Sinishtaj

Reagojnë deputet shqiptarë Bardhi,Nimanbegu,Sinishtaj dhe Zenka – Video
  Kryetari dhe  deputeti i LDnëMZ,  Memet Bardhi , ka thënë se” Shembulli më tipik  për shkeljet që vazhdojnë të na bëhen ne shqiptarëve në Mal të Zi është shembulli i djeshëm. Megjithëse ne vendosem që duke marrë pjesë në sistemin politik, duke mare pjesë në institucionet  politike dhe shtetërore të MZ, të realizojmë të drejtat tona dhe kur menduam se kemi avancuar në këtë drejtim, dje besojë se ranë maskat dhe doli fytyra e vërtet e shumicës sllavo-pravosllave, pozitë dhe... Vazhdo
M.Nika: Muzgu i një nate politike
Që të jemi më të qartë zotërinjtë e Aleancës së re të Anës së Malit, pas 10 viteve të lokalizmit të sofistikuar kur u “zbuluan” sipas rregullit gjeometrik do të krijojnë efekte anësore të shembjes e cila pritet të godasë Malësinë! Duke pasur shpresë në zgjuarsinë e popullit, mendoj që Koalicionet e reja të dala nga shembja e arkitekturës së Aleancës së re (të vjetër), që personalizohet përmes z. Hollaj, Sinishtaj, Bardhi më duket se i shkon urtësisë e filozofisë anamalase e cila është: “Hajde... Vazhdo
Shqiptaret kerkojne autonomi në Mal të Zi
Shqiptaret e Malit te Zi kerkojne autonomi ne zonat e banuara prej tyre. Shqetesim per shqiptaret jane te drejtat themelore dhe ajo mbi pronen, te cilat ne jo pak raste jane cenuar rende. “Ne presim qe te kete nje regjim territorial ku shqiptaret te adresojne kerkesat e tyre. Autonomia territoriale do te ishte zgjidhja me e mire”, deklaron kreu i shoqates se te drejtave te shqiptareve, Nikoll Camaj. Por deputeti shqiptar ne Parlamentin malazez, Sinishtaj, thote se shqiptaret e Malit te Zi duhet te tregohen me te durueshem. “Ne duhet... Vazhdo
Dy vite të “Fluturimit të Shqiponjës”
Njeriu shpesh e mendon se si koha kalon shpejtë. Ndoshta dy vjet kaluan shpejtë për ne, por ta mendojmë pak se si vëllezërve tanë u kaluan dy vitet e fundit në burgun famëkeq të Spuzhit. Pikërisht me këtë rast, Komuna Urbane e Tuzi dhe LD në MZ bënë përkujtimin e dyvjetorit të arrestimit, torturimit dhe etiketimit si terroristë të vëllezërve tanë. Ishte tragjike që në një tubim të tillë përkujtimor të ishte prezent një numër aq i vogël malësorësh, apo edhe vetë asish që duan ti përkahin të gjithë... Vazhdo

September 10, 2008  :: Shoqëria / Društvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dy vite të “Fluturimit të Shqiponjës”
Tags: , , ,

Bardhi dhe Sinishtaj në bisedime
Liderët e disa partive opozitare kanë analizuar sot tekstin e platformës për veprimtarinë e përbashket, ndresa njofton se takimi i përbashket do të zhvillohet neser. Lideri i LDMZ , Behmet Bardhi tha se do të marr pjesë në takim por thot se nga kjo nuk do të ketë gja spektakulare. Kemi mjaft pika të përbashketa por kemi edhe shumë dallime tha Bardhi. Edhe ASH tha se do të marr pjesë në këto bisedime por njëkohësisht kanë shygjeruar që të anashkalohet kërkesat e gushta partiake. Vasel Sinishtaj tha se nuk asht... Vazhdo

September 6, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Bardhi dhe Sinishtaj në bisedime
Tags: ,

Subjektet politike shqiptare që veprojnë në malësi (LD në MZ, UDSH dhe ASH)
Koha është për drejtësi organizimin e subjekteve politike shqiptare që veprojnë në trevën e Malësisë, (LD në MZ, UDSH dhe ASH) të dielën para QKI “Malësia” në Tuz, në praninë e disa qindra qytetarëve të kësaj treve, disa prej të cilëve mbanin parulla me shkrime në gjuhën shqipe, atë malazeze dhe në anglisht: “Nuk jemi terroristë”, “Mbrojtje në liri”, “Të ndëshkohet tortura” etj , u organizua një protestë paqësore nën moton “Koha është për drejtësi”,... Vazhdo

May 18, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Subjektet politike shqiptare që veprojnë në malësi (LD në MZ, UDSH dhe ASH)
Tags: , ,

Seanca e kuvendit të komunës urbane të Tuzit shtyhet për një herë tjetër
Dy ditë pa kuorum Tuz- Këshilltarët e Kuvendit të KU të Tuzit as të hënën dhe as të martën nuk mbajtën mbledhje, pasi që këshilltarët e PDS-së, PSD-së, PB-së, UDSH-së dhe PSP-së nuk morën pjesë. Kuvendi i KU të Tuzit kishte paraparë që si pikë kryesore e seancës të jetë Propozimi i vendimit për organizimin e referendumit për komunë të mëvetësishme të Tuzit, propozim ky të cilin e kishte dorëzuar kohë më parë, Vasel Sinishtaj në emër të IQ-së. Seanca e të hënës filloi me urimet për Pavarësinë... Vazhdo

February 26, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Seanca e kuvendit të komunës urbane të Tuzit shtyhet për një herë tjetër
Tags: , , , , , , ,

Lideri I Alternativës Shqiptare përgëzon popullin e Kosovës Me Rastin E Pavarësisë
Lideri i Alternativës Shqiptare dhe deputeti i saj në Parlamentin e Malit të Zi, përmes një kumtese për opinion, përgëzoi të dielën popullin e Kosovës, liderët e saj politikë dhe të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen për shpalljen e Deklaratës së Pavrësisë së Kosovës. “Në emër të kësaj dite historike – Ditës së Pavarësisë, popullit të Kosovës, liderëve politikë të Kosovës dhe të gjithë shqiptarëve kudo që gjenden nga zemra ju uroj themelimin e shtetit të dytë shqiptar në Ballkan dhe... Vazhdo

February 24, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Lideri I Alternativës Shqiptare përgëzon popullin e Kosovës Me Rastin E Pavarësisë
Tags: ,

Iniciativa qytetare ia dorëzoi kuvendit të ku të Tuzit propozimin e vendimit për organizimin e referendumit për komun të plotë
T`u ofrojmë qytetarëve atë që u kemi premtuar Tuz- Këshilltarët e Kuvendit të KU të Tuzit, në mbledhjen e ardhshme që do të mbahet më 18 shkurt, do të kenë si temë kryesore diskutimin rreth organizimit të referendumit për Komunë të mëvetësishme të Tuzit, pasi që ditë më parë, Vasel Sinishtaj, në emër të IQ ia dorëzoi Kuvendit të KU të Tuzit Propozimin e vendimit për organizimin e referendumit, dita e mbajtjes së të cilit parashikohet të jetë në datën e mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në Mali... Vazhdo

February 19, 2008  :: Politika :: Comments Off on Iniciativa qytetare ia dorëzoi kuvendit të ku të Tuzit propozimin e vendimit për organizimin e referendumit për komun të plotë
Tags: , , , , , , , , , , , , ,