SUKUBIN – MURIQAN

Kontrolle të rrepta në Muriqan – Sukubinë,për parandalimin e azilkërkuesve
Shtohen kontrollet në piken e kalimit kufitar të Muriqanit dhe në pikat tjera në drejtim të Malit të Zi dhe Europës perëndimore për shkak të shtimit të fluksit lëvizjes së shtetasve shqiptar kryesisht të zonës së nënshkodres drejt ë Suedisë. Këto kontrolle, u kërkojnë familjeve shqiptare që paraqiten atje, të deklarojnë qëllimin e vizitës në Malin e Zi, shumën e parave që kanë me vete, etj. Sipas banorëve të këtyre zonave, ato që duan të shkojnë janë duke përdorur mënyra të ndryshme për të kaluar... Vazhdo

May 10, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kontrolle të rrepta në Muriqan – Sukubinë,për parandalimin e azilkërkuesve
Tags:

Mali i Zi lejon kalimin me letërnjoftime
Vetëm 24 orë pasi nga Top Channel e bë publik fakti se pala malezeze nuk respektonte marrëveshjen për të lejuar kalimin e kufirit të shtetasve shqiptarë për në Mal te Zi ka ardhur dhe reagimi i vendit fqinj, ku tashmë çdo shtetas shqiptar mund të hyjë vetëm me kartë identiteti. Burime nga pika kufitare Muriqanit bëjnë me dije se vetem disa ore pasi shqetesimi u be publik ne Top Media nga Minstria e Brendshme e Malit te Zi ka mberritur nje urdher, ku nga dita e sotme çdo shtetas shqiptar mund te  hyje ne Malin e Zi... Vazhdo

March 29, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Mali i Zi lejon kalimin me letërnjoftime
Tags: , , ,

Sukubin – Muriqan, fluks hyrjesh dhe daljes të turistëve
Pika e kalimit kufitar të Muriqanit është kthyer në një nga portat hyrese për turistet që preferojnë të kalojnë pushimet në vendin tonë. Kështu vetem gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar një numër record në krahasim më vitin e kaluar në të njëjtën përiudhëtë, në këtë pikë janë shenuar hyrje e shtetsave të huaj një shifer prej 7498 shtetas të huaj ndërsa shtetas shqiptar kryesisht emigrant janë shenuar 1059 shtetas. Ndërsa për sa i përekt automjeteve që janë regjistruar në hyrje janë në total... Vazhdo

August 8, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Sukubin – Muriqan, fluks hyrjesh dhe daljes të turistëve
Tags:

Hajdinaga pret në vendkalimin kufitar Sukubinë-Muriqan Presidentin shqiptar z. Bamir Topin
Kryetari i Komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga do të presë në orët e pasditës në vendkalimin kufitar Sukubinë-Muriqan Presidentit shqiptar z. Bamir Topi i cili do të marrë pjesë në punimet e Samitit të liderëve të Evropës Jug-Lindore që zhvillohet në qytetin e Budvës. Ndërkohë të nesërmen Hajdinaga në cilësinë e nikoqirit do të shoqërojë Presidentin Topi në Ulqin. Për kreun e shtetit dhe bashkëpunëtorët e tij është përgatitur një program i detajuar. Presidenti i Shqipërisë z. Bamir Topi ka qëndruar... Vazhdo
Podgorica hesht rreth kalimit kufitar me letërnjoftim
Podgoricë, 4 prill – Janë bërë dy vjet e më shumë qysh se subjektet politike shqiptare autoriteteve malazeze dhe atyre shqiptare u kanë kërkuar kalimin kufitar vetëm me letërrnjoftim, por edhe sot e kësaj dite kjo ka mbetur e parealizuar. Kohë më parë, nënkryetari dhe deputeti i Forcës së Re Demokratike, Genci Nimanbegu, kishte deklaruar për KosovaLive se kjo parti parlamentare me këmbëngulje kërkon realizimin e iniciativës që qytetarët e zonave kufitare etnike shqiptare në Komunën e Ulqinit, Tivarit, Tuzi... Vazhdo

April 4, 2011  :: Politika :: Comments Off on Podgorica hesht rreth kalimit kufitar me letërnjoftim
Tags: ,