Sonica festival

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ulqini destinacion turistik, bum i paparë turistikë
Edhe pse jemi nĂ« ditĂ«t e mjedisit tĂ« muajit gishtĂ«,njĂ« numĂ«r i madh i turistĂ«ve nga vende tĂ« ndryshme po pushojnĂ« nĂ« bregdetin e Ulqinit. Jo vetĂ«m kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, por edhe pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« hoteleve, plazheve, bizneseve dhe i njohĂ«sve tĂ« turizmit, kĂ«tĂ« sezon turistike e vlerĂ«sojnĂ« si njĂ«rĂ«n nga mĂ« tĂ« mirat nĂ« tridhjetĂ« vjetĂ«t e fundit. Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, GĂ«zim Hajdinaga, shtoi se ka njĂ« rritje tĂ« turistĂ«ve tĂ« huaj, tĂ« cilĂ«t kanĂ« preferuar tĂ« pushojnĂ« nĂ« Ulqin. “Na gĂ«zon... Vazhdo

August 12, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ulqini destinacion turistik, bum i paparĂ« turistikĂ«
Tags: , , , , ,

Ulqini nikoqir i Sonica festival në Plazhin Copacabana
Ulqin, 11 gusht –  QĂ« nga dita e premte e katĂ«r ditĂ« radhazi mĂ« pas, Ulqini do tĂ« jetĂ« nikoqir i Festivalit internacional “Sonica” qĂ« zhvillohet nĂ« ambientin mĂ« tĂ« bukur tĂ« bregdetit tĂ« kĂ«tij qyteti, nĂ« plazhin “Copacabana” qĂ« ka pronar biznesmenin e njohur, PrelĂ« Shkreli. Festivali modern ekologjik, muzikor dhe kulturor “Sonica”, katĂ«r edicionet e para i ka mbajtur nĂ« Itali, por kĂ«saj radhe ai zhvendoset nĂ« plazhin e bukur “Copacabana” nĂ« Shtoj, mes qytetit tĂ« Ulqinit dhe ishullit ekzotik Ada... Vazhdo
Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ulqinit i kthehet turizmi ndërkombëtar
Qyteti i Ulqinit edhe sivjet Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r pritjen e turistĂ«ve. UdhĂ«heqĂ«sit e kĂ«tij qyteti thonĂ« se presin njĂ«rin nga sezonet mĂ« tĂ« suksesshme turistike gjatĂ« viteve tĂ« fundit. Pushuesit tĂ« cilĂ«t tani mĂ« kanĂ« arritur nĂ« plazhet e kĂ«tij qyteti, shprehen pĂ«rgjithsisht tĂ« kĂ«naqur me pritjen dhe cilĂ«sinĂ« e shĂ«rbimeve tĂ« ofruara. “ËshtĂ« hera e parĂ« qĂ« vi dhe mĂ« ka lĂ«nĂ« pĂ«rshtypje shumĂ« tĂ« mira dhe tĂ« jashtzakonshme, Ă«shtĂ« vend turistik i mire, edhe mbrĂ«mja rinore, kam qenĂ« e kĂ«naqur me tĂ«... Vazhdo
Ulqini i gatshëm të mirëpresë turistët
Nga Hatixhe Nelaj Jemi nĂ« mesin e muajit qershor kurĂ« edhe pritet qĂ« nĂ« Ulqin tĂ« kemi fluks mĂ« tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve.TashmĂ« nuk bĂ«het fjalĂ« pĂ«r fillimin e sezonit turistik,sepse atĂ« e kemi shpall tĂ« hapur qĂ« me festĂ«n e 1 Majit ku nĂ« qytetin tonĂ« kanĂ« qĂ«ndruar me qindra turist nga vendet e ndryshme. NjohĂ«sit e mirĂ« tĂ« fushĂ«s sĂ« turizmit dhe njeriu i parĂ« i komunĂ«s Hajdinaga janĂ« mĂ« optimist se kurrĂ« qĂ« do tĂ« kemi njĂ« sezonĂ« rekorde. NĂ« ditĂ«n e sotme nĂ« komunĂ«n tonĂ« sipas tĂ« dhĂ«nave qĂ« i kemi marrĂ«... Vazhdo
Sonica Festival paralajmëron një festival që do të mbahet mend ne Ulqin
Sonica Festival , i Pesti me rradhĂ«, qĂ« organizohet nĂ« Plazhin e madhĂ« ”Copacabana ”, sivjet do tĂ« mbahet nĂ« Ulqin, mĂ« 12 deri me 15 gushtĂ«,nĂ« vendin e bukur qĂ« gjendet vetĂ«m 500 metra ngĂ« uji kristalor dhe i kaltĂ«rt tĂ« detit Adriatik. Festivali Sonica i kĂ«tij viti ndĂ«rron vend, nga Italia pĂ«r 5 vjetorin, qĂ« do tĂ« mbahet nĂ« plazhin e bukur tĂ« Copacabanes,Plazhi i madh mes Ulqinit dhe Ada Buna. Edicioni festivalit botĂ«ror, qĂ« tashmĂ« ka arritur tĂ« jetĂ« nĂ« mesin e festivaleve mĂ« prestigjioze botĂ«rore, edhe... Vazhdo
Sonica festival elektronske muzike  ovog ljeta se iz Italije seli u Ulcinj
Smotra radosti i muzike Podgorica – Velika plaĆŸa u Ulcinju ovog ljeta biće mjesto odrĆŸavanja jubilarnog petog izdanja poznatog festivala elektronske muzike, Sonica festivala, koji je do sada bio odrĆŸavan u Italiji, piĆĄe na sajtu ove manifestacije (www.sonica-dance-festival.eu). Ovu informaciju je za “Vijesti” potvrdio i Janko Raơčanin, poznatiji kao DJ Bee, koji će, uz svoje kolege iz organizacije “Pitch ‘n’ Destroy”, DJ-eve Pseehawa i Irritanta, biti jedan od učesnika ove smotre elektronskog zvuka. Sonica festival... Vazhdo

January 10, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Sonica festival elektronske muzike ovog ljeta se iz Italije seli u Ulcinj
Tags: , , , ,

SONICA FESTIVAL – Velika Plaza – contemporary music, art & culture
12 – 15 August  2011 – SONICA FESTIVAL – Velika Plaza – contemporary music, art & culture SONICA FESTIVAL Dear friends, Sonica festival is going to move out of Italy for its 5th edition that will take place on a very friendly side of Montenegro country, located between Ulcinj city and Ada Bojana and called VELIKA PLAZA. An amazing spot at only 400 meters from the crystal clear blue sea of Montenegrin Adriatic coast. You’ll find your shaded campsite with toilets and showers, local and international food, healing... Vazhdo

January 10, 2011  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on SONICA FESTIVAL – Velika Plaza – contemporary music, art & culture
Tags: , , , , , , ,