ulqini

Bahri Brisku feston 80 vjetorin
Bahri Brisku ka festuar tĂ« ejten e kaluar 80 vjetorin e tij tĂ« lindjes por tĂ« njejten ditĂ« u be dhe perurimi i librit “KĂ«ngĂ« popullore tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi”. “Nderi i Kombit” e festoi ditĂ«lindjen e tij tek shtĂ«pia, ndĂ«rkohĂ« qĂ« urimet e shumta nga miqtĂ« e kolegĂ« i mori pĂ«rmes telefonit dhe postimet tĂ« urimeve nĂ« faqen e tij nĂ« Facebook. Bahri Brisku lindi mĂ« 14.03.1933 nĂ« Ulqin. ShkollĂ«n normale e kreu nĂ« Shkup mĂ« 1954, kurse shkollĂ«n e lartĂ« pedagogjike (gjuhĂ« dhe letĂ«rsi shqipe) po ashtu nĂ«... Vazhdo

March 21, 2013  :: KulturĂ« / Kultura, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Comments Off on Bahri Brisku feston 80 vjetorin
Tags: , , ,

Ura e Klleznës të evidentohet në regjistrin e monumenteve të kulturës
Ura e vjeter e Klleznes Kjo urĂ« Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar prej guri mbi pĂ«rroin e Megjyreçit, nĂ« vitin 1696, nĂ« KlleznĂ«n e SipĂ«rme (komuna e Ulqinit). Ajo ka kĂ«to dimensione: gjatĂ«sia 12m, gjerĂ«sia 3.60m, lartĂ«sia nga fundi i lumit 9.26m, trashĂ«sia e gurĂ«ve te çelĂ«si 80cm. QĂ« nga ndĂ«rtimi i saj nuk Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« ndonjĂ« intervenim apo restaurim i saj, ndĂ«rsa nĂ« vitin 1982 ajo pĂ«soi goditje, sepse mbi urĂ«, pasi u hoqĂ«n gurĂ«t, u vendosĂ«n gypat e ujĂ«sjellĂ«sit tĂ« MillĂ«s, duke krijuar kanalin pĂ«rkatĂ«s. Por pĂ«r fat ura... Vazhdo

March 21, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ura e KlleznĂ«s tĂ« evidentohet nĂ« regjistrin e monumenteve tĂ« kulturĂ«s
Tags: , , ,

Bahri Brisku: Krijuesit që sfiduan kohërat (1) + Foto
LetĂ«rsia shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi – Krijuesit qĂ« sfiduan kohĂ«rat NĂ« vorbullĂ«n e labirinteve, pellgut, dhe tĂ« pĂ«ngesave, intelektualĂ«t shqiptar, nĂ« Mal tĂ« Zi, kanĂ« shĂ«nuar rezultate tĂ« lakmueshme nĂ« fushĂ«n e krijimeve letrare. KĂ«ta me veprat e veta cilĂ«sore, dukshĂ«m sfiduan kohĂ«rat dhe padrejtĂ«sitĂ« ushtruar nĂ«pĂ«r mote kundra kĂ«tij populli liridashĂ«s. Pjesa mĂ« e madhe e kĂ«tyre krijimeve letrare, Ă«shtĂ« shkruar nĂ« vargje. KĂ«shtu poezia si mbretĂ«resha e artit universal, andaj edhe shkrimtarĂ«t e Ă«tuhit, me... Vazhdo

March 21, 2013  :: Opinione :: Comments Off on Bahri Brisku: Krijuesit qĂ« sfiduan kohĂ«rat (1) + Foto
Tags: , ,

Rikthehet Rita me zĂ«rin e saj magjeps! – Video
KĂ«ngetarja Rita Lulgjuraj tashmĂ« e njohur pĂ«r publikun shqiptarĂ«,me zĂ«rin e saj magjeps, pas njĂ« pauze tĂ« gjatĂ«, ka publikuar nĂ« kanalin YouTube coverin e kĂ«ngĂ«s “Blue Jeans”. KĂ«ngetarja shumĂ« simpatike,me vizjone tĂ« gjĂ«ra nĂ« kĂ«tĂ« drejtim, flet pĂ«r fillimet e saja dhe planet pĂ«r tĂ« ardhmen. Kush e zbuloj talentin tĂ«nd,dhe kur? – PrindĂ«rit e mi ishin tĂ« parĂ«t qĂ« vĂ«rejtĂ«n prirjen time pĂ«r muzikĂ«, qĂ« nĂ« fĂ«mijĂ«ri, dhe kĂ«shtu fillova tĂ« ndjek shkollĂ«n e ultĂ« tĂ« muzikĂ«s nĂ« Ulqin. Kush tĂ« mbeshtetĂ«... Vazhdo

March 20, 2013  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Rikthehet Rita me zĂ«rin e saj magjeps! – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Luka Gjakonoviq & Valon Mehmedoviq  organizuan muzikĂ« live ne Ulqin – Video
TĂ« ejten mbrĂ«ma mĂ« 14.03.13 ne lokalin Captain Schook nĂ« Ulqin u organizua mbrĂ«mbje me muzikĂ« live unplugged ku performuan Luka Gjakonoviq (vokal) dhe Valon Mehmedoviq (kitarĂ«). NĂ« tingujt e muzikĂ«s e cila pĂ«rfshinte hitet e famshme si: Losing my Religion -R.E.M., Black – Pearl Jam, Light my fire – The Doors e kĂ«shtu me rradhĂ«, publiku prezent pati mudnĂ«si tĂ« shijonte njĂ« mbrĂ«mbje tĂ« organizuar spontanisht por qĂ« la pĂ«rshtypje tĂ« veçanta. NĂ« vijim mund tĂ« shihni nĂ« pjesĂ« nga mbrĂ«mja:  Vazhdo

March 16, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Luka Gjakonoviq & Valon Mehmedoviq organizuan muzikĂ« live ne Ulqin – Video
Tags: , , ,

Shpifje se Arnita Beqiraj, eshte e dashuruar me modelin nga Ulqini + Foto
Simbas te interesuarit Muho R. Uruçi nga Ulqini kĂ«to shkrime jo profesionale nga Gazeta Panorama dhe e percjellun ne mediat tjera tĂ« shkruara jan vetĂ«m shpifje dhe asgjĂ« tjetĂ«r. Javen qe shkoi mediat shqiptare kane shkruar per, si thuhet, nje sherr qe ndodhi mes Arnita Beqirajt dhe Muho R. Uruçit, kinse te dy jan nĂ« dashuri. Por,Muho R. Uruçi  menjehere eshte prononcuar per media dhe i ka quajtur keto shkrime, thjeshte trillime dhe eshte ndjer jo mire per kete gje: “Jam ndier shume keq kur kam kuptuar se ka dale nje lajm i... Vazhdo

March 16, 2013  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Shpifje se Arnita Beqiraj, eshte e dashuruar me modelin nga Ulqini + Foto
Tags: , , , ,

Dragina ne Uje + Foto – Video
09.03.2013 – Ky ujĂ« nuk mbahet mend, thonĂ« tĂ« moçmit, te Mullini i Haxhi Zenelit, ne DraginĂ«. Dhe kjo, jo si rezultat i tĂ« reshjeve tĂ« shumta, por si rezultat i punimeve pa plan nĂ« aksin rrugor SukubinĂ«-KaterkollĂ« Ngushtimi i urave, ngritja e trasĂ«s sĂ« rrugĂ«s dhe prurja e ujĂ«rave nga pĂ«rroi kryesor, shkaktoi kĂ«to pamje qĂ« po shihni. Urgjentisht duhet tĂ« ndĂ«rmerren masa pĂ«r riparimin e pjesĂ«ve tĂ« dĂ«mtuara. Pamje nga Valon Kovaçi Facebook #gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item... Vazhdo

March 9, 2013  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Dragina ne Uje + Foto – Video
Tags: , ,

Hana Cakulit i vidhet password-i në Facebook
Hana Cakuli nuk dirigjon mĂ« faqen e saj tĂ« Facebookut. Ajo ndĂ«r tĂ« tjera kĂ«rkon ndihmĂ« nga ju, prandaj edhe Lajme nga Ulqini bashkĂ« me gjithĂ« admiratorĂ«t e Hana Cakulit do i mbĂ«shtesim forcat pĂ«r ti ndihmuar. Ja pra çka shkruan Hana Cakuli Njerez, m’ndimoni me e ‘REPORT’ KETE FAQE, nuk e kontrolloj une…e po poston dikush non stop gjana qe une nuk i shprehi ashtu… flm… Ja pra edhe disa informata qĂ« duhet ta dini: GjithnjĂ« e nĂ« rritje janĂ« rastet e vjedhjeve të password-eve të Facebook-ut... Vazhdo

March 2, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Hana Cakulit i vidhet password-i nĂ« Facebook
Tags: , , ,

Fillon faza e dytĂ« e rikonstruimit tĂ« rrugĂ«s Sukubine – Ulqin – Video
Siç e dini nĂ« lidhje me rrugĂ«n  SukubinĂ« – Ulqin, fillon faza e dytĂ« e rikonstruimit, çka para disa muajve mĂ« parĂ« u shpreh edhe  kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit Nazif Cungu, ku ai u shpreh se rikonstruktimi i saj do tĂ« kalojĂ« nĂ«pĂ«r tri faza dhe qĂ« ajo do fillojĂ« nĂ« vitin 2013. Rruga SukubinĂ« – Ulqin ka qene rruga mĂ« problematike pĂ«r  tĂ« cilĂ«n banoret e zones kanĂ« shprehur shqetsimin e tyre por edhe mysafirĂ«t qĂ« gjatĂ« sezonit turistik vizitojnĂ« Ulqinin nĂ«pĂ«rmes kĂ«tij aksi. PĂ«r mĂ« tepĂ«r ju ftojmĂ« te... Vazhdo

February 25, 2013  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Komente (8)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ofroj vende pune: Kerkohen krijues/e,redaktor/e per Artikuj turistike
Kriteret e kĂ«rkuara Kerkohen krijues/e , redaktor/e  dhe studente me prirje ne ndertimin e Artikujve tĂ« katalogeve turistike, sikurse Hotelet,  Apartamentet me ide novative, me njohjen e gjuhes serbokroate,dhe njohja e gjeografis sĂ« Malit tĂ« Zi dhe KroacisĂ« . Puna ka tĂ« beje me pĂ«rskrimin e Hoteleve ne Mal tĂ« Zi dhe Kraoci nĂ« menyrĂ« individuale deri 300 fjalĂ«. Ne do t’ju ndihmojmĂ« pĂ«rgjatĂ« procesit tĂ« krijimit tĂ« njĂ« arikulli tĂ« ri, duke ua dĂ«rguar artikujt nĂ« fjalĂ«. Provoni gjĂ«rat dhe ndjehuni tĂ« lirĂ« tĂ«... Vazhdo

February 22, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ofroj vende pune: Kerkohen krijues/e,redaktor/e per Artikuj turistike
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 4 of 153« First...23456...102030...Last »