Kulturë / Kultura

Edicioni i 25-të i manifestimit letrar “Kalimera Poetike” nga 2-4 gusht – Programi
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të organizojë më 2-4 gusht 2017 në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit edicionin e 25-të të manifestimit “Kalimera Poetike”. Mysafirë të këtij edicioni jubilar janë shkrimtarët Bashkim Shehu nga Shqipëria (i cili jeton në Spanjë), Jusuf Buxhovi nga Kosova dhe akademiku Zuvdija Hoxhiq nga Mali i Zi. Krahas mbrëmjeve autoriale me shkrimtarët e ftuar, do të hapet ekspozita e piktores Majlinda Kelmendi, si dhe do të shfaqet filmi dokumentar mbi çerek shekullin... Vazhdo

July 27, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Edicioni i 25-të i manifestimit letrar “Kalimera Poetike” nga 2-4 gusht – Programi
Tags:

E rrallë/ Shkollat në Ulqin dhe Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit
Shkodra, që gjithnjë ka qenë një nga qytetet më arsimdashëse dhe të shquara për kulturën qytetare e artin, ka pasur shkolla që në shekullin XIII. Dëshmitë e ekzistencës së këtyre shkollave na vijnë nga arkivat e françeskanëve. Sipas studiuesit Sami Rrepishti, shkollat e para në gjuhën shqipe janë hapur në veri të Shqipërisë nga klerikët katolikë. Dhe pikërisht në Ulqin në vitin 1258, në Durrës në vitin 1278, në Shkodër në vitin 1345 dhe 1359, në Tivar në vitin 1349, në Pult në vitin 1397, në Drisht... Vazhdo

July 16, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on E rrallë/ Shkollat në Ulqin dhe Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit
Tags:

Gjonaj: Themelimi i Shkollës së muzikës dhe baletit,  lajm i gëzueshëm për Malësinë
 Gjekë Gjonaj Malësia  kurrë nuk ka pasur një shkollë të muzikës e baletit.  Themelimi i një institucioni të tillë  shihet si shumë urgjent.  Ka vite që çështja e themelimit  të kësaj shkollë  ka mbetur pezull sepse  institucionet ende nuk kanë realizuar këtë dëshirë të shumë brezave tonë të mëparshëm. Të rinjtë nuk kanë ku ta shprehin talentin e tyre. Sipas ekspertëve të kësaj fushë , ndërtimi i saj  do të ishte dashtë të përfundonte moti. Por, më mirë vonë  se kurrë, thotë populli... Vazhdo

July 13, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Gjonaj: Themelimi i Shkollës së muzikës dhe baletit, lajm i gëzueshëm për Malësinë
Tags:

Gjonaj: Mozaik i bukur  kulturash të ndryshme
Gjekë Gjonaj Artdashësit ulqinakë dhe mysafirët e tjerë të gjinisë së folklorit, sidomos  vlerave të pakontestueshme të trashëgimisë kulturore e shpirtërore, jo vetëm kombëtare,  por mbi të gjitha evropiane   për dy mbrëmje me radhë, më  28-29 qershor, ndoqën me mjaft interesim vallet popullore plot ritëm, dinamizëm, lirizëm e epizëm të grupeve dhe ansambleve folklorike nga Ukraina, Bulgaria, Litvania, Rumania, Slovenia,  Bosnja e Hercegovina, Serbia, Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi.  Njëherazi edhe ... Vazhdo

July 7, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Gjonaj: Mozaik i bukur kulturash të ndryshme
Tags:

“Art Club” boton përmbledhjen me poezi “Kungulli ziliqar” të Ibrahim Berjashit
Në kuadër të edicionit botues të Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, këto ditë doli nga shtypi vëllimi më i ri poetik “Kungulli ziliqar” i poetit dhe shkrimtarit Ibrahim Berjashi. Libri është i mbarështruar në pesë cikle, të cilët ndërtojnë një terësi sublime artistike dhe estetike. Vëllimi është ndërtuar me ninulla me motive dhe porosi universale, por hetohen reflektimet krijuese nga ambienti i vendlindjes, e sidomos ninulla nga jeta e përditshme në bregdet. Sikundër në veprat tjera... Vazhdo

July 6, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton përmbledhjen me poezi “Kungulli ziliqar” të Ibrahim Berjashit
Tags:

U bë promovimi i librit ” Në derë të oborrit” nga Dr. Gani Karamanaga
Promovohet libri ” Në derë të oborrit” nga Dr. Gani Karamanaga Nga Ismet Karamanaga Mbrëmë brenda mureve të Kalasë në “Pallatin Venezia”, në vendin të cilin ne “Kalalitë” gjithmonë e kemi quajtur “Tabje”, Qendra për kulturë, Biblioteka e Ulqint dhe Bashkimi i Krijuesve në Mal të Zi ka bërë përurimin e librit më të ri të Gani KARAMANAGËS, “Në derën e Oborit”. Ishte kjo një mbrëmje solemne ku ishin prezent shumë intelektualë të ftuar, shkrimtarë dhe publicistë, të afërmit e autorit,... Vazhdo

June 28, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on U bë promovimi i librit ” Në derë të oborrit” nga Dr. Gani Karamanaga
Tags:

Arben LLunji zgjidhet drejtor në shkollën fillore “Marshall Tito” Ulqin
Doktoranti në Universitetin e Novi Sadit Arben Llunji, është drejtori i ri i Shkollës fillore „Marshall Tito“. „Mendoj që Llunji, duke marrë parasysh referencat profesionale, do të sigurojë përmirësimin e cilësisë të punës arsimore – edukative dhe realizimin e Programit të ofruar të zhvillimit të institucionit“, thuhet në arsyetimin e këtij vendimi të ministrit të arsimit Damir Shehoviq, raporton portali Ul.info. Përndryshe, Llunji lindi në Tivar në vitin 1981, ndërsa shkollën fillore dhe të mesme e... Vazhdo

June 22, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Arben LLunji zgjidhet drejtor në shkollën fillore “Marshall Tito” Ulqin
Tags:

Art Club boton romanin “Përtej shprese” të autorit Demë Mulliqi
Në kuadër të edicionit botues të Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, këto ditë doli nga shtypi romani “Përtej shprese” i mësuesit dhe veprimtarit të njohur të arsimit dhe çështjes kombëtare nga Peja, Demë Mulliqi. Libri përbën sprovën e parë të këtij autori në fushën e krijimtarisë letrare. Historia e një familjeje në Kosovë, marrëdhëniet fisnore dhe me popujt tjerë, problemet e përditshmërisë etj. janë tema ku autori e bazon romanin e tij. Ai ndahet në 23 kapituj, është... Vazhdo

June 15, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Art Club boton romanin “Përtej shprese” të autorit Demë Mulliqi
Tags:

KKSH- Vazhdon me dhurimin e lektyrave shkollore per shkollat e mesme
Kumtesë për Opinion   Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi, të hënën më 12 qershor 2017, e ka filluar aksionin e dhurimit të lekturave për shkollat e mesme me mësim në gjuhën shqipe në MZ. Delegacioni i KKSh-së: Genci Nimanbegu, kryetar, Faik Nika, sekretar dhe Ismet Kallaba kryetari i Komisionit për Arsim të KKSh-së u kanë dorëzuar drejtorëve të shkollave  “Vëllazërim Bashkim”- Ulqin dhe gjimnazit privat “Drita” – Ulqin, nga 45 tituj me gjithsej 630 kopje, pjesa më e madhe lektura shkollore... Vazhdo

June 13, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on KKSH- Vazhdon me dhurimin e lektyrave shkollore per shkollat e mesme
Tags:

Art Club boton romanin “Nusja e detar Agronit” të shkrimtarit Asllan Bisha
Në edicionin botues të Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve „Art Club“ këto ditë ka dalë nga shtypi romani më i ri i shkrimtarit Asllan Bisha „Nusja e detar Agronit“. Siç sqaron edhe vetë autori në shënimin e tij, libri është zgjerim i përmbledhjes me tregime „Nusja e detarit“, të botuar në vitin 1994 e më pas ribotuar në vitin 2000 nga Shtëpia Botuese „Toena“ në Tiranë, për të cilin ai ka fituar Çmimin e „Art Club“-it. Redaktor letrar i librit është Haxhi Shabani, recensent Basri Çapriqi,... Vazhdo

June 8, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Art Club boton romanin “Nusja e detar Agronit” të shkrimtarit Asllan Bisha
Tags:

Page 1 of 9012345...102030...Last »