Koalicioni “Për Bashkim” (i cili përbëhet nga Forca e Re Demokratike, Iniciativa Qytetare – Tuz dhe Lëvizja Perspektiva) dhe “Koalicioni Shqiptar” (i cili përbëhet nga Lidhja Demokratike, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare). Pak ditë pas zgjedhjeve, me 30 Tetor 2012 dy Kualicionet shqiptare,bashkë me Partinë Boshnjake dhe Iniciativën Kroate ,në kuadër të partive... Vazhdo

December 21, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Komente (3)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dritan Abazoviqi mbron Ulqinin – Video
Në mbledhjen e Kuvendit të Malit të Zi  debatoi edhe deputteti më i ri i kuvendit Dritan Abazoviqi ku rreptë e kritikojë qeverin e re me kryeministrin aktual Millo Gjukanoviq. Ja pra edhe ekspozeja ESKLUZIVE e Dritan Abazoviqit. Në mbledhjen e djeshme të Parlamentit Mali të Zi, gjatë diskutimit mbi ekspozenë e mandatarit, deputeti Dritan Abazoviq fajësoi Kryeministrin e ri Millo Gjukanoviq për gjendje të pa kënaqshme të pakicave, duke thënë: “Ju keni bërë që zonat dhe vendet ku jetojnë pakicat të jenë më të... Vazhdo
Zeneli: Prononcim lidhur me zgjedhjet e nesërme parlamentare në Mal tē Zi
Nesër, me 14 Tetor 2012, do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi.Subjektet politike shqiptare garojnë në këto zgjedhje përmes katër kualicioneve apo listave zgjedhore.Ka pasur tentime që shqiptarët të dalin të unifikuar dhe me një listë zgjedhore, por pa sukses. Ka pasur sygjerime që këto zgjedhje të bojkotohen nga ana e shqiptarëve në shenjë proteste ndaj Ligjit zgjedhor që disfavorizon dhe diskriminon shqiptarët,por kjo nuk ndodhi.Ky është realiteti politik,një ditë para zgjedhjeve. Tani votuesit shqiptar... Vazhdo

October 13, 2012  :: Opinione :: Komente (1)
Tags: , ,

Në Ulqin themelohet Koalicioni shqiptar,bartës i listës Fatmir Gjeka
Ulqin ,17 shtator 2012- Pas disa takimeve të zhvilluara midis subjekteve politike,në mbrëmjen e së hënës në Ulqin, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare, nënshkruan Marrëveshje politike  me Lidhjen Demokratike në Mal të Zi,për daljen e përbashkët në zgjedhjet e ardhshme parlamentare  malazeze të 14 tetorit  me listën e pagëzuar “Koalicioni shqiptar”. Partia Demokratike nga Ulqini dhe Alternativa Shqiptare nga Tuzi  që në fillim të këtij viti në Ulqin nënshkruan  Marëveshjen politike për pjesëmarrjen... Vazhdo
Partitë shqiptare filluan negociatat për pjesëmarrje në zgjedhje
Opsion edhe bojkotimi i zgjedhjeve Përfaqësuesit e partive shqiptare dje në Ulqin filluan negociatat për një pjesëmarrje të mundshme të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme, pasi, siç u tha në takim, ligji aktual zgjedhor ka shfuqizuar mandatet e  garantuara për shqiptarët, ligj i cili është kundrejt standardeve evropiane, njofton e përditshmja Vijesti. Iniciatori i mbledhjes, kryetari i LDMZ-së Mehmet Bardhi, pas takimit, tha se kanë paraqitur dy variante, kryesisht të pranueshme për të gjithë pjesëmarrësit. “Njëra... Vazhdo

July 22, 2012  :: Politika :: Comments Off on Partitë shqiptare filluan negociatat për pjesëmarrje në zgjedhje
Tags:

Të Specifikohet kush është pakicë në Mal të Zi
Foto: Tahir Tahiri Përfaqësuesit e të gjitha këshillave nacionale në Mal të Zi janë këmbëngulës se me Draftligjin mbi të drejtat e liritë të pakicave duhet saktësisht se cilat janë pakicat në këtë shtet dhe për cilat bashkësi nacionale ka të bëjë ai akt,njofton KosovaLive. Ndiqni versionin origjinal nga Agjensia MINA Foto: Tahir Tahiri   Precizirati ko su manjine u Crnoj Gori Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama trebalo bi da sadrži preciznu odredbu o tome ko su manjine... Vazhdo
Kryeministri Igor Llukshiq thotë se shqiptarët kanë mundësinë e përdorimit zyrtar të gjuhës dhe alfabetit të tyre
Podgoricë – Kryeministri i Malit të Zi, dr. Igor Llukshiq, ka thënë se në Mal të Zi ekzistojnë tregues të qartë dhe të dukshëm të realizimit të së drejtës së pjesëtarëve të bashkësisë nacionale shqiptare për përdorimin zyrtar të gjuhës dhe alfabetit të tyre. Sipas tij, këto të drejta do të fuqizohen më tej me miratimin e Ligjit mbi gjuhën zyrtare dhe gjuhët në përdorim zyrtar. “Në procedurën administrative e cila zhvillohet në gjuhën zyrtare, pjesëtarëve të pakicës shqiptare iu... Vazhdo

March 22, 2012  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Kryeministri Igor Llukshiq thotë se shqiptarët kanë mundësinë e përdorimit zyrtar të gjuhës dhe alfabetit të tyre
Tags:

Genci Nimanbegu: Nuk do jemi në shërbim të pozitës dhe as opozitës
Deputetët e partive shqiptare në Parlamentin malazez po hyjnë në negociata për ndryshimet kushtetuese me shumë çështje të pazgjedhura për shqiptarët në Mal të Zi, dhe  nuk do ti përkrahin ato ndryshime pa zgjedhjen e problemeve të shumta me të cilat ballafaqohen shqiptarët. “Nuk do të kenë përkrahjen tonë si në referendumin e 2006, duke e lënë anash zgjedhjen e problemeve të shqiptarëve”, ka deklaruar deputeti i Forcës, Genci Nimanbegu për gazetën Dan. “Nuk do të jemi në shërbim të pozitës dhe as... Vazhdo

Page 1 of 41234