ulqin

Kryetari i Komunës së Ulqinit uron fillimin e vitit të ri shkollor 2012/2013
Të dashur nxënës dhe student, të nderuar mësimdhënës, personel arsimor dhe prinder. Kam nderin dhe knaqësin që në emrin tim personal dhe në emer të qytetarëve të Ulqinit tju uroj fillimin e vitit shkollor 2012/2013. Pas pushimeve verore, ju do të riktheheni përseri në bankat shkollore për të vazhduar rrugën e arsimimit që është e vetmja rrugë drejt ngritjes dhe emancipimit të çdo individit. Mësimdhënësve ju shprehi mirënjohje të veçantë për punën e tyre të palodhëshme në misionin e tyre fisnik për... Vazhdo

September 6, 2012  :: Shoqëria / Društvo :: Komente (2)
Tags: , ,

Cungu priti në takim abasadorin e Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi z.Tonin Beci
Kryetari i Komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu me bashkpuntor të tij priti në takim abasadorin e Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi z.Tonin Beci. Kryetari Cungu fillimisht falenderoi ambasadorin Beci për viziten e rezervuar në Ulqinit dhe e njoftoi ate me gjendjen e përgjithshme në këtë komunë. Ai e njoftoj ambasadorin për aktivitetet dhe projektet e ndërmarra nga komuna e Ulqinit dhe për përfundim të suksesshem të sezonit turistik të cilen e krahasoi me atë të vitit të kaluar. Në mes të tjerash ata diskutuan... Vazhdo

September 6, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cungu priti në takim abasadorin e Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi z.Tonin Beci
Tags: , ,

Bien çmimet deri në 50 për qind më lirë,zgjat sezoni turistik
Hotelierët dhe turoperatorët në Mal të Zi parashikojnë ta mbyllin sezonin turistik në fund të tetorit. Ka mundësi që pushimet sivjet të zgjatin një muaj më shumë se zakonisht. Kjo ide mbështetet në parashikimin e motit dhe temperaturat e favorshme për pushime. Sezoni i shkurtër turistik, i cili në Mali I Zi zakonisht zgjat jo më shumë se tre muaj, është njëra nga arsyet që hotelierët vendas të mos nxjerrin fitime të mira dhe të mos gëzojnë qëndrimin e gjatë të turistëve. Vendpushimet detare në Mali I... Vazhdo

September 5, 2012  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Bien çmimet deri në 50 për qind më lirë,zgjat sezoni turistik
Tags: , , ,

Sot filloi viti i ri shkollorë 2012/2013
Për të gjithë nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme në Mal të Zi, sot filloi viti i ri shkollorë 2012/2013, ashtu që më tepër se njëqind mijë nxënës sot i filluan obligimet e përditshme në procesin e rregullt edukativo-arsimor në vitin vijues shkollorë. Sipas të dhënave nga ministria e arsimit dhe sportit, vitin e ri shkollorë e kanë filluar rreth 32 mijë nxënës të shkollave të mesme, kurse më tepër se gjashtëdhjetë e nëntë mijë në shkollat fillore. Të dhënat mbi numrin e nxënësve të klasën... Vazhdo

September 3, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sot filloi viti i ri shkollorë 2012/2013
Tags:

Forca në zgjedhjet e ardshshme bashkë me Iniciativën Qytetare
Kumtesë për opinion Forca e Re Demokratike, për të bërë një front të përbashkët shqiptar morri vendim sot me date 03.shtator 2012 në mbledhjen e Këshillit Qëndore që të hyjë në zgjedhjet e ardshshme bashkë me Iniciativën Qytetare të Malësisë. E ndërmarrim këtë hap të bindur se me anë të këtij bashkimi do te mund të sigurojmë një sukses elektoral dhe do të cojmë përpara interesat e popullit tonë. Programi i Forcës së re demokrtaike është shumë i përafërt me atë të Iniciativës Qytetare dhe kemi... Vazhdo
Në kufirin Muriqan-Sukobin sekuestrohen 5 kg heroinë
Policia e Shkodrës sekuestroi 5 kilogram drogë të llojit heroinë në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit. Sipas informacioneve të para, droga ishte e paketuar dhe e fshehur në një automjet dhe po përpiqej të trafikohej matanë kufirit, me dyshime për në tregun europian. Sipas policisë së Shkodrës, droga u gjet në mjetin e Agustin Klosit. Klosi po tentonte të trafikonte lëndën narkotike drejt territorit të Malit të Zi. Policia ka nisur procedurat përkatëse për ngritjen e akuzave ndaj tij. Ndërkohë, në tre operacione... Vazhdo

September 2, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Në kufirin Muriqan-Sukobin sekuestrohen 5 kg heroinë
Tags: , , ,

Mbytet në det të Ulqinit një 75-vjeçar nga Kosova
Mbytet një pushues 75-vjeçar nga Kosova me emrin Niljazim Ajradini nga Prizreni në plazhin e madhë të Ulqinit. Ngjarja ka ndodhur në sektorin e plazhit Coco Beach, kur pushuesit kanë parë trupin duke pluskuar mbi ujë, transmeton e përditëshmja malazeze « Vijesti ». Menjëhërë kanë njoftuar autoambulancën, e cila mbërriti në vendngjarje brenda pak minutash, por duket se ka qenë e pamundur për ta shpëtuar 75-vjeçarin, i cili kishte humbur jetën duke u larë në det. Sipas informacionit  të marrur nga stacioni... Vazhdo

September 1, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Mbytet në det të Ulqinit një 75-vjeçar nga Kosova
Tags:

Ndërtimi i rrugëve: leva e Arkimedit për integrim – Video
Tre vite më parë kur vumë Rrugën Decan-Plavë-Vermosh-Tamarë-Podgoricë si një ndër prioritetet e programit tonë politik, shumë qytetarë janë tallur më këtë projekt. Disa kishin të drejtë sepse partitë politike shqitpare nuk kanë pasur mundësi të promovojnë e shtyjnë përpara projekte më të vogla e jo më të besonin se ky projekt kaq i madh do të ecte me të vërtet e do të merrej seriozisht nga institucionet shtetërore. Parrulla e Forcës asokohe ishte Forca për integrim duke patur parasysh integrimin e pakicës... Vazhdo

August 31, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Komente (10)
Tags: , , ,

OJQ Horizonti i ri – Shërbim i ri social në Ulqin
Përmes këtij projekti, të cilin e realizojnë OJQ “HORIZONTI i RI” dhe QENDRA PËR PUNË SOCIALE – Shërbimi Ulqin, inciohet një shërbim i ri social në nivel lokal – mbështetje për prindërit e vetëm në komunën e Ulqinit. Krijimi i këtij shërbimi social ka për qëllim: • përmirësimin e aftësive edukative të prindërve të vetëm • përmirësimin e cilësisë së jetesës të familjeve me një prind • mbështetjen e prindërve të vetëm në zhvillimin a aftësive për vetorganizim, tejkalimin e pasojave... Vazhdo

August 31, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on OJQ Horizonti i ri – Shërbim i ri social në Ulqin
Tags: ,

Festivali “Skena  verore”,Ulqin, 2012
Para disa ditësh,  në Kalanë e Ulqinit,  në sheshin  e Servantesit u mbyll festivali “Skena verore “ 2012. Mbi një muaj në këtë shesh,  në   skenë,  ndërmjet mureve  Ilire,  u prezantuan   kultura  të ndryshme nga ajo e përditshmja,  e cila  ndodh  çdo ditë në Ranën tonë, gjatë sezonit turistik. Adhuruesit e artit, të  poezisë, të  muzikes, të dramës dhe të   teatrit kanë pasur mundësi që  çdo natë  radhazi të vizitojnë këtë vend  kaq të famëshëm në Kalanë tonë. Dikur në... Vazhdo

August 30, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Festivali “Skena verore”,Ulqin, 2012
Tags: ,

Page 30 of 181« First...1020...2829303132...405060...Last »