Tiranë

Nishani dekoron Malësinë e Madhe,merrnin pjesë deputetet shqiptarë të Kuvendit të Malit të Zi – Video
Në prag të 100 vjetorit te shpalljes së Pavarësisë së vendit, në një aktivitet artistik përkujtimor të zhvilluar në teatrin “Migjeni” të Shkodrës, Presidenti i Republikes Bujar Nishani nderoi Malësinë e Madhe me titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Në aktivitetin “Ku e muer emrin Malësia e Madhe” merrnin pjesë artistë të zonës së Malësisë në dy anët e kufirit . Presidenti Nishani beri një përmbledhje të kontributit të madh  të krahinës së Malësisë së Madhe jo vetëm... Vazhdo

December 1, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Krijohet Kuvendi Kombëtar i Njësive Vendore Shqiptare + Foto
Krahas ngritjes së flamurit në Tiranë, nga sot 26 nëntori do të kujtohet edhe si dita e vendimit për krijimin e Kuvendit Kombëtar të Njësive Vendore Shqiptare. Krijimi i kuvendit u formalizua sot me miratimin e të zgjedhurve vendorë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i zi e Presheva. “Uroj që kjo datë e rëndësishme për qytetin e Tiranës, të kthehet në një datë për t’u mbajtur mend edhe për qytetarët që ne përfaqësojmë sot rreth kësaj tavoline, duke i dhënë sot aprovimin formal një prej iniciativave... Vazhdo

December 1, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Krijohet Kuvendi Kombëtar i Njësive Vendore Shqiptare + Foto
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cungu: Kjo shqiponjë ka fluturuar dhe do të fluturojë edhe në Ulqin – Video
Në Tiranë u inauguruar sot Memoriali i Shqiponjës, simbolit të shqiptarëve, një projekt i financuar nga biznesmeni dhe veprimtari Lazim Destani. Në ceremoninë e përurimit të kësaj vepre morën pjesë kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, 13 kryetarë të komunave nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës, mes tyre kryetari i Prishtinës, Tetovës, Preshevës, Gostivarit, Strugës, Gjakovës, Prizrenit, Mitrovicës, Ulqinit, etj. Memoriali i Shqiponjës u vendos në zonën e quajtur, rrethrrotullimi i Doganës,... Vazhdo

December 1, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Komente (3)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nazif Cungu priti dy protagonistët e maratonës Ulqin-Shkodër + Foto – Video
Kryetari Cungu priti dy protagonistët e maratonës Ulqin-Shkodër Kryetari i Komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu prit sot në zyren e tij Esat Aloshin dhe Mustafë Berkanin të cilët për nderë të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, bënë vrapin maratonën prej 45km Ulqin – Shkodër. Kryetari Cungu duke falenderuar këto dy protagonist u shpreh se ky akt ‘mbinjerëzor’ shprehu më së miri lidhjen e qytetit tonë -Ulqinit me Shkodren. Aloshi dhe Berkani falenderuan kryetarin Cungu... Vazhdo

November 30, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Flamujt kuqezi “pushtojnë” Ulqinin – Video
Trojet Shqiptare Ulqini,Tuzi, Plava, Gucia, Rozhaja sfidojnë ligjin malazez Prej disa ditësh, shqiptarët e Malit të Zi kanë nisur festimet për 100-vjetorin e pavarësisë. Ulqini, Tuzi, Plava, Gucia, Rozhaja janë veshur kuqezi, duke sfiduar edhe ligjin e miratuar pak muaj më parë nga Parlamenti malazez, që ndalon mbajtjen e flamurit në vende publike. Ndërkaq, aktivitete të ndryshme ndjekin njëra-tjetrën në kujtim e nderim të kombit shqiptar. E vetmja mundësi për të kuptuar se ke hyrë në territorin malazez është... Vazhdo

November 28, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Komente (4)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Në sytë e intelektualëve shqiptarë nga Ulqini shihej qartë emocioni i takimit me këto dokumenta kaq të rëndësishëm sidomos ai i mesharit të Gjon Buzukut, një dokument themltar i cili qëndron në fillesat e shkrimit të gjuhës shqipe. Rastësia ka sjellë që gjatë ditës Dr.Simë Dobreci,Prof.dr.Ruzhdi Ushaku,z.Tahir Tahiri (Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin Zi),publicisti Ibrahim Berjashi dhe z.Kryetari i Komisionit për kulturë,Hajredin Kovaçi,  kanë diskutuar rreth përkthimit të mesharit... Vazhdo

November 19, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Tags: , , , ,

Vendi i dyte per Rrezart Cungun
Federata e tenisit e Shqipëris organizoj turneun e hapur “Pavarësi” me rastin e 100 vjetorit të Shqipëris si shtet i pavarur. Në këtë turej morrën pjesë tenistët shqiptar nga rajoni. I ftuar ishte edhe Rrezart Cungu nga Ulqini. Edhe pse Rrezarti është vetëm 14 vjeç, federata e Shqipëris vendosi që ta ftoj Rrezartin sepse ato janë të mendimit që është lojtar që premton shumë. Në raundin e parë Rrezarti u takua me Meidonin nga Tirana. Rrezarti e fitoj me rezultatin 6:0 6:0. Kundershtari ne raundin e dytë... Vazhdo

November 15, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Sporti / Sport :: Comments Off on Vendi i dyte per Rrezart Cungun
Tags: , , ,

Top Fest 8 per Armend Millen nje knaqesi e veçant
Top Fest 8: Nje knaqesi e veçant Armend Milla Vendlindja: Ulqin Mosha: 22 Vjeç Ditelindja: 2 Korrik 1988 Shenja e Horoskopit: Gaforrja Armend Milla e pershkruan veten si njeri te thjeshte dhe mjaft romantik. Muziken e tij e definon se Rock Pop. Se fundit ka marre pjese ne festivalin “TopFest 8” ne Tirane, ku eshte pritur mire nga publiku. Armend Milla mori pjesë në festivalin e te rinjeve ne “Top Fest 8 ” me kengen “Bota Jonë ” qe u bë një hit i madh ne Ulqin si dhe trojet e tjera shqiptare. Ky... Vazhdo
Pirro Çako & Redon Makashi çmendin publikun femeror
Të dy i këndojnë më së shumti ndjenjës e dashurisë dhe ndoshta kjo është arsyeja që kantautorët Pirro Çako dhe Redon Makashi, të kenë shumë fansa femra. Shumë prej tyre pas koncerteve që dy këngëtarët kanë dhënë në Tiranë dhe disa qytete të Shqipërisë, i presin ata për të realizuar foto në backstage. Dy artistët, të dy me statusin e beqarit, duket se janë në një moment të mirë për t’iu përkushtuar karrierës së tyre në muzikë. Pas divorcit, viti 2010 do të mund të quhej viti i Pirros, pasi... Vazhdo

February 5, 2011  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Pirro Çako & Redon Makashi çmendin publikun femeror
Tags: , , ,

Gëzim Hajdinaga vazhdon aktivitetet e realizimit për hapjen e kolexheve  të huaja në Ulqin
Kryetari i Komunës së Ulqinit z.Gëzim Hajdinaga ka vazhduar aktivitetet dhe takimet zyrtare me qëllim të realizimit të idesë për hapjen e kolexheve  të huaj në Ulqin Kryetari i Komunës së Ulqinit z.Gëzim Hajdinaga u takua në Tiranë me Drejtorin e përgjithshëm të Kolexheve turke z.Numan Gylem dhe bashkëpunëtorët e tij. Në takim u bë një sublimim i të gjitha aktiviteteve të deritanishme dhe u vlerësua angazhimi permanent i kryetarit të Komunës së Ulqinit në realizimin e idesë për hapjen e një kolexhi bashkohorë... Vazhdo

February 3, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Gëzim Hajdinaga vazhdon aktivitetet e realizimit për hapjen e kolexheve të huaja në Ulqin
Tags: , ,

Page 2 of 41234