Zenel Katana

Leterisa ure lidhese midis popujve – Video
Në kuadër të projektit ndërkombëtarë “ Dy gjuhë një libër” të cilin sëbashku e realizojnë  organizata joqeveritare “ Prostori” nga Podgorica  dhe Universiteti “ Luigj Gurakuqi “nga Shkodra, në Podgoricë u bë promovimi i librit  “ Darka e Gabuar ” e Ismail Kadarese  në gjuhën malazeze. Pas veprës  “Gjenerali i  Ushtrise së Vdekur” ky ështe romani  i  dytë me rradhë i Kadaresë që vjen ne gjuhën sllave. Interesimi  per veprimtarine letrare të   Ismail  Kadarese në qarqet intelektuale... Vazhdo
Radio Elita nga Ulqini me nje manifestim  kulturor  kujtoi dy figura te shquara te popullit anglez,  Lord  Bajronin dhe Mis  Edith Durhamin dhe lidhjet e tyre me boten shqiptare
Emra anglezesh te shquar si Lord Bajroni  dhe Mis Edith Durhami  jane pika referimi  per shqiptaret, per lidhjet e hershme  shpirterore  dhe kulturore me  boten anglosaksone. Ata  ishin miq te sinqerte  andaj  eshte ne nderin e cdo shqiptari  te nderojne  dhe te duan  mikun dashamires  e te  vertete  qe sollen Evropen NDER SHQIPTARE  DHE I BENE ATA TE  NJOHUR NE BOTE. Keta dy personalitete  erdhen permes   nje manifestimi kulturor  qe  organizoi Radio Elita  ne  kuader te projektit ,,Dialogu i Kulturave,,  qe ... Vazhdo
Ulcinj- Manifestacija Crna Gora jedan grad
Manifestacija ”Crna Gora jedan grad”, bi?e održana u ?etvrtak, 1. maja na plaži Copacabana u Ulcinju. Cjelodnevni program po?e?e u 12 sati. U okviru muzi?kog programa nastupi?e hrvatska grupa ”Colonia”, crnogorski ”DIS Time bend”, Biljana Mitrovi?, Stefan Filipovi?, Bojan Deli?, Nina Žiži?, grupa ”Respect, duo Cetinje”, Voleta Marniku, Ulcinjska klapa, DJ Aldo i poznati humorista Rajko Joli?i?. Program organizuje ”Hollegro” Company u saradnji sa Opštinom Ulcinj. Svoje igra?ko... Vazhdo