ulqin

Potencialet prodhuese nga Ana Malit dhe Kosova promovohen në Katërkollë të Ulqinit
Foto: Ana E Malit Tradita Facebook Manifestimi  ”Dita e shegĂ«s” i organizuar ditĂ«n e enjte nĂ« KatĂ«rkollĂ« tejkaloi tĂ« gjitha parashikimet edhe tĂ« vet organizatoreve. Nuk mbahet mend njĂ« manifestim i kĂ«tij lloji tĂ« jetĂ« mbajtur nĂ« kĂ«to anĂ« dhe interesim tĂ« tillĂ« nga prodhuesit vendor pĂ«r ekspozimin e prodhimeve tĂ« veta. NĂ« manifestimin Dita e ShegĂ«s” nĂ« KatĂ«rkollĂ« tĂ« Ulqinit, u ekspozuan edhe potencialet e KosovĂ«s nga Aleanca Kosovare e Bizneseve. Nazif Cungu, kryetar i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, tha... Vazhdo

November 16, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Vendi i dyte per Rrezart Cungun
Federata e tenisit e ShqipĂ«ris organizoj turneun e hapur “PavarĂ«si” me rastin e 100 vjetorit tĂ« ShqipĂ«ris si shtet i pavarur. NĂ« kĂ«tĂ« turej morrĂ«n pjesĂ« tenistĂ«t shqiptar nga rajoni. I ftuar ishte edhe Rrezart Cungu nga Ulqini. Edhe pse Rrezarti Ă«shtĂ« vetĂ«m 14 vjeç, federata e ShqipĂ«ris vendosi qĂ« ta ftoj Rrezartin sepse ato janĂ« tĂ« mendimit qĂ« Ă«shtĂ« lojtar qĂ« premton shumĂ«. NĂ« raundin e parĂ« Rrezarti u takua me Meidonin nga Tirana. Rrezarti e fitoj me rezultatin 6:0 6:0. Kundershtari ne raundin e dytĂ«... Vazhdo

November 15, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Sporti / Sport :: Comments Off on Vendi i dyte per Rrezart Cungun
Tags: , , ,

In memoriam: Prim. Dr.Suad (Sylço) Mavriqi (1954-2012)
Pas nje semundjeje te rende, ne Osllo te Norvegjise nderroi jete Dr. Suad Mavriqi. Ai u lind ne Ulqin, ne nje familje te vjeter ulqinake e cila ka dhene intelektuale per disa gjenerata. Gjyshi i tij, Hasan eff. Mavriqi ka qene imam i njohur ne Ulqin e me gjere, Prim. Dr. Nexhatin Mavriqi eshte gjinekolog i njohur ne Bosnje dhe Hercegovine, Dr. Minir Mavriqi eshte stomatologu i pare i shkolluar ne Shtepine e Shendetit ne Ulqin. Babai i Dr. Suadit, Sylco Mavriqi, ka qene njeri perparimtar dhe intelektual, me angazhime ne jeten... Vazhdo

November 13, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Komente (1)
Tags: , , ,

Sinishtaj: Letër e hapur për presidenten e Kosovës
Iniciativa qytetare Tuz si pjesĂ« e ListĂ«s zgjedhore “Forca pĂ«r bashkim”, respektivisht kandidati pĂ«r deputet Vasel Sinishtaj i ka dĂ«rguar njĂ« letĂ«r tĂ« hapur Presidentes sĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Atifete Jahjaga, lidhur me deklaratĂ«n e saj dhĂ«nĂ« Radio-televizionit tĂ« Malit tĂ« Zi se si e vlerĂ«son pozitĂ«n e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« veçanti kĂ«rkesĂ«n pĂ«r komunĂ« tĂ« MalĂ«sisĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« intervistĂ« ajo ka deklaruat se tĂ« drejtat e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi janĂ« tĂ« definuara me KushtetutĂ« dhe... Vazhdo

November 13, 2012  :: Politika :: Comments Off on Sinishtaj: LetĂ«r e hapur pĂ«r presidenten e KosovĂ«s
Tags: , , , ,

“Kalendari” – ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi nĂ« 100 vite
“Kalendari” – ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi nĂ« 100 vite “Kalendari” pĂ«rfshin tri pjesĂ«,duke vĂ«nĂ« nĂ« qendĂ«r tĂ« vĂ«mendjes njĂ« epizodĂ« tĂ« jetĂ«s sĂ« ulqinakĂ«ve dhe shqiptarĂ«ve nĂ« trevat tjera nĂ« Malin e Zi nĂ« 100 vite. KundĂ«rshtitë : pesimizĂ«m – optimizĂ«m,bashkim-ndarje,lumturi-vuajtje,gĂ«zim-trishtim,pĂ«rbĂ«jn njĂ« gĂ«rshetim tĂ« veçantĂ« tĂ« shĂ«nuar nĂ« kalendar. Persiatja e shqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi ndĂ«r vite,pĂ«r tĂ« hapur kufirin me shtetin AmĂ«,shĂ«nonte njĂ« ngjarje rrĂ«qenthĂ«se dhe atdhetare,si... Vazhdo

November 13, 2012  :: Lajmet / Vijesti, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Komente (3)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ministri Hoxhaj priti deputetin shqiptar në Mal të Zi, Fatmir Gjeka
PrishtinĂ«, 10 nĂ«ntor 2012 – Ministri i PunĂ«ve tĂ« Jashtme i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Enver Hoxhaj, ka pritur sot nĂ« takim deputetin shqiptar nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, lider i “Koalicionit Shqiptar”, Fatmir Gjeka. Pas takimit, ministri Hoxhaj ka vlerĂ«suar lartĂ« bashkĂ«punimin e rregullt me partitĂ« politike tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, si dhe me institucionet e Malit tĂ« Zi. Hoxhaj tha se Qeveria e RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s ka njĂ« bashkĂ«punim tĂ« shkĂ«lqyer me QeverinĂ« e Malit tĂ« Zi. “Dy ministritĂ« tona kanĂ«... Vazhdo

November 10, 2012  :: Ngjarjet - Events, Politika :: Comments Off on Ministri Hoxhaj priti deputetin shqiptar nĂ« Mal tĂ« Zi, Fatmir Gjeka
Tags: , , , , , , , , ,

Ali Rexha rikthehet në karrigen e drejtorit të Organizatës Turistike
NĂ« momentin qĂ« vendimi tĂ« bĂ«het i plotfuqishĂ«m, klienti im do tĂ« rimbursohet pĂ«r tĂ«rĂ« periudhĂ«n gjatĂ« sĂ« cilĂ«s iu pamundĂ«sua tĂ« kryejĂ« punĂ«n e tij, tha avokati, Vesna Gačević – Rogova  pĂ«r gazetĂ«n e pĂ«rditshme “DAN”. Ish-drejtori i shĂ«rbimit profesional tĂ« OrganizatĂ«s Turistike, Ali Rexha, do tĂ« kthehet nĂ« funksionin e tij sepse ashtu ka vendosur Gjykata Themelore, pasi Rexha apeloi vendimin me tĂ« cilin u shkarkua, mĂ«son “Dan”. Pak ditĂ« mĂ« parĂ« pĂ«rfundoi procedura gjyqĂ«sore... Vazhdo
Abazoviq: Zgjedhja e Gjukanoviqit hap mbrapa për demokracinë
Zgjedhja e kryetarit tĂ« PartisĂ« Demokratike Socialiste PDS, Millo Gjukanoviq, pĂ«r mandatar tĂ« QeverisĂ« sĂ« re Ă«shtĂ« hap mbrapa pĂ«r demokracinĂ« dhe tregon shqetĂ«simin e koalicionit udhĂ«heqĂ«s pĂ«r situatĂ«n socio-ekonomike tĂ« shtetit, konsideron deputeti i Malit tĂ« Zi Pozitiv Dritan Abazoviq. “Kjo Ă«shtĂ« definitivisht shprehje e mosbesimit ndaj bashkĂ«punĂ«torĂ«ve dhe atyre qĂ« deri tani e kanĂ« kryer kĂ«tĂ« funksion”, vlerĂ«soi Abazoviq. Ai pĂ«r agjencinĂ« Mina tha qĂ« zgjedhja e Gjukanoviqit pĂ«r mandatar nuk Ă«shtĂ«... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi koalicion me pushtetin
Kuvendi i Malit tĂ« Zi zhvillon mbledhjen konstituive tĂ« tij. ShqiptarĂ«t nĂ« kĂ«tĂ« kuvend do pĂ«rfaqĂ«sohen me vetĂ«m dy parti FORCA dhe Partia Demokratike. Lideri historik i Malit tĂ« Zi Millo Gjukanoviq ka nĂ«nshkruar marrĂ«veshje edhe me forcat shqiptare tĂ« cilat do jenĂ« pjesĂ« e qeverisjes sĂ« ardhshme. Mali i Zi edhe pĂ«r njĂ« mandate katĂ«r vjecar do udhĂ«hiqet nga partia Demokratike e SocialistĂ«ve e Millo Gjukanoviqit, e cila qĂ« nĂ« vitin 1989 Ă«shtĂ« nĂ« pushtet nĂ« Mal tĂ« Zi. MĂ«sohet se gjatĂ« mbledhjes konstuituive tĂ«... Vazhdo

November 8, 2012  :: Politika, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Comments Off on ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi koalicion me pushtetin
Tags: , , , , , , , ,

Përfaqësuesit e Koalicionit Mali i Zi Evropian dhe të partive të pakicave nënshkruan sot marrëveshje
PĂ«rfaqĂ«suesit e Koalicionit Mali i Zi Evropian dhe tĂ« partive tĂ« pakicave nĂ«nshkruan sot marrĂ«veshjen mbi veprimin politik tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, kurse kah fundi i kĂ«saj jave ose nĂ« fillim tĂ« javĂ«s sĂ« ardhshme mund tĂ« bĂ«het e njohur se kush do tĂ« jetĂ« kryeministĂ«r, tha kryetari i PartisĂ« Demokratike tĂ« Socialisteve, Millo Gjukanoviq. Gjukanoviq, i pyetur nĂ«se me marrĂ«veshje, tĂ« cilĂ«n e nĂ«nshkruan ai dhe lideri i PartisĂ« Boshnjake, Rafet Husoviq, Ă«shtĂ« definuar se cilat vende do t’u takojnĂ« pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ«... Vazhdo

November 6, 2012  :: Politika :: Comments Off on PĂ«rfaqĂ«suesit e Koalicionit Mali i Zi Evropian dhe tĂ« partive tĂ« pakicave nĂ«nshkruan sot marrĂ«veshje
Tags: , , ,

Page 20 of 181« First...10...1819202122...304050...Last »