Jakup Krasniqi ka paralajmëruar që Mali i Zi së shpejti do ta njohë pavarësinë e Kosovës

June 24, 2008   | Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji

JAKUP KRASNIQIKryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi ka paralajmëruar që Mali i Zi së shpejti do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Indirekt, këto deklarata janë konfirmuar edhe nga Kryeministri malazias, Milo Djukanovic.
Prishtinë, 21 qershor — Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka thënë se ka konfirmim pozitiv nga zyrtarët më të lartë malaziasë që së shpejti zyrtarisht do ta njohin pavarësinë e Kosovës.“Kemi konfirmimin pozitiv nga zyrtarët më të lartë se Mali i Zi, së shpejti zyrtarisht do ta pranojë pavarësinë e Kosovës, pasi Mali i Zi nuk dëshiron të kthehet prapa kundër dëshirës së proceseve evropiane”, ka thënë Krasniqi për gazetën më të njohur të Podgoricës,DJUKANOVIC_SOLANA
“Vijesti”.Zyrtarët malaziasë kanë njoftuar se do ta pranojnë pavarësinë e Kosovës, por në këtë njoftim nuk kanë saktësuar se kur kjo mund të ndodhë.Kryeministri Milo Djukanovic,sipas gazetës, para 15 ditëve ka qenë disi eksplicit, edhe pse, as ai nuk ka folur rreth datës së njohjes së Kosovës së pavarur.
Djukanovic ka thënë se kur të merret vendimi për njohjen e Kosovës nga Mali i Zi, nuk do të jetë në interesat e të tjerëve, ashtu siç ka qenë historikisht.“E respektojmë shumë historinë e përbashkët dhe afërsinë me Serbinë. Por as kjo nuk jep të drejtë të presë kushdo qoftë. Mali i Zi nuk mund t’i rrezikojë interesat e veta për serbët.
DJUKANOVIC_SOLANAEmocionet janë tjetër gjë, ndërsa interesi është tjetër”, ka thënë kryeministri malazias, Milo Djukanovic.Ai ka njoftuar se është në interes të Malit të Zi që në të ardhmen e afërt të jetë pjesë e BE-së dhe NATO-s dhe është i bindur në atë rrugë, “duke ndërtuar marrëdhëniet më të mira me fqinjët”.“Jemi shumë të gatshëm në këtë drejtim. Nuk jemi të gatshëm të jemi pjesë e iluzioneve ndaj çfarëdo adrese që arrin.Ndoshta jemi të gatshëm t’i kuptojmë,por nuk jemi të gatshëm t’iu bashkohemi dhe në këtë drejtim të tregojmë afërsi dhe respektim të historisë së përbashkët”.Deri më tani, nga shtetet e Ballkanit perëndimor, pavarësinë e Kosovës e kanë pranuar Kroacia dhe Shqipëria.Një zyrtar i lartë i Partisë Demokratike Socialiste ka thënë për “Vijesti” që më nuk është e largët dita kur Qeveria e Malit të Zi do të marrë vendim për njohjen e Kosovës.Në një bisedë jozyrtare, ky zyrtar nga partia qeveritare ka thënë se kjo mund të ndodhë gjatë verës.Ai ka shtuar se ndër të tjera,pritet që edhe Serbia të zgjedhë qeverinë e re proevropiane.
Autor / Gazeta Express


Apatin, Aran?elovac, ?uprija, ?a?ak, ?apljina, ?itluk, Šabac, Šipovo, Široki Brijeg, Žep?e, Živinice, Ba?ka Palanka, Banja Luka, Banovi?i, Be?ej, beograd, Biha?, Bijeljina, Bor, Bor?a, Bosanska Gradiška, Bosanska Krupa, Bosanski Šamac, Bosanski Brod, Bosanski Novi, Br?ko, Bužim, Bugojno, Cazin, Crna Gora, Derventa, Doboj, Donji Vakuf, Drvar, Dubrovnik, Fo?a, Fojnica, Glamo?, Goražde, Gornji Milanovac, Gornji Vakuf, gostivar, Gra?anica, Grada?ac, Gradiska, Grahovo, Hadži?i, Ilidža, In?ija, Jablanica, Jagodina, Jajce, Kakanj, Kalu?erica, Kikinda, Klju?, Konjic, Kotor Varoš, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Kula, Kupres, Laktaši, Lazarevac, Leskovac, Livno, Ljubinje, ljublana, Ljubuški, Loznica, Lukavac, Maglaj, Mladenovac, Modri?a, montenegro erlajnz, mostar, Mrkonji? Grad, Neum, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Novi Travnik, Obrenovac, Odžak, ohrid, Orašje, Pale, Pan?evo, Para?in, Pirot, Požarevac, Podgorica, Priboj, Prijedor, Prokuplje, Prozor, pula, rijeka, Ruma, Sanski Most, Sarajevo, Senta, serbija, sibenik, skopje, Smederevo, Smederevska Palanka, Sokolac, Sombor, split, Srebrenica, Srebrenik, Sremska Mitrovica, Stolac, Struga, Subotica, Temerin, Tesli?, tetovo, Travnik, Trebinje, tuzla, Užice, ulcinj, Valjevo, Velika Kladuša, Višegrad, Visoko, Vitez, Vogoš?a, vojvodina, Vranje, Vršac, Vrbas, zadar, Zagreb, Zaje?ar, Zavidovi?i, Zenica, Zrenjanin, Zvornik,copacabana ulcinj, hôtels, hotel ulqin, Kosova, Mali i Zi, Maqedonija, Montenegro, montenegro tourisme plage, montenegro ulcinj, Shpallje Falas, Shpallje Falas per shitjen e shtepis se juaj, Shpallje Falas per villat e juaj, Shpallje Falas Real Estate, Shpallje Falas turistike, shqiperija, tourisme, Ulci?, ulcinj, ulqin, ulqin hotel, ulqini, ulqini 2007,Ada Bojana, Alba?czyk, Cita di Dolcino, Copacabana, Czarnogóra, Czarnogórzec, Don Kichota, Ma?a Pla?a, Mandra, MIGUEL DE SERVANTES, pó?wyspy Marjan, Pla?a Valdanos, Rzeka Bojana, Shas / Šas / Sva?, Ulci?, Ulcinjsk? Riwier?, Wielka Pla?a, Wyspa Bojana,GORA,??????????,???????,??????????, ?erná Hora,TO ULCINJ / ULQIN,MONTENEGRO, Czarnogóra, Muntenegru, ????? ????, Montenegró,Adelina Isamajli, Albaniku, Artana, Bujanoci, Burimi, Dardana, Dardanë, Deçan, Dibra, Drenas, Drenasi, Ferizaj, Ferizaji, Fushë Kosova, Fushë Kosovë, Gjakova, Gjakovë, Gjilan, Gjilani, Gostivari, Istog, Istog·, Kaçanik, Kaçaniku, Kastrioti, Kërçova, Klina, Klinë, Kumanova, Leposaviq, Leskovci, Likova, Lipjan, Lipjani, Malisheva, Malishevë, Manastiri, Medvegja, Mitrovica, Mitrovicë, Novobërdë, Obiliq· Rahovec, Ohri, Peja, Pejë, Podujeva, Podujevë, Presheva, Prishtina, Prishtinë, Prizren, Prizreni, Rahoveci, Sharri, Sharri (Kosovë), Shkupi, Shtërpca, Shtërpcë, Shtime, Skënderaj, Struga, Tetova, Theranda, Therandë, Triumf Riza, Veleshta, Viti, Vitia, Vushtrri, Vushtrria, Zubin Potok, Zubin Potoku, Zveçan, Zveçani,villa à louer à ulcinj, location de vacance, location saisonnières, louer villa,location de vacance, Locations vacance, hébergements vacances, locations villa, logements de vacances, location maison avec piscine, Location vacance, locations de vacance, hébergements de vacances, location villa, locations entre particulier, logements vacance, vacances à Monténégro - location à Ulcinj ,location de bigorre.