Subashij

TĂ« krijohet Albumi dhe video – Ana Malit nga ajri
Ana Malit ka shumĂ« pĂ«r tu ofruar turistĂ«ve pĂ«rsa i pĂ«rket bukurisĂ« sĂ« saj natyrore tĂ« shumĂ«llojshme, kulturĂ«s, trashĂ«gimisĂ« dhe vendeve arkeologjike. Gjithashtu ajo ka dhe klimĂ« tĂ« mrekullueshme Mesdhetare. Ana Malit  ofron potencial tĂ« pafund pĂ«r investitorĂ«t tĂ« cilĂ«t duan tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga oportunitete tĂ« paeksploruara nĂ« turizĂ«m dhe tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« zhvillimin e kĂ«saj industrie dhe ta bĂ«jnĂ« atĂ« sektor kyç nĂ« ekonominĂ« e vendit. Sugjerimi i projektit “Ana Malit nga ajri”,tĂ« jet vĂ«llimi dhe botimi... Vazhdo
Shfaqet dokumentari- Shkolla e vjeter në Katerkollë -2 qeshor, në Qendrën për Kulturë-Ulqin
Diten e enjte, me datĂ« 2 qeshor 2011, nĂ« QendrĂ«n pĂ«r KulturĂ«-Ulqin nĂ« ora 20.00 shfaqet premiera e dokumentarit “Shkolla e vjeter nĂ« KaterkollĂ« simbol i dijes dhe vetĂ«dijes”, me skenar tĂ« Luljeta Avdiu Cura.NĂ« dokumentar marrin pjesĂ« disa nga nxĂ«nĂ«sit dhe mĂ«suesit e parĂ« tĂ« asaj shkolle e cila pĂ«r fat tĂ« keq Ă«shtĂ« lĂ«nĂ« nĂ« mĂ«shirĂ« tĂ« fatit. Prania juaj nĂ« shfaqje Ă«shtĂ« njĂ«herit edhe pĂ«rkrahje pĂ«r kĂ«tĂ« shkollĂ« qĂ« ka qenĂ« burimi i intelegjencĂ«s sĂ« AnĂ«s sĂ« Malit. Premiera e filmit dokumentar... Vazhdo
Kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga, ishte i pranishëm  në përurimin e urës së re mbi Lumin Buna në Shkodër
NĂ« ceremoninĂ« e pĂ«rurimit merrnin pjesĂ« kryeministri Berisha, kryeparlamentarja z.nj Jozefina Topalli, ministri i PunĂ«ve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit z. Sokol Olldashi, ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe pakicave tĂ« Malit tĂ« Zi z. Ferhat Dinosha, kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit z. GĂ«zim Hajdinaga dhe personalitete tĂ« tjera tĂ« larta shtetĂ«rore dhe ata tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s. Ura mbi BunĂ« ka njĂ« sistem hapjeje dhe mbylljeje, i cili nuk pengon lundrimin nĂ« lumĂ«. Me njĂ« gjatĂ«si prej 2755 metrash dhe... Vazhdo
Shkelqeu në Katerkollë pishtari i Gjimnazit privat Drita
Themeluesi, drejtori, mĂ«simdhĂ«nĂ«sit e nxĂ«nĂ«sit e Gjimnazit privat “Drita” nga Ulqini, pĂ«rpara semimaturantĂ«ve tĂ« IP SHF “Bedri Elezaga” nĂ« KaterkollĂ«, bĂ«nĂ« prezentimin e ofertĂ«s sĂ« tyre shkollore. Mbas fjalĂ«s sĂ« nikoqirit, foli drejtori i Gjimnazit, zotĂ«ri Bilal Alaj. Ai i njoftoi semimaturantĂ«t me leternjoftimin e Gjimnazit privat “Drita”. Tha se, shkolla nĂ« fjalĂ«, Ă«shtĂ« e re, se vitin e kaluar nga bankat e sajĂ« kishin dalur maturantĂ«t e parĂ«, tĂ« cilĂ«t sot tĂ« gjithĂ« vazhdojnĂ« studimet nĂ« univerzitete... Vazhdo
Me 15-16.prill ne Ulqin spektakeli,Ring Song & Dance Contest
“Ring Song & Dance Contest” eshte nje spektakel shume i qelluar dhe i udhehequr profesionalisht nga koreografi ynĂ« i njohur Musa Hoxha! Kandidatet jane shume serioz dhe mund tĂ« themĂ« se do tĂ« jetĂ« nje spektakel ne nivel shumĂ« tĂ« lart. SidoqoftĂ«, them se ky spektakĂ«l i pĂ«rmasave rajonale, i  konceptuar si njĂ« maratonĂ« artistike, si njĂ« paradĂ« e talenteve tĂ« reja, meriton mbĂ«shtetjen, inkurajimin dhe vlerĂ«simin nga popullata lokale. Arsyet janĂ« tĂ« shumta: SĂ« pari dhe mbi tĂ« gjitha Musa Hoxha, dhe i gjithĂ«... Vazhdo
Kumtesë për media të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr.  53/2011 Ulqin, mĂ« 26 mars 2011   KumtesĂ« pĂ«r media KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve dhe OJQ ”PAX, tĂ« shtunĂ«n, mĂ« 26. 3. 2011 nĂ« Ulqin, nĂ« organizim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, mbajtĂ«n TryezĂ« tĂ« rrumbullakĂ«t  mĂ« temĂ«n ”RĂ«ndĂ«sia e Regjistrimit tĂ« PopullsisĂ« pĂ«r Realizimin e tĂ« Drejtave Nacionale”. NĂ« saj tĂ« diskutimit konstruktiv dhe tĂ« argumentuar tĂ« pjesĂ«marrĂ«sve u prunĂ«... Vazhdo
LetĂ«rsia shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi – Thesar i pasur kulturor
Natyrisht se letĂ«rsia shqiptare, gjatĂ« zhvillimit tĂ« vet pesĂ«shekullor, krijoi identitetin e vet artistik, duke pĂ«rforcuar vlerat e veta konstante dhe tĂ« gjitha transformimet e veta shumĂ«dimensionale. Me kalimin e kohĂ«s, karakteristikat e saj strukturore u ndryshuan, pothuajse sikur nĂ« tĂ« gjitha letĂ«rsitĂ« europiane, qoftĂ« si ndodhi tĂ« brendshme letrare, qoftĂ« nĂ« raportme kontekstet joletrare. NĂ« Malin e Zi, nĂ« viset ku jetojnĂ« shqiptarĂ«t, u lindĂ«n krijues tĂ« njĂ« rĂ«ndĂ«sie tĂ« madhe nĂ« letĂ«rsinĂ« dhe kulturĂ«n... Vazhdo
Ndihmoni fëmijët me aftësi të kufizuara në Anë të Malit!
NDIHMONI FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA! Duan tĂ« ndihen tĂ« barabartĂ« si tĂ« gjithĂ« fĂ«mijĂ«t e tjerĂ«, ndonĂ«se shoqĂ«ria i trajton si tĂ« ndryshĂ«m. Duan tĂ« kĂ«dojnĂ«, tĂ« kĂ«rcejnĂ«, tĂ« vizatojnĂ« dhe bĂ«jnĂ« cdo gjĂ« qĂ« mund t`i argĂ«tojĂ«, por ajo çka duan mĂ« shumĂ« Ă«shte vemendja ndaj tyre! BĂ«het fjal pĂ«r FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA, pranĂ« qendrĂ«s OJQ ,,YLBER SHPRESE” nĂ« KatĂ«rkollĂ«. Kjo qendĂ«r Ă«shtĂ« hapur para pakĂ« kohĂ«sh me iniciativĂ«n e z. Indira Zaga dhe pĂ«r momentin vepron si OJQ, me njĂ«... Vazhdo
Dardan Koliqi në Top Fest ALbania
Dardan Koliqi ka njoftuar se kĂ«nga me tĂ« cilĂ«n do tĂ« konkurrojĂ« ”NĂ« zemĂ«r ty tĂ« ndjej”  Ă«shtĂ« punuar me shum vĂ«medje nga dhe Ă«shtĂ« njĂ« kĂ«ngĂ« me njĂ« ritĂ«m ‘house’ dhe ‘RnB’, duke shtuar se pĂ«r tĂ« dhe fansat e tij pjesĂ«marrja nĂ« kĂ«tĂ« festival ka njĂ« rĂ«ndĂ«si tĂ« madhe. Dardani u shpreh fansave se tĂ« tijĂ« qĂ« « Paraqitja ime nĂ« ‘Top Fest’ do tĂ« thotĂ« shumĂ« pĂ«r mua dhe fansat e mi ». MĂ« pĂ«lqen qĂ« Ă«shtĂ« ‘live’ dhe besoj qĂ« do tĂ« jetĂ« shumĂ« interesant”, ka pĂ«rfunduar... Vazhdo

Page 12 of 12« First...89101112