sukubin

Vizita e Sali Berishes ne Mal tĂ« Zi dhe Ulqin – Foto – Video
Sot ne ora 9:00 ne kalimin kufitar te SukobinĂ«s arriti Kryeministri i ShqipĂ«risĂ« zotĂ«ri Sali Berisha. NĂ« kufi e pritĂ«n Kryetari i Kuvendit Milazim Mustafa dhe nenkryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit Xhaudet Cakuli. Kryeministri Berisha u nis sot pĂ«r njĂ« vizitĂ« zyrtare njĂ«ditore nĂ« Mal tĂ« Zi, me ftesĂ« tĂ« Kryeministrit malazez z.Igor LukĆĄić. Kryeministri Berisha do tĂ« pritet nga Kryeministri i Malit tĂ« Zi z. Igor LukĆĄić me tĂ« cilin do tĂ« zhvillojĂ« njĂ« takim tĂȘte-a-tĂȘte qĂ« do tĂ« pasohet nga takimi i delegacioneve respektive.... Vazhdo
SĂ« shpejti ekpropriimi i tokave nĂ« rrugĂ«n KrythĂ« – KaterkollĂ«
Drejtori i DrejtorisĂ« sĂ« Komunikacionit, Veselin Grboviq, nĂ« takimin qĂ« ka zhvilluar ditĂ« mĂ« parĂ« , ka bĂ« tĂ« ditur pĂ«r “Portalin Analitika”se ndĂ«rtimi i rrugĂ«s KrythĂ« – KaterkollĂ«, ku “Presim qĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« mĂ« pas tĂ« bĂ«het ekspropriimi i tokĂ«s dhe tĂ« fillohej puna sa me shpejt. TĂ« gjitha punĂ«t pĂ«rgatitore janĂ« kryer dhe unĂ« pres qĂ« tĂ« fitojmĂ« lejen e ndĂ«rtimit nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« pas sezonit turistik tĂ« nisim ndĂ«rtimin e kĂ«saj magjistrale”, ka thĂ«nĂ« ai. “TĂ« gjitha punĂ«t e domosdoshme pĂ«r... Vazhdo
Počinje prva faza izgradnje puta Ulcinj–Sukobin
Nazif Cungu i direktor direkcije za saobraćaj Veselin Grbović razgovarali o projektu izgradnje puta Ulcinj–Sukobin Predsjednik opĆĄtine Ulcinj Nazif Cungu i direktor Direkcije za saobraćaj Veselin Grbović dogovorili su se da zavrĆĄe sve potrebne pripreme da bi realizacija zavrĆĄne faze izgradnje puta Ulcinj–Sukobin uĆĄla u budĆŸet 2013. godine, kako bi bio realizovan ovaj projekat od velikog značaja. Nakon sastanka u kabinetu gradonačelnika, saopĆĄteno je da bi prva faza radova do raskrsnice prema Ostrosu trebalo da počne narednih... Vazhdo

November 19, 2011  :: news :: Komente (1)
Tags: , ,

Bashkëpunim i mirë mes policisë shqiptare dhe asaj malazeze
PodgoricĂ«, 17 gusht –  NjĂ« delegacion i PolicisĂ« sĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, me nĂ« krye zv/drejtorin e pĂ«rgjithshĂ«m tĂ« saj, Rasim Boriqi, komandanti i RENEA-s, ka vizituar organizatĂ«n homologe tĂ« Malit tĂ« Zi edhe ka biseduar me zyrtarĂ«t e saj, duke fokusuar thellimin e bashkĂ«punimit nĂ« periudhĂ«n e ardhshme. ZĂ«dhĂ«nĂ«sja e DrejtorisĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi, Tamara Ralevic thotĂ« se Ă«shtĂ« konstatim i pĂ«rbashkĂ«t se bashkĂ«punimi i policisĂ« malazeze me atĂ« shqiptare, ka qenĂ« i sukseshĂ«m, e sidomos nĂ« sektorin... Vazhdo

August 17, 2011  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on BashkĂ«punim i mirĂ« mes policisĂ« shqiptare dhe asaj malazeze
Tags: , ,

Fluks turistik në dogana, radhë të gjata në kufi
Qe nga data 15 korrik, qe shenon dhe fillimin e pikut te sezonit nĂ« Ulqin, persa i perket fluksit te hyrjeve, ne kufirin kryesor Debeli Brjeg eshte rritur ndjeshem numri i emigranteve nga diaspora qe mberrijne ne vend per te kaluar pushimet prane familjeve te tyre. Jane te shumte dhe emigrantet kosovare qe pasi mberrijne ne vend, zhvendosen pak dite qendrimi ne trojet e tyre, drejt plazheve tĂ« Ulqinit dhe atyre shqiptare per te pushuar. Duke pritur nĂ« kufi tĂ« kroacisĂ« pahet rijeshti i automjeteve qĂ« nuk mbaron kurrĂ«.NĂ« pritje jan... Vazhdo

July 15, 2011  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on Fluks turistik nĂ« dogana, radhĂ« tĂ« gjata nĂ« kufi
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Rruga Ulqin – Sukubin premtim i GĂ«zim HajdinagĂ«s
Kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit para kryeministrit tĂ« Malit tĂ« Zi,z.Igor Lukshiq vlerĂ«soi shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme lidhjen e  segmentit rrugor Ulqin – Sukubin me rrugĂ«n e kufirit me ShqipĂ«rin,Muriqan  pĂ«r zhvillimin e kĂ«saj zone, duke theksuar se ndĂ«rtimi i kĂ«tij segmenti Ă«shtĂ« njĂ« premtim i mbajtur i qeverisĂ«. Kryetari Hajdinaga u shpreh se rruga Ulqin – Sukubin – Muriqan shumĂ«fishon marrĂ«dhĂ«niet tregtare,turistike dhe marrĂ«dhĂ«niet e gjithanshme me Shqiperin,KosovĂ«n dhe MaqedoninĂ«.“Rruga Ulqin... Vazhdo
Së shpejti kalimi i kufirit me letërnjoftim
PĂ«rfaqĂ«suesit e ministrive tĂ« PunĂ«ve tĂ« Jashtme tĂ« Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« diskutuan nĂ« TiranĂ« pĂ«r lehtĂ«simin e procedurĂ«s sĂ« qarkullimit tĂ« kufirit ndĂ«rmjet dy vendeve Mbeten pĂ«r t’u zgjidhur çështjet teknike pĂ«r zyrtarizimin e kĂ«saj nisme deri nĂ« fillim tĂ« sezonit turistik, meqĂ« tĂ« dy shtetet turizmin e kanĂ« degĂ« prioritare tĂ« ekonomisĂ« sĂ« tyre. NĂ« kĂ«tĂ« drejtim, pala shqiptare zyrtarisht do t’ia dorĂ«zojĂ« kĂ«tĂ« iniciativĂ« brenda dhjetĂ« ditĂ«sh palĂ«s malazeze, e cila do t’ia drejtojĂ« mĂ«... Vazhdo
Podgorica pret Tiranën që kufiri të kalohet vetëm me letërnjoftime
PodgoricĂ«, 29 tetor – Çështjen e kalimit tĂ« kufirit vetĂ«m me letĂ«rnjoftim, shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi e kanĂ« shprehur tash disa vite, por nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti kjo kĂ«rkesĂ« iu shtrua ish-ministrit tĂ« JashtĂ«m shqiptar, Ilir Meta me rastin e vizitĂ«s Malit tĂ« Zi. Siç raporton KosovaLive, edhe Partia Socialdemokratike e Malit tĂ« Zi, partnere e koalicionit qeveritar, qĂ« nĂ« fushatĂ«n elektorale tĂ« zgjedhjeve tĂ« 23 majit nĂ« Ulqin, me njĂ« pompozitet tĂ« theksuar, premtoi angazhimin pĂ«r realizimin e iniciativĂ«s... Vazhdo

October 31, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (1)
Tags: , , , , , ,

Autostrada e afroi Kosovën edhe me Ulqinin
Ulqin, 14 shtator – FalĂ« AutostradĂ«s DurrĂ«s-KukĂ«s, sivjet ShqipĂ«ria dhe Kosova janĂ« mĂ« pranĂ« Ulqinit dhe sipas autoriteteve tĂ« kĂ«saj komune, stina e sivjetme turistike Ă«shtĂ« mĂ« e suksesshmja e njĂ«zet vjetĂ«ve tĂ« fundit, raporton KosovaLive. RivierĂ«n e kĂ«tij qyteti bregdetar sivjet e kanĂ« zgjedhur pĂ«r pushime verore 100.512 turistĂ« tĂ« regjistruar, tĂ« cilĂ«t kanĂ« realizuar 684.412 bujtje. NdonĂ«se tash shumĂ« tĂ« rrallĂ«, autobusĂ«t dhe makinat nga Republika e KosovĂ«s, tĂ« cilat kanĂ« hyrĂ« nĂ«pĂ«rmjet pikĂ«s... Vazhdo
Grbovi?: Vitin e ardhëshem 2010 nis ndertimi i ures se Port Milenës
Duke amalizuar te thenat e drejtorit per komunikacion tĂ« Malit te Zi Veselin Grbovic se pritet qe ne fillim te muajve te 2010 te nisin punimet per ndertimin e ures se re nĂ« Port Milen. Ndertimi i ures se re tĂ« Port Milenes eshte nje veper jetike per banoret e rrethit te Ulqinit dhe gjthĂ« rajonit. Punimet pĂ«r ndĂ«rtimin e UrĂ«s sĂ« Port MilenĂ«s pritet tĂ« fillojnĂ« nĂ« muajt qĂ« vijojn te 2010, ka paralajmĂ«ruar drejtori per komunikacion tĂ« Malit te Zi Veselin Grbovic,nĂ« prezantimin e kĂ«tij projekti ne brifingun e tij te regullt. NdĂ«rtimi... Vazhdo

Page 1 of 212