ulqinakë

Kujtimet nga e kaluara e Ismail Bushatit: Si deshën të na largonin nga Kalaja!
Kujtime nga e kaluara: Ismajl Bushati – rrëfime autentike mbi tërmetin në Ulqin Ismajl Bushati ndjehet sot krenarë për veprimin e ndërmarrë pas tërmetit të vitit 1979 për të mos e lëshuar me asnjë kusht Kalanë e Ulqinit, i vetëdijshëm se historia dhe realiteti mbase do të kishte qenë ndryshe sikur banorët e saj të kishin pranuar të largohen nga ajo. Ismajl Bushati, i cili për disa ditë do të mbushë 80 vjeç, rri ulur në tarracën e restorantit të tij “Kalaja” dhe sodit Ulqinin dhe detin. Në kokën e tij... Vazhdo
Filmi dokumentar Ana e Malit thesar që nuk shuhet të autorit Nexhmedin Avdiu
“Ah, si nuk zgjati me shumë” – me këto fjalë gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani e përshkroi filmin dokumentar “Ana e Malit thesar që nuk shuhet“ të autorit Nexhmedin Avdiu. Me këto fjalë mund të përshkruhet edhe e gjithë mbrëmja e promovimit të këtij dokumentari që u shfaq këtë të shtunë në Qendren për kulture në Ulqin. Për të ditur se ku do shkojmë – duhet të dimë se ku kemi qenë. Me pak fjalë ky është edhe mesazhi që autori i këtij dokumentari dëshiron të transmetoj të shikuesi i sotëm... Vazhdo
Votoni per Top Modelen Ulqinake – Liridona Mehmedoviqin
Votoni online deri me 7 shkurt: Linku direkt:http://www.exploremodeling.com/Casting/BoyMeetsGirl_FashionWeek_Spring2011/51282/Liridona_M.aspx. Boy Meets Girl Fashion Week: Liridona Mehmedovic www.exploremodeling.com Liridona is participating in the Boy Meets Girl Fashion Week on ExploreModeling.com and needs your support! ExploreModeling.com offers honest and effective information and tools for models and is committed to providing a friendly, safe, and pleasant environment for its users. We want to thank friends, family and everyone who... Vazhdo
Emision special i Alba Life TV NY me rastin e Vitit te RI – Video
Te dashur kolege dhe bashkatdhetare, Duke patur parasysh se disa nuk paten mundesi te ndjekin ne televizion programin special te televizionit Alba life,qe u dha ne mbremjen e dates 31 dhjetor 2010,  ne kanalet 34 dhe 35 ne New York dhe ne Diaspora TV, po jua dergoj linkun ku mund ta shikoni te plote emisionin ne youtube: http://www.youtube.com/watch?v=qnxo6ests3a Ne emer te stafit te televizionit Alba life dhe njehere ju urojme Gezuar vitin e ri 2011 dhe ju mirepresim per bashkepunim ketu ne diaspore ne amerike, Zoti ju bekofte per punen... Vazhdo
Amir Sukaliqi: Kamerman Ulqinak qe thyeu rekordet ne SHBA
Interviste e z. Amir Suka, Drejtor i Programit te Alba Life TV Amir Sukalic eshte Drejtor i Programit te Televizionit Alba Life Inc. Ai eshte njekohesisht dhe themelues e producent i studjos Albapro, e cila eshte specializuar per dasma dhe vidio muzik.  Eshte fitues i 2 çmimeve prestigjioze “EMMY” per editim ne Televizion dhe per firmen e tij te preferuar per dasmat moderne.  Ka mbaruar “Kingsborough Community College” per Broadcasting dhe si editor filmi ne Shkollen e Artit ne Manhattan.  Z.Suka eshte Senior director i fotografise... Vazhdo
Java e filmit ndërkombëtar në Ulqin  – International film week
Biblioteka Ulqin, 23-26 dhjetor 2010 Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Podgoricë, në bashkëpunim me Organizatën Turistike Lokale dhe Qendrën e Kulturës do të organizojnë për herë të parë në Ulqin Javën e Filmit Ndërkombëtar, nga data 23 deri 27 dhjetor 2010. Filmat që do të shfaqen në kuadër të Javës së Filmit janë fitues të çmimeve të ndryshëm në festivalet më prestigjoze ndërkombëtare. Ato janë përzgjedhur nga kinematografitë amerikane, britanike, italiane, zvicerane, turke, frankofone,... Vazhdo

December 20, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Java e filmit ndërkombëtar në Ulqin – International film week
Tags: , , , ,

Autorrugët e Kroacisë shpres e zhvillimit turistik të Malit të Zi
Kosovarët simjet do ti përdorin Autorrugët e Kroacisë,kurse kjo do jet shpres e zhvillimit turistik të Malit të Zi në të gjitha domenet turistike Ishte hera e parë që kaloj përmes Kroacisë dhe shqetësimi kryesor ishte se si do të jetë gjendja e rrugëve atje. Bashkë me familjen time kemi udhëtuar shumë viteve të fundit, dhe deri tani i kemi rënë përmes Italisë duke marrë tragetin në Bari, për të hyrë në Mal të Zi (Tivar). Kjo puna e tragetit nuk është vetëm një shpenzim më shumë, por të humbet edhe... Vazhdo
Piktorët ulqinakë Rudi Goga, Bilal Nikeziqi dhe Naser Hasa hapen të martën ekspozitën kolektive në galerinë “most” në podgoricë
Arti krijohet edhe në provincë Ekspozitën e hapi piktori akademik Mihaillo Millo Pavlloviq, i cili theksoi se ndonëse në Ulqin të krijosh art është vështirë, këta artistë tregojnë se edhe larg qendrave të mëdha, pa kushte të mira mund të krijohet art cilësor. Piktorët akademikë ulqinakë Rudi Goga, Bilal Nikeziqi dhe Naser Hasa hapën të martën në Galerinë “Most” në Podgoricë ekspozitën e tyre. Në ekspozitë ata prezantohen me nga dhjetë punime të punuara gjatë dy viteve të fundit. Ekspozitën... Vazhdo

February 21, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Piktorët ulqinakë Rudi Goga, Bilal Nikeziqi dhe Naser Hasa hapen të martën ekspozitën kolektive në galerinë “most” në podgoricë
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Jo vetëm “Kujtime”, por kronikë e Ulqinit
Libri i Shaban Dollakut Ngritjen e flamurit shqiptar si dhe kërkesat për të drejta nacionale. Shabani si dhe shumë të tjerë ndihmuan sidomos gjatë periudhës së tërrmetit. Ai flet për kontributin që dha Kosova, por edhe për prishjen e pushimores K-1 ku ishin investuar shumë mjete. Autori i kushton një faqe të rëndësishme edhe viteve të 90-ta. Libri i Shaban Dollakut është një kronikë jo vetëm familijare, por edhe kronikë për veprat e tyre, të cilat nuk mund të shënohen në një libër. Libri i ri i Sh. Dollakut... Vazhdo

February 13, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Jo vetëm “Kujtime”, por kronikë e Ulqinit
Tags: , , , , , , , , , ,

60 Euro për 24 studentë nga Ulqini
Komuna e Ulqinit ka vendosur që të shpërdaj bursa nga 60 eura,24 studentëve ma të mir nga Ulqini që studijojn në Mal të Zi dhe Regjion.Ashtë vendosur që për muaj tetor,nëntor,dhjetor ti ipen nga 180 euro,kurse pagesat tjera do vijojn ne gjiro llogari të tyre studentëve. Komisioni ku në krue të saj asht Nail Rexha vendosen që bursat për kët vitë shkollor ti akordohen:Dritan Abazoviqit student në shkencat Politike Vazhdo  Vazhdo