Shtoji

U mbajtĂ« promovimi i librit “BOJKU NË ANË TË MALIT” – Video
NĂ« mbrĂ«mjen e ditĂ«s sĂ« shtunĂ«s me  17.03.2012 nĂ« ambientet e lokalit “LAMIGA” nĂ« KrythĂ« u realizua promovimi i librit“BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismailit. TĂ« pranishĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« akt solemn ishin njĂ« numĂ«r i madhĂ« njerizish si dhe figura tĂ« njohura intelektuale nga Ulqini,Ana Malit,Shkodra  e mĂ« gjerĂ«. Promovimi u zhvillua mes personazheve tĂ« njohur tĂ« kultures dhe artit,spektaklit dhe politikĂ«s.TĂ« gjithĂ« me njĂ« qĂ«llim, pĂ«r tĂ« uruar autorin e librit z. Shaqir Ismailin i cili arriti... Vazhdo
Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

FtesĂ«: “Evropa nĂ« qytetin tim”,“ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË,
F T E S Ë   MALI I ZI nĂ« BASHKIMIN EVROPIAN: “ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË, e çfarĂ« pĂ«rfiton QYTETI im?”   Komuna e Ulqini, OJQ “Horizonti i Ri” dhe Qendra pĂ«r Edukim Qytetar (CGO) nĂ« nga Podgorica organizojnĂ« TRIBUNË PUBLIKE nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit “Evropa nĂ« qytetin tim” i cili mbĂ«shtetet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian nĂ« Mal tĂ« Zi.   Projekti “Evropa nĂ« qytetin tim”, synon tĂ« forcojĂ« kapacitetet dhe rolin e komuniteteve lokale dhe shoqĂ«risĂ« civile nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« mĂ«nyrĂ«... Vazhdo
SĂ«risht Ulqini i mbuluar nga bora – Foto – Video
Ndryshimi i kushteve atmosferike nĂ« bregdetin e Ulqinit qĂ« nga nata e kaluar ka shkaktuar probleme nĂ« trafikun e komunikacionit rrugor. MĂ«ngjesin e se shtunes nĂ« Ulqin janĂ« shĂ«nuar reshje tĂ« dendura bore, tĂ« cilat parashikohen tĂ« zgjasin edhe gjatĂ« ditĂ«s, raportojnĂ« mediat e kĂ«tij vendi. Ne rrugen Ulqin – Ane te Malit reshjet e bores kane bllokuar te gjitha rruget e kesaj zone. Ne Ulqin levizja e automjeteve eshte shum e veshtire. Kjo bĂ«het e ditur nga Auto Moto Lidhja e Malit tĂ« Zi, e cila rekomandon edhe drejtuesit... Vazhdo
Dual nga shtypi Libri “BOJKU NË ANË TË MALIT” tĂ« autorit Shaqir Ismaili
Ulqin,27 janar 2012- Dual nga shtypi monografia “BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismaili, i cili , krahas profesionit tĂ« imamit, nĂ« vitet 70- tĂ« tĂ« shekullit tĂ« kaluar, Ă«shtĂ« interesuar mbi historinĂ« e katundit tĂ« vendlindjes, BOJK, duke u pĂ«rqendruar nĂ« gurĂ«t e varreve,,mbishkrimet- epitafet me shkronja arabe – osmane tĂ« vjetra, emrat e personave nĂ« shekujt 19 dhe 20 ,pa tĂ« cilĂ«t, siç shprehet Ismaili , nuk do tĂ« ishte e mundur qĂ« tĂ« pĂ«rshkruhet e kaluara e fshatit BOJK. Monografina “BOJKU NË... Vazhdo
NĂ« Kala kisha – projekti ideor
Shoqata “Don Gjon Buzuku” ka publikuar nĂ« revistĂ«n “Buzuku” nr. 33 tĂ« datĂ«s 2 shtator 2010, thirrjen ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r dĂ«rgimin e ofertave pĂ«r lĂ«ndĂ«n “Hartimi i projektit ideor pĂ«r KishĂ«n katedrale tĂ« ShĂ«n MĂ«risĂ« nĂ« hyrjen e poshtme tĂ« kalasĂ« sĂ« Ulqinit. PorositĂ«si ka ofruar edhe kĂ«to tĂ« dhĂ«na: NĂ« teren janĂ« ruajtur themelet e dy kishave: njĂ«ra ka dimensionet 4 x 7 metra, me absidĂ« gjysmĂ« rrethore dhe supozohet se Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar nĂ« mes tĂ« viteve 813 – 820. KĂ«to themele gjendĂ«n brenda themeleve... Vazhdo
IN MEMORIAM: Dr Beni, një jetë humanisti e shuar para kohe
Dashuria pĂ«r jetĂ«n dhe fĂ«mijĂ«t, sinqeriteti dhe mĂ«nyra e veçantĂ« e komunikimit dhe humanizmi e bĂ«nĂ« Dr. Arbenin njĂ« figurĂ« tĂ« dashur  e tĂ« respektuar tek fĂ«mijĂ«t dhe prindĂ«rit e tyre. Autoriteti i tij bindĂ«s, profili  human dhe shpirtĂ«risht i pasur, filozofia e tij e jetĂ«s, kultura e gjĂ«rĂ«, personaliteti i tij imponues, duke ushtruar njĂ« pĂ«rshtypje tĂ« thellĂ« hapĂ«n njĂ« brazdĂ« gjurmĂ«lĂ«nĂ«se ndikimi nĂ« ndĂ«rgjegjen e tĂ« gjithĂ« kolegĂ«ve qĂ« e njohĂ«n  dhe me tĂ« cilĂ«t punoi. Shkruar nga Gjekë  Gjonaj... Vazhdo

January 3, 2012  :: AnketĂ« / Anketa :: Komente (14)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gëzuar vitin e ri nga fëmijet e Anës së Malit!!!
Sot pranĂ« zyrave tĂ« LĂ«vizjes Perspektiva, u krijua njĂ« atmosferĂ« e ngrohtĂ« me fĂ«mijet e veshur me rrobat e baba dimrit.FĂ«mijĂ«t festuan njĂ«ri me tjetrin, uruan dhe vallĂ«zuan me shpresen se Viti i Ri, do tĂ« jetĂ« njĂ« vit qĂ« do t’u plotĂ«sojĂ« dĂ«shirat e tyre.Me shpresen se ndokush do tĂ« vĂ«rejĂ« shikimet e tyre tĂ« ngrohta dhe buzĂ«qeshjet e tyre tĂ« sinqerta, uroj qĂ« pamja e kĂ«tyre fĂ«mijve tĂ« fshatit t’u dalĂ« pĂ«rherĂ« pĂ«rpara dhe gjithmonĂ« tĂ« gjeni kohĂ« e tĂ« mendoni pĂ«r njĂ« ardhmĂ«ri mĂ« tĂ« ndritur... Vazhdo

December 31, 2011  :: Ngjarjet - Events, Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on GĂ«zuar vitin e ri nga fĂ«mijet e AnĂ«s sĂ« Malit!!!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

100 ditĂ«shi i QeverisĂ« sĂ« Ulqinit – Voto
Me rastin e 100 ditĂ«ve nga zgjedhja e QeverisĂ« sĂ« re nĂ« komunĂ«n e Ulqinit, opinionit jemi duke u  drejtuar pĂ«rmes rrjetit social tĂ« Facebook-ut dhe nĂ« ueb-faqen Lajme nga Ulqini,ku ne do vendosim votimin online Votime,sa jemi apo sa nuk jemi tĂ« knaqur me Qeverisjen e re nĂ« komunĂ«n e Ulqinit, ku  pĂ«r opozitĂ«n dhe tĂ« tjerĂ«t  ështĂ« njĂ« dĂ«shmi e fuqishme tĂ« ballafaqohemi me qytetarĂ«t dhe me realitetin nĂ« tĂ« cilin jeton populli I Ulqinit NĂ« intervistĂ«n  e kryetarit tĂ« Ulqinit z.Nazif Cungut dhĂ«nĂ« gazetarit ... Vazhdo

December 30, 2011  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (30)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lajme nga Ulqini fitoi  mirnjohjen e klubit karates “Ulqini”
PĂ«r mirnjohjen vjetore 2011 qĂ« na bĂ«ri “Karate Klub Ulqini”,Lajme nga Ulqini,ju faliminderohet ,dhe jemi shumĂ« mirnjohes per respektin qe na bet. Blogu i Pamvarur “ Lajme nga Ulqini” e cila filloj punĂ«n nĂ« muajn Janar tĂ« vitit 2008, ka arritur rekordin ditor nĂ« 10.000 VizitorĂ«. FalĂ«nderojmĂ« tĂ« gjith VizitorĂ«t, KomentatorĂ«t nga tĂ« gjitha Trojet Shqiptare. Ne jemi nĂ« shĂ«rbimin e juaj,prandaj I falĂ«nderojmĂ« tĂ« gjith tĂ« cilĂ«t kan dĂ«rguar Artikujt e tyre pĂ«r vullnetin e tyre, pĂ«r ndihmĂ«n e pĂ«rkthimeve, poashtu... Vazhdo

December 30, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Lajme nga Ulqini fitoi mirnjohjen e klubit karates “Ulqini”
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 7 of 12« First...56789...Last »