tivari

Luigj Shkrela: Për shum mot Kshnellat-Krishtlindjet
KUMTESË PËR OPINION Shkëlqësi e përndritshme Argjipeshkvit te Tivarit Zotri Monsinjor Dom Zef Gashit Mbarë klerit si dhe të gjithë besimtarëve fesë katolike Festat e Kshnellave-Krishtlindja,jan festat e paqes tolerancës familjare dhe takimeve miqësore. Në këto dit që me modesti por njikohësisht ndërgjegje të thell shpirtërore shenohet dhe festohet ardhja ne jetën ton e Jesus Krishtit-si dëshmi e së mirës,njerzimit,mirëkuptimit,dhe nderës.Vjen të na dëshmojne se lindja e Tij është në të mirën e njerzimit,... Vazhdo

December 27, 2011  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Luigj Shkrela: Për shum mot Kshnellat-Krishtlindjet
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Kraja, rendimi i situates ekonomike zbrazet zona
Treva e Krajës e cila ndodhët në territorin e shtetit të Malit të Zi në kufi me Shqipërine shtrihet përgjatë Liqenit të Shkodres dhe nën majen e Malit Rumi. Kjo trevë ashtu si gjithë trveat tjera shqiptare në Mal të Zi është përballur me emigrimin dhe zbrazjen e saj. Ali Gjeçbritja mësues në shkollën 8 vjeçare “Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” në Krajë, njëheresh edhe anëtar i i Këshillit Bashkiak të Tivarit shprehet se situata ekonomike e rënduar nga viti në vit ka diktuar largimin e të rinjëve nga kjo... Vazhdo
Potencialet  turistike të Anes se Malit
Vlera turistike kanë pothuaj të gjitha trevat e Ulqinit në format dhe dimensionet, varësisht nga resurset dhe shkalla e zhvillimit.Fizionomia e elementeve tërheqës të Ulqinit udhëzon qartë në rajonet malore,drejtimet e transitit turistik sikurse pika kufitare Sukubin – Muriqan, qytetet e mëdha që rrethojnë këto vise të Ulqinit dhe Shkodrës, komplekset turistike dhe pasuritë e trashëgimisë natyrore dhe kulturore, lokalitetet e gjuetisë dhe fshatrat turistike. Ne etapën e parë të zhvillimit të turizmit theksi... Vazhdo
Shqiptarët jo unikë as për Kodin zgjedhor as për kishën në Rumi
Podgoricë, 10 maj – Ligjvenësit e partive parlamentare shqiptare në Kuvendin e Malit të Zi, nuk janë duke treguar unitet mes veti rreth disa çështje shumë të rëndësishme, jo për subjektet partiake parlamentare, por mbi pozitën e kësaj popullate në Malin e Zi. Shembulli më i mirë i mosunitetit të tyre është Kodi i ri zgjedhor , i cili tash sa kohë sillet vërdallë nëpër seancat e Kolegjiumit të kryetarit të Parlamentit të Malit të Zi. Klubi i deputetëve shqiptarë është deklaruar që më kohë se drafti... Vazhdo

May 10, 2011  :: Bota :: Comments Off on Shqiptarët jo unikë as për Kodin zgjedhor as për kishën në Rumi
Tags: , , , , , , , ,

Piratët Ulqinakë
Ai popull që e harron historin ,veshtire do ta kujtoj të ardhmen. Ardhja e sllavëve nga fillimi i shekullit të VII (pas fillimit të shekullit të VI), në Ballkan rritur shumëllojshmërinë etnike në Ballkan, Në çdo segment provuam ta zhdukin kulturen Ilire ,duke e marr si te veten …Por veshtir ishte të zhdukej plotesisht . Ilirët ishin detar të famshëm ,e vërtetuan Liburnët ,Mbretresha Teuta , dhe Ulqinakët. Ali Kaceni (1749) kapidan i flotës Ulqinake ,detar dhe pirat i njohur i detit mesdhe.Në Ulqin ende flitet... Vazhdo
Peticioni kundër Martyt, edhe në Malin e Zi
Podgoricë, 14 janar –  Të organizuar nga Lidhja Demokratike në Malin e Zi /LD në MZ/, dega në Plavë- Guci, është duke u nënshkruar peticioni kundër raportit të Dick Marty-t. Funksionari i lartë i LD në MZ, Tahir Gjonabalaj deklaroi ditën e premte për KosovaLive se pas Gucisë, sot, të premten, peticioni nënshkruhet publikisht në qytetin e Plavës, meqë është edhe ditë tregu edhe qytetarët kanë mundësi të njihen mirë me këtë veprimtari kundër raportit të zviceranit, Dick Marty. “Këtë fundjavë,... Vazhdo

January 16, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Peticioni kundër Martyt, edhe në Malin e Zi
Tags: , , , , , , ,

Politologu Albinot Maloku në visitë në trevat shqiptare në Mal të Zi – Video
24.06.2010, Ulqin, Mali i Zi Politologu Albinot Maloku, gjat? q?ndrimit disa ditor n? hapsirat shqiptare n? Mal t? Zi vizitoj Ulqinin, Tivarin, Tuzin dhe Podgoric?n. Q?ndrimit t? tij disa ditor i parapriu takimi me lider?t politik t? t? gjitha subjekteve politike shqiptare. Politologu Maloku takoj kryetar?t e Lidhjes Demokratike n? Mal t? Zi, Unionit Demokratik t? Shqiptar?ve, Forc?s s? Re Demokratike, Iniciativ?s qytetare – Perspektiva, Alternativ?s Shqiptare dhe Partis? s? Prosperitetit Demokratik, pra zotrinj?t Mehmet Bardhi, Ferhat... Vazhdo
Manifestimit tradicional “Pranvera në Anë të Malit 2010”
Per te shtatin vite me radhe ne qytetin antik te Shasit mbahet manifestimi gjithepopullor “Manifestimi “Pranvera në Anë të Malit” maj 2010. Shasi edhe kete vite o ti pres mysafiret te shumte nga qytetet tjera shqiptare si Ulqini, Tivari, Shkodra, Tuzi, Plava, Lezha, Tirana, Prishtina,Shkupi,Presheva etj. Anamalasit ne qytetin e tyre te lashte do te presin mysafiret me ushqime tradicionale:buke kallamoqi, laknur, dollme, embelsira nga me te ndryeshme. Lojrat popullore do te jen atraksion i veçante per mysafiret e shumte qe do... Vazhdo
Hajdinaga: Së shpejti rruga Shasit me dy traka
Në muajin shkurt autoritetet lokale të Ulqini kanë intervenuar për sanimin e gjendjes së rrugës Katërkoll – Shas, e cila është në ndërtim e sipër. Me tamponimin që është bërë dhe me shtrirjen e asfaltit me gjansi 5 metrash ose dy traka për ecjen e automjeteve, kjo rrugë tani mundëson qarkullim pa probleme të automjeteve. Banorët e kësaj ane tanimë janë të kënaqur me gjendjen e rrugës, ndërsa nga komuna njoftojnë se është kjo një zgjidhje e financimit të kësaj rruge pasi rruga për Lima në Ulqin... Vazhdo
Shoqata ORA ben thirrje për të kontribuar
Për mbarëvajtjen e të gjitha aktiviteteve të planifikuara, në kuadrin e të cilëve është edhe manifestimi tradicional “Pranvera në Anë të Malit 2009”, shoqata ORA ka nevojë edhe për kontributin tuaj. Kontributet tuaja brenda Malit te Zi mund te derdhën në xhirollogarinë e shoqatës ORA e cila është: BANKA KOMERCIALE MALAZEZE – Filiali Ulqin, nr i xhirollogarisë: 510 – 10123 – 32 Gjithashtu për bashkëatdhetaret tonë që jetojnë jashtë vendlindjes instruksionet për pagesë... Vazhdo

Page 1 of 212