Reportazh / Reportaža

Një personalitet i njohur Fejzi Beg BUSHATI
Ismet Karamanaga Facebook Sot dëshiroi të shkruaj për një personalitet të rallë nga qyteti i Ulqinit pasi që ka pasur një jetë dhe një të kaluar shumë interesante. Ka ilindur në Ranë, në shkumën e detit pranë Plazhit të Vogël. Ai është një njëri i thjeshtë, gjithmonë ka qenë markant dhe i pashëm, i sinqertë, dhe kurrë nuk e ka ngritur zërin. Tashmë, në kohën moderne pa trazira të mëdha, më të cilat është ballafaquar më parë, si i ri edhe pak më vonë , ai e mbanë veten “ fort” dhe është... Vazhdo

July 24, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Një personalitet i njohur Fejzi Beg BUSHATI
Tags:

Intervistë – Jetlir Kovaçi: Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore
Jetlir Kovaçi është student nga Mali i Zi, që ka përfunduar studimet për arkitekturë në Universitetin e Stambollit. Ai ishte i pari student nga Ulqini, i cili përmes Ambasadës së Turqisë në Podgoricë ka fituar bursë për të studiuar në Turqi… Mali i Zi dhe Republika e Turqisë tashmë njihen për raportet e tyre të ngushta në shumë fusha. Janë nënshkruar disa marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimi. Në qendër të vëmendjes është dhe bashkëpunimi në fushën e arsimit. Janë shumë studentë nga Mali i... Vazhdo

July 19, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Intervistë – Jetlir Kovaçi: Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore
Tags:

Eskluzive: Fluks i madh pushuesish në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit – Video RTSH
Fluks i madh qarkullimi në Pikën Kufitare Muriqan Sezoni i sivjetëm turistik po shoqërohet me një fluks të lartë kalimesh në pikat në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë. Në pikë kalimin e Muriqanit, në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit te Zi, sidomos në fundjave, krijohen rradhë kilometrike automjetesh, kryesisht në dalje. Udhëtarët ankohen për pritjen e gjatë në kufi, ndërkohë që autoritetet thonë se po punojnë me procedura të përshpejtuara dhe personel të dyfishuar për përballimin e fluksit. Ardian... Vazhdo

July 17, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Eskluzive: Fluks i madh pushuesish në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit – Video RTSH
Tags:

Radio Ulqini (s)kremton 30-vjetorin e themelimit !
Shkruan: Esat Mehmeti, redaktor i programit në gjuhën shqipe në Radio Ulqin Radio Ulqini, para 30 vitesh ishte radio e vetme lokale në këtë mjedis, ku informimi bëhej edhe në gjuhën shqipe. Gjatë gjithë kësaj kohe, kanë ndryshuar shumë gjëra, kështu që, ne sot, në një farë mënyre mund të krenohemi me të që është arritur. Një falenderim të veçantë e meritoni Ju të nderur dëgjues, sepse gjatë gjithë kësaj periudhe, Radio Ulqini ka pasur edhe kriza, por megjithatë, Ju i qendruat besnik, andaj edhe e meritoni... Vazhdo

July 13, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Komente (1)
Tags:

Udhëtim nëpër Trojet Shqiptare/Katedralja Katolike e Tivarit, kisha më e madhe Katolike në gjithë Malin e Zi
Nga Tivari, Beqir Sina Tivari (malazisht i thërrasin: Bar), i njohur edhe si Tivari i Ri, është qytet bregdetar në jug të Malit të Zi, ose edhe pika e fundit e trevave shqiptare, përgjatë bregdetit Adriatik, në Mal të Zi dhe i përket administratës së Komunës së Tivarit. Në qytetin e Tivarit jetojnë 17,727 banorë, kjo sipas censusit të v. 2011. Komuna e Tivarit, e cila ka një sipërfaqe prej 598 km2, ka një popullsi prej 42,068 banorësh. Jeta dhe prejardhja/Osman Bejtullah Kuka lindi në qytetin e Shkodrës dhe vdiq... Vazhdo

July 10, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Udhëtim nëpër Trojet Shqiptare/Katedralja Katolike e Tivarit, kisha më e madhe Katolike në gjithë Malin e Zi
Tags:

Shasi edhe një mrekulli tjetër e këtyre trevave shqiptare….
Nga Ana e Malit Beqir SINA Ana e Malit – Shasi : 22 kilometra nga Ulqini, dhe në pikën e fundit të lidhjes kufitare me Shkodrën – Shqipëri, midis malit Rumia dhe lumit Buna, gjendet një liqen i veçantë Shas (SASI). 6 kilometra i gjatë, i rrethuar nga flora tipike e liqenit “Liqeni Shas” është një tërheqje unike për turistët e huaj dhe shqiptarë, që vijnë çdo ditë të vizitojnë këtë atraksion të mrekullueshem natyrorë, me një numër të madh i anglers që mund të gëzojnë këtë mjedis unik, të pasur... Vazhdo

July 8, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shasi edhe një mrekulli tjetër e këtyre trevave shqiptare….
Tags:

Ministri Hoxhaj në Ulqin, takon Nazif Cungun
Për dy ditë me radhë, Enver Hoxhaj ka qëndruar në Dubrovnik të Kroacisë ku përveç Forumit të Dubrovnikut sot, ka marrë pjesë në Samitin e SEECP-së gjatë ditës së djeshme, si dhe ka vizituar komunën e Ulqinit Në foto që ka postuar kryetari i Ulqinit Nazif Cungu në rrjetet sociale të Facebookut, shprehet që: ” Dje patëm mysafir Ministrin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, z. Enver Hoxhaj. Së bashku diskutuam për zhvillimet e fundit në Malin e Zi dhe rajon. Prej tij morëm përgëzime dhe inkurajime... Vazhdo

July 2, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ministri Hoxhaj në Ulqin, takon Nazif Cungun
Tags:

Patrolluesi Hajrudin Shata: Rënie drastike e aktiviteteve të paligjshme në det!
Gjatë patrullimit rutinë të rripit bregdetar, që po zhvillohet në kuadër të projektit “ZHVILLIMI I QËNDRUESHËM I EKOSISTEMIT BREGDETAR PËRMES MBROJTJES DHE KULTIVIMIT E FAUNËS DETARE“, patrulluesi i angazhuar në kuadër të projektit të lartëpërmendur me qëllim monitorimin dhe evidencimin e fenomeneve të paligjshme dhe paregullësive që ndodhin përgjatë bregut të detit, si dhe dukurive lidhur me peshkimin e paligjshëm – Hajrudin Dino Shata, thekson se është më se e dukshme rënia e aktiviteteve të paligjshme... Vazhdo

June 18, 2017  :: Reportazh / Reportaža, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Patrolluesi Hajrudin Shata: Rënie drastike e aktiviteteve të paligjshme në det!
Tags:

Shyqyri Kahari, njeri me autoritet që gëzon respekt të posaçëm në Ulqin
PORTRET: Shyqyri KAHARI Nga Ismet Karamanaga Facebook Shyqyri KAHARI është një figur interesante nga Rana e Ulqinit. Që një kohë të gjatë jeton në një banesë afër Komunës së Ulqinit, mirëpo gjenet dhe gjaku nga Rana, barkat, sanallat, peshku dhe deti e shtyjnë që për çdo ditë, sa i çelën sytë, të ulet në Ranë. Rana është magneti i cili i tërheq të gjithë ata që kanë lindur në shkumbën e detit , që ta fillojnë ditën në Ranë. Kafja ee parë në kafenetë buzë detit, biseda me peshkatarët dhe gjonja... Vazhdo

June 17, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shyqyri Kahari, njeri me autoritet që gëzon respekt të posaçëm në Ulqin
Tags:

Reagim: Gjeka ka shumë arsye të jetë i shqetësuar për dëmtimin e buxhetit prej 68.000 euro
Ish kyetari i Komunës gjegjsisht ish sekretari i Sekretariatit për buxhet dhe financat, Fatmir Gjeka ka shumë arsye të jetë i shqetësuar për shkak të dëmtimit të buxhetit të Komunës së Ulqini në shumë prej 68.000 euro. Ai para organeve gjyqësore me datën 1.4.2013 ka deklaruar qe: “nuk ekziston asnjë fakturë të cilën ia ka fakturuar Komunës së Ulqinit, asnjëra nuk është e vërtetuar, edhe nëse ekzistojnë ato nuk janë të vërtetuara nga pala e paditur (Komuna), dhe se nuk ekziston asnjë obligim ndaj Qumështores... Vazhdo

June 15, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Reagim: Gjeka ka shumë arsye të jetë i shqetësuar për dëmtimin e buxhetit prej 68.000 euro
Tags:

Page 1 of 5812345...102030...Last »