Lajmet / Vijesti

Flamuri kuqezi mund të përdoret në gjashtë komuna të Malit të Zi – Video
Flamuri kuqezi do të përdoret edhe në komunat e Malit të Zi ku shqiptarët janë më pak se pesë për qind e popullatës. Kjo falë ligjit të ri për përdorimin e simboleve kombëtare në Mal të Zi, që sipas ekspertëve, eliminon mangësitë e ligjit të mëparshëm, njofton Zëri i Amerikës. Me anë të këtij ligji, përveç në Tuz dhe Ulqin, shqiptarët do të kenë të drejtë të valojnë flamurin kuqezi edhe në Tivar, Plavë, Guci dhe Rozhajë. VAO Ligji i ri për përdorimin e simboleve kombëtare në Mal të Zi, siç... Vazhdo

July 31, 2017  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Flamuri kuqezi mund të përdoret në gjashtë komuna të Malit të Zi – Video
Tags:

Zgjedhjet lokale në Ulqin do të mbahen në nëntor 2017
Në vjeshtë konkretisht në nëntor të këtij viti, pritet të mbahen zgjedhjet lokale në vendin tonë, raporton gazeta “DAN”. Udhëheqësit e partive qeverisëse në Ulqin kanë rënë dakord që zgjedhjet lokale të mbahen në muajin nëntor, shkruan gazeta Dan. Në takimin që është mbajtur të hënën mbrëma ka marrë pjesë edhe drejtori politik i Partisë Demokratike të Socialistëve Tarzan Millosheviq dhe antari i kryesisë Halil Dukoviq. Në nëntor do të mbahen edhe zgjedhjet lokale në Cetinë , Mojkovac dhe... Vazhdo

July 27, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Comments Off on Zgjedhjet lokale në Ulqin do të mbahen në nëntor 2017
Tags:

Edicioni i 25-të i manifestimit letrar “Kalimera Poetike” nga 2-4 gusht – Programi
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të organizojë më 2-4 gusht 2017 në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit edicionin e 25-të të manifestimit “Kalimera Poetike”. Mysafirë të këtij edicioni jubilar janë shkrimtarët Bashkim Shehu nga Shqipëria (i cili jeton në Spanjë), Jusuf Buxhovi nga Kosova dhe akademiku Zuvdija Hoxhiq nga Mali i Zi. Krahas mbrëmjeve autoriale me shkrimtarët e ftuar, do të hapet ekspozita e piktores Majlinda Kelmendi, si dhe do të shfaqet filmi dokumentar mbi çerek shekullin... Vazhdo

July 27, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Edicioni i 25-të i manifestimit letrar “Kalimera Poetike” nga 2-4 gusht – Programi
Tags:

Banorët e Malit të Brisë: Nuk do të lejojnë deponimin e mbeturinave në fshatin tonë
Kumtesa për opinion e grupit të qytetarëve të Malit të Brisë. Dëshirojmë të njoftojmë opinionin, kryetarin e Komunës dhe zotëri Doden që banorët e Malit të Brisë në asnjë mënyrë nuk do të lejojnë deponimin e këtyre mbeturinave në territorin e fshatit, transmeton portali Ul.info. Jemi shumë të vendosur në këtë gjë dhe do të këmbëngulim deri në fund, e theksojmë se kemi përkrahjen edhe të fshatrave përreth. Ndërsa drejtuesit e Komunës dëshirojmë me këtë rast ti njoftojmë se kjo është rrugë... Vazhdo

July 26, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Banorët e Malit të Brisë: Nuk do të lejojnë deponimin e mbeturinave në fshatin tonë
Tags:

Zivkoviq – Nimanbegut: Rikonstruktimi i rrugës deri në Krythë fillon në fund të sezonit – Video
“Nëse me 10 gusht nënshkruhet kontrata, të gjithë punimet në rikonstruktimit të rrugës Ulqin Sukobinë do fillojnë me mbarimin e sezonit turistik”. Kjo ishte përgjigja e sekretares shtetërore në Ministrinë e transportit Angelina Zivkoviq duke përgjigjur në pyetjen e Genci Nimanbegut në Parlamentin e Malit të Zi se kur do të fillojnë realizimi i ketij projekti, raporton portali Lajm.me. Genci Nimanbegu theksoi se kjo rrugë është ne interes të gjithëve që kjo rrugë të ndërtohet sepse është fjala për një... Vazhdo

July 26, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Comments Off on Zivkoviq – Nimanbegut: Rikonstruktimi i rrugës deri në Krythë fillon në fund të sezonit – Video
Tags:

Nika: Le ta fusim dygjuhësinë si kusht për punësim në Ulqin ?!
Shkruan Muhamet Nika Për çudi  në mbledhjen që shkoi të Kuvendit të Komunës së Ulqinit   u bë një debatë – RRËMUJË  e madhe  rreth zbatimit të dygjuhësisë.  Madje edhe aty ku  mbase   nuk  ish as aq  e nevojshme  për momentin siç ishte puna e  materialit të llogarisë  përfundimtare  të vitit 2016 që kish shkuar vetëm në një gjuhë- serbisht  dhe  kërcnohej nga krahu i Gjekës ,    se nuk do votohej  fare  po qe se  nuk  dorëzohet edhe   shqip ?!! Rasti sipas neve , po  veçohej... Vazhdo

July 25, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Le ta fusim dygjuhësinë si kusht për punësim në Ulqin ?!
Tags:

Humb jetën në aksident çiklisti ne rrugën e Shtojit
Foto: Podgoricki vremeplov Të hënën rreth orës 19, jo larg nga qendra e Shtojit, ndodhi aksidenti automobilistik, mëson Portali Ul-info. Makina e tipit “golf”, të cilën e drejtonte shtetasja e Serbisë, goditi çiklistin, me prejardhje nga Novi Pazari (62), dhe një këmbësor. Çiklisti humbi jetën në vend, gjersa këmbësori u lëndua. Në vendngjarje menjëherë kanë mbërritur përfaqësuesit e Urgjencës së Ulqinit, policisë dhe Shërbimit të mbrotjes dhe shpëtimit.  Vazhdo

July 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Humb jetën në aksident çiklisti ne rrugën e Shtojit
Tags:

Apel për ndihmë për Adea, edhe ajo dëshiron të shkojë në Turqi
Adea është një 13 vjeçare dhe prej lindjes lufton kundër gjendjes “PARALIZA CEREBRALE” dhe ëndrron që të gjej shërim dhe të ngrihet në këmbë, dhe të jetë si të gjithë fëmijët e tjerë në këtë botë. Adea është nxënëse e klasës së V-të, dhe poashtu është anëtare e shoqatës “E DREJTA PËR JETË” që është një qendër per Rehabilitimin dhe Socijalizimin e fëmijëve me nevoja të veçanta. Adea është një vajzë shumë e fortë dhe luftëtare e madhe! Për tu realizuar ëndërra e Adejës, është... Vazhdo

July 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Apel për ndihmë për Adea, edhe ajo dëshiron të shkojë në Turqi
Tags:

Lajm.me: Deklarata e Abazoviqit zgjon reagime tek Shqiptarët e Malit të Zi
Deklarata e deputetit Abazoviq me rastin e ditës së shtetësisë së malit të Zi ku cilësoi Kongresin e Berlinit si dita më  e rëndësishme e Malit të Zi zgjoj revolt të madh në rrjetët socjale nga ana e shqiptarëve. Reagimet nepër Facebook u komentuan edhe në portalin malazez Ul-Info ku komentet në Facebook i konsidoroj si kërcënim me vdekje pasi që njëri nga komentuesit shkruan “Ky është tradhtar, e ka hallall një plumb në lule të ballit”.  Deputeti Abazoviq për këtë portal deklaron “E kam pare vetëm... Vazhdo

July 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Lajm.me: Deklarata e Abazoviqit zgjon reagime tek Shqiptarët e Malit të Zi
Tags:

Ulqin, në Shtoj prej vitit 2009 janë ndërtuar 1200 objekte joligjore
Gjithsej në mënyrë të paligjshme në Shtoj, janë ndërtuar 1200 objekte gjatë viteve prej 2009 deri sot, njoftoi sot Menaxheri i Komunës së Ulqinit Nazmir Sula, për televizionin Teuta. Menaxheri i Komunës së Ulqinit Nazmir Sula, tha për televizionin Teuta se komisioni i formuar nga Komuna e Ulqinit, ka arritur që deri tani të bëjë regjistrimin e të gjithë objekteve prej Adës e deri tek pika e karburantit “Kalamper”, dhe se në muajt në vazhdim do të kryhet edhe pjesa tjetër e qytetit. Me këtë regjistrim , tha... Vazhdo

July 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Ulqin, në Shtoj prej vitit 2009 janë ndërtuar 1200 objekte joligjore
Tags:

Page 1 of 28212345...102030...Last »