ulqini

Reagojnë në rast keqtrajtimi tha kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Besim Beqaj
Ulqin, — Nga përfaqësuesit më të lartë të Odës ekonomike malazeze, të Portit të Tivarit, të Komunës së Ulqinit dhe të afaristëve me të cilët jemi takuar gjatë këtyre dy ditëve të qëndrimit tonë në Mal të Zi, kemi kërkuar që të bëjnë angazhime pozitive për mundësinë e depërtimit normal të prodhimeve kosovare në tregun malazias, duke e ditur se mijëra qytetarë të Republikës së Kosovës tradicionalisht pushojnë në Ulqin në veçanti.Kështu deklaroi të martën për KosovaLive Besim Beqaj, kryetar... Vazhdo

May 21, 2008  :: Ekonomia / Ekonomija, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Reagojnë në rast keqtrajtimi tha kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Besim Beqaj
Tags: , , , , , , ,

Tri Varzat 18 vjeçare organizojn në Ulqin “Rinfest 2008”
Një festë e madhe rinore Për dallim prej dy edicioneve të mëparshme, edicioni i sivjetshëm nuk kishte vetëm karakter lokal, pasi që në të morën pjesë edhe grupe të rinjësh nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, gjë që bëri që konkurrenca të jetë më e madhe dhe i dhanë Festivalit karakter rajonal. Të shtunën mbrëma, skena e “Rinfest 2008” i bashkoi të gjithë të rinjtë në një vend, në Pallatin e Kulturës në Ulqin. Maratona e kërcimeve, këngës, interpretimeve dhe emocioneve i mbajti të ngërthyer... Vazhdo
U ulcinjskom Starom gradu Hadži Halil Skurova džamija.
Još od antike na prostorima Ulcinja živjeli su i stvarali mnogi znani i neznani umjetnici, oplemenjuju?i ih svojim djelima, ostavljaju?i budu?im generacijama veli?anstvena djela bogate kulturne baštine.Ostaci ove kulture mogu se vidjeti i danas me?u drevnim zidinama ulcinjskog Starog grada i na drugim mjestima.Pisana istorija još od Plinija Starijeg govori o burnoj prošlosti ovoga grada, starog više od 2500 godina. Poseban utisak ostavljaju arheološki ostaci zidina i drugih objekata koje je vrijeme sa?uvalo. Spomenici koji su danas... Vazhdo

May 19, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on U ulcinjskom Starom gradu Hadži Halil Skurova džamija.
Tags: , , , , , ,

Bez saobra?aja Ulcinjskom ulicom
Biro za odnose s javnoš?u glavnog grada saopštio Podgorica:- Saobra?aj u Ulcinjskoj ulici bi?e od danas do srijede, 21. maja, zabranjen za sve vrste motornih vozila, saopšteno je iz Biroa za odnose s javnoš?u Glavnog grada. Ulica ?e biti zatvorena zbog izgradnje fekalne kanalizacije. Za saobra?aj ?e biti zatvorena i raskrsnica ulica Kralja Nikole, Miladina Popovi?a i Vojislavljevi?a, zbog nastavka radova na kanalizacionoj mreži. Raskrsnica ?e biti zatvorena za saobra?aj od 14 sati do 21 sat. Izvor / MINA  Vazhdo

May 18, 2008  :: Shoqëria / Društvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Bez saobra?aja Ulcinjskom ulicom
Tags: ,

Intervistë me këngëtaren Hana Cakuli – Video
E dashuruar me Top Fest pjesëmarrjen e saj të tretë, Hana ka rrëmbyer Çmimin Best Song në edicionin e pestë të Festivalit Top Fest që organizohet nga Televizioni Top Channel. Ajo e vlerëson Top Fest-in e sivjetshëm si më të mirin nga të gjitha edicionet e deritashme dhe premton se do të marrë pjesë sërish në Top Fest-et e ardhshme. Koha javore: Hana, cilat janë përshtypjet Tuaja për Festivalin “Top Fest 5”? H. Cakuli: Ishte natë madhështore. Që nga fillimi e deri në fund më la me gojë hapur. Të... Vazhdo
Promovohet oferta e verës turistike të Ulqinit në Pejë
“Ne jemi këtu më tepër që ti falënderojmë kosovarëve për ata që kanë bërë për Ulqinin sepse me ardhjen e tyre ka ndikuar shumë të shqiptarët në Ulqin në ruajtjen edhe të identitetit shqiptar atje”, ka thënë në takimin promovues i pari i Ulqinit Gëzim Hajdinaga Ka ardhur të premten në Pejë bashkë me ekspertë të turizmit dhe udhëheqës komunal, kryetari i komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga për të promovuar ofertën turistike për vitin 2008. “Këtë vit kosovarët duhet të vijnë edhe më tepër... Vazhdo

May 12, 2008  :: Shtypi / Mediji, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Promovohet oferta e verës turistike të Ulqinit në Pejë
Tags: , , , , ,

Ndërtimi i Ashensorin (Liftit) ne Kala
Në mbledhjen e Këshillit qendror të Forcës së re demokratike, ndër të tjerat u diskutua dhe çështja e ndërtimit të ashensorit ( liftit ) nën Kala, dhe u përfundua: Kalaja si njëri prej simboleve të fundit ( deri më tani relativisht mirë të mbrojtur ) që tregojnë mbi lashtësinë dhe historinë tonë, është shëndruar në një punishte pa leje dhe pa kontroll. Si duket kaosi urbanistik e ka gjetur mënyrën me te keqe t’i hakmerret qytetit. Atë po e bën përmes gropimeve te themeleve, shkatërrimit te shkëmbinjve... Vazhdo

May 11, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ndërtimi i Ashensorin (Liftit) ne Kala
Tags: , ,

Kryetari i Prishtinës Isa Mustafa u takua me kryetarin e Ulqinit,Gëzim Hajdinaga
Prishtinë, 8 maj 2008.Kryetari i Prishtinës, dr Isa Mustafa gjatë takimit që pati me kryetarin e Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga tha se bashkëpunimi i mirë që aktualisht ekziston në mes të Prishtinës dhe Ulqinit duhet të thellohet edhe tutje, sidomos në fushën e turizmit. Kryetari Mustafa, pasi i informoj mysafirët nga Ulqini me punën dhe aktivitetet që po bëhen në Komunën e Prishtinës tha se mund të punohet dhe të bëhet edhe me shumë në të mirë të bashkëpunimit të ndërsjellë, sepse të gjitha mundësit... Vazhdo

May 9, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Kryetari i Prishtinës Isa Mustafa u takua me kryetarin e Ulqinit,Gëzim Hajdinaga
Tags: , , , , , , , , ,

Presidenti Sejdiu priti kryetarin e Komunës së Ulqinit, z.Gëzim Hajdinagën
Prishtinë, 8 maj 2008- Presidenti i Repuiblikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu takoi sot kryetarin e Komunës së Ulqinit, z. Gëzim Hajdinaga, me të cilin bisedoi për rrjedhat e procesit pas pavarësimit të Kosovës në të gjitha sferat e zhvillimit të saj. Duke iu referuar pavarësisë së Kosovës si çelës themelor për hapjen e perspektivës së mëtejme, Presidenti Sejdiu theksoi përkushtimin e institucioneve të vendit për vazhdimin e një qasjeje edhe më të avancuar për jetësimin e vlerave dhe parimeve që janë... Vazhdo

May 8, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Presidenti Sejdiu priti kryetarin e Komunës së Ulqinit, z.Gëzim Hajdinagën
Tags: , , , , , ,

Shtëpitë dhe trualli me çmime ekstravagante në Mal të Zi
Në krahasim me zonën e Budvës, pjesët e tjera bregdetare kanë çmime më të ulëta. Kuptohet, çmime më të ulëta gjejmë në zonat jourbane, në fshatra… Kryeqendra është po ashtu atraktive, sidomos qendra dhe disa lokacione atraktive. Podgorica me 1/3 e popullsisë së vendit, ofron çmime të larta, varësisht nga atraktiviteti i lokacionit. Çmime të shpeshta janë ato nga 1200-2000 euro apo çmim i njëjtë me të truallit në qendër apo në vende atraktive. Takojmë çmime që sillen 3000-4000 euro, ndoshta edhe më... Vazhdo

Page 149 of 153« First...102030...147148149150151...Last »