Zenun Pajaziti

Kosove – Mal i Zi, ende asnje nisme per kufirin
Autoritetet kosovare nuk kane ndermarre asnje hap per shenimin e vijes kufitare me Malin e Zi. Ministri i Brendshem Zenun Pajaziti ka deklaruar se marredheniet mes Kosoves dhe Malit te Zi jane mjaft pozitive dhe se me kalimin e kohes do te nisin edhe bisedimet per percaktimin e vijes kufitare me kete shtet. “Nuk kemi filluar ende dicka zyrtare, por nuk shohim ndonje problem ne kete drejtim. Me Malin e Zi kemi marredhenie te mira dhe presim nje proces normal te fillimit te bashkepunimit dhe te ngritjes se raporteve ne nivel ambasadash”,... Vazhdo

December 18, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kosove – Mal i Zi, ende asnje nisme per kufirin
Tags:

Pajaziti: Presim njohjen nga Maqedonia dhe Mali i Zi
Ministri i Brendshëm i Kosovës, Zenun Pajaziti deklaroi për gazetën malazeze “Vijesti” se Kosova pret që të njihet sa më shpejt nga Maqedonia dhe Mali i Zi. “Jemi në pritje të njohjes nga Maqedonia dhe Mali i Zi. Ky është një interes i drejtpërdrejt i popullit kosovar dhe këtyre vendeve fqinje”- ka deklaruar ministri. Sipas tij, qëllimi i tyre është që të vendosen sa më shpejt të jetë e mundur marrëdhëniet dypalëshe me të gjitha vendet fqinje. Deklarara e ministrit kosovar ka ardhur menjëherë pas përfaqësuesit... Vazhdo

June 29, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pajaziti: Presim njohjen nga Maqedonia dhe Mali i Zi
Tags: , , ,

Pieter Feith:Presim njohje nga Podgorica
Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimin Europian në Kosovës, Pieter Feith ka deklaruar se komuniteti ndërkombëtar pret që vendet e rajonit të Ballkanit, e në veçanti Mali i Zi, të njohin pavarësinë e Kosovës. “Ne shpresojmë që kjo të ndodhë sa më shpejt. Një veprim i tillë (nga Podgorica) ndoshta nuk do të jetë një akt miqësie me Beogradin, por do të ndikojë në stabilitetin e rajonit”, ka pohuar Feith në një intervistë për mediat malazeze. Ai ka shtuar se njohja e Kosovës nuk do të ketë pasoja dhe ka... Vazhdo

June 28, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pieter Feith:Presim njohje nga Podgorica
Tags: , , , , ,

Ministri Pajaziti po merr pjesë në Konferencën e Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Shën Stefan të Malit të Zi
Ministri i Punëve të Brendshme, Zenun Pajaziti po merr pjesë në konferencën e organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s me temën “Europa Juglindore drejt integrimeve euroatlantike”, që po zhvillohet në Shën Stefan të Republikës së Malit të Zi. Në sesionin e sotëm të paradites u diskutua për Kosovën. Ministri Pajaziti paraqiti arritjet gjatë muajve të fundit që nga shpallja e pavarësisë deri te hyrja në fuqi e Kushtetutës dhe vlerësoi se “institucionet e Republikës së Kosovës po demonstrojnë përkushtim... Vazhdo

June 27, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ministri Pajaziti po merr pjesë në Konferencën e Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Shën Stefan të Malit të Zi
Tags: , ,

Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Prishtina pret që Mali i Zi së shpejti të njohë pavarësinë e Kosovës, ka deklaruar ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Zenun Pajaziti në një intervistë për gazetën malazeze “Vijesti”. Madje, Pajaziti ka thënë se kryeministrat e Malit të Zi dhe Kosovës janë në kontakt. “Mëzi presim që Mali i Zi dhe Maqedonia të na njohin dhe pranojnë zyrtarisht. Ky është interes direkt i popullit të Kosovës dhe shtetit tonë. Synimi ynë është t’i vëmë sa më parë marrëdhëniet bilaterale më... Vazhdo

June 27, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Tags: , , , , , ,

Kuvendi i Kosovës miraton qeverinë e re
Paralmenti i Kosovës ka miratuar të mërkurën qeverinë e re të Hashim Thaçit dhe ka rizgjedhur Fatmir Sejdiun si president.Për z.Thaçi dhe kabinetin e tij qeveritar kanë votuar 85 deputetë nga 112 sa ishin në sallë. Vazhdo  Vazhdo