Tuzë

Sinishtaj: Letër e hapur për presidenten e Kosovës
Iniciativa qytetare Tuz si pjesë e Listës zgjedhore “Forca për bashkim”, respektivisht kandidati për deputet Vasel Sinishtaj i ka dërguar një letër të hapur Presidentes së Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, lidhur me deklaratën e saj dhënë Radio-televizionit të Malit të Zi se si e vlerëson pozitën e shqiptarëve në Mal të Zi, në veçanti kërkesën për komunë të Malësisë. Në këtë intervistë ajo ka deklaruat se të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi janë të definuara me Kushtetutë dhe... Vazhdo

November 13, 2012  :: Politika :: Comments Off on Sinishtaj: Letër e hapur për presidenten e Kosovës
Tags: , , , ,

KNSH -ja i dhuroi një fond librash Bibliotekes së Shkollës “M.Lekiq” në Tuz
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Këshilli Nacional i Shqiptarëve në Malin e Zi , në kuadër të Programit të vet të punës për këtë vit,i ka dhuruar javën që shkoj, një fond prej 100 tituj librash me rreth 200 ekzemplare, Biblotekës së Shkollës nëntëvjecare “M.Lekiq” në Tuz. Në ceremonin e pranim dorëzimit , drejtori i shkollës z. Pjetër Ivezaj ka falenderuar KNSH-në, dhe kryetarin Tahiri për këtë dhuratë të... Vazhdo

June 13, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on KNSH -ja i dhuroi një fond librash Bibliotekes së Shkollës “M.Lekiq” në Tuz
Tags: , , ,

Zeneli: Realizimini  i të drejtave të shqiptarëve, si kusht i anëtarësimit të Malit të Zi në BE
Mali i Zi ,momentalisht ka statusin kandidat në BE,çka do të thotë se ky shtet është në fazën mbikëqyrëse  në aspektin e përmbushjes së kriterijumeve të parashtruara nga BE , si kusht për anëtarësim në asocionin e njohur europian.Nëse  vjen deri te realizimi i këtyre kriterijumeve, atëherë  pritet që në muajin qershor të këtij viti , Mali i Zi të jetë anëtarë me të drejta të plota i Bashkimit Europian. Janë shtatë kriterijume  që kërkohen nga Brukseli dhe cilët në përgjithësi kanë të bëjnë... Vazhdo

March 13, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Zeneli: Realizimini i të drejtave të shqiptarëve, si kusht i anëtarësimit të Malit të Zi në BE
Tags: , ,

Ralizimin e klipit të ri Liria Dedvukaj-Sinishtaj xhiron ne Ulqin dhe Malësi
Intervist Eskluzive te kangtares së njohur nga Malesia Liria Dedvukaj-Sinishtaj për Lajme nga Ulqini Une kesaj rradhe erdha nga USA per disa pune si, per realizim e video-klipi te ri, diskutime per nje realizim te albumit te ri me kenge te perpunuara dhe per vizite. Ne realizimin e klipit Ishte e parapare pjesa e projektit per xhirim ne Ulqin dhe Malesi. Zgjodhem Ulqinin, pikerisht plazhin e madhe Kopa Kabanen me ate bukuri natyrore qe ka ambienti aty. Ate dite nga mengjesi e deri ne oret e pasdites beme xhirime ne plazh. Ishte knaqesi... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi nuk merren vesh për zgjedhjet e ardhshme lokale
Ulqin, 20 prill – Derisa Unioni Demokratik i Shqiptarëve /UDSH/, tashmë është i sigurt se në dy komunat me shumicë shqiptare, Ulqin e Tuz, do të dalë në zgjedhjet lokale të 23 majit me Partinë Demokratike të Socialistëve /PDS/, partitë tjera shqiptare kanë mbetur në një udhëkryq për sa i përket koalicioneve për këto zgjedhje. Unioni Demokratik i Shqiptarëve /UDSH/ tashmë dihet se në dy komunat me shumicë shqiptare, Ulqin e Tuz, do të dalë në zgjedhje me Partinë Demokratike të Socialistëve /PDS/. Për... Vazhdo
Dinosha: Tuzi nuk mund të fitojë statusin e komunës së pavarur
Sipas ministrit për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe pakicave, Ferhat Dinosha Podgoricë – Tuzi në këtë moment nuk mund të fitojë statusin e komunës së pavarur, sepse nuk është territor i qëndrueshëm ekonomikisht, ka vlerësuar ministri për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Ferhat Dinosha. Ai ka thënë se nuk duhet të synohet krijimi i komunave të reja me çdo çmim, në qoftë se mungojnë resurset dhe nuk ekziston baza për buxhet. Dinosha ka përkujtuar se Tuzi ka tani statusin e komunës... Vazhdo

June 29, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha: Tuzi nuk mund të fitojë statusin e komunës së pavarur
Tags: , ,

Amir Hollaj, Koalicioni Shqiptar Plotesoni dëshiren,Voto Perspektivën
Qytetareve të Anës së Malit, te Ulqinit , të Malësis , Plaves, Gusise e Rozhajes ju ofrohet një shans i ri, të cilin ato duhet te dijn ta shfrytëzojn, sepse duke e vlersuar vehten në radhe të parë, dinjitetin personal, do të jemi në gjendje të vlersojm dhe bashkëpunojm me të gjithë. -Kush është kundër këtij Koalicioni shqipëtar është në radhë të parë kundër vetëvehtës është kundër të mirës së Anës së malit-Ulqinit dhe Malesis dhe të gjitha trevave shqiptare. Do bejme maksimumin qe qytetareve te ju... Vazhdo
Video – Përfundoi fushata zgjedhore e Forcës së Re Demokratike
Përfundoi fushata zgjedhore e Forcës: Sonte në mesnatë përfundon fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të 29 marsit. Heshtja parazgjedhore do të zgjasë deri të dielën në orën 19h00 Votuesit të dielën do të hedhin votën për të zgjedhurkanditatin e tyre. Ja pra  edhe Promovimi qëndrorë i Forcës se Re Demokratike në Shtepin e Kulturës në Ulqin. Shikoni Videon http://forca.me/images/stories/videos/PROMOVIMI.flv Sipas sondazhit në faqen ton të internetit dalim me kto shifra momentale:  Vazhdo
Video – Platformat politike të partive në Republikën e Malit të Zi
Të djelën, në Mal të Zi zhvillohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në të cilat marrin pjesë edhe 5 subjekte politike shqiptare, mes tyre Unioni Demokratik i shqiptarëve dhe Forca e re demokratike. Korrepondenti ynë Pellumb Sulo njofton nga Mali i Zi mbi platformat, me te cilat kanë dalë në zgjedhje kandidatët e këtyre dy forcave politike shqiptare. Situata parazgjedhore në Republikën e Malit të Zi Më pak se një ditë para zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare në Mal të Zi, atmosfera po mbizoterohet nga... Vazhdo
Grindjet e brendshme brënda shqiptarëve
Thonë se “s’ka trim që të mos ketë rënë prej kali e s’ka kalë që të mos ketë zënë në thumb!” Puna është që pasi të jesh rrëzuar, të dish të ngrihesh e përsëri të vish në vete. Tani që gjërat janë qartësuar rreth asaj se sa koalicione e parti politike do të dalin në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, për ne shqiptarët në Mal të Zi duket se jemi të prirur për debakle. Çdokund, në çdo ndejë heton vetëm urrejtje ndaj njëri-tjetrit, e akumuluar kjo me propagandën e bërë nga ata që do... Vazhdo

Page 1 of 212