Rajoni / Region

Heroinë dhe kanabis drejt Mali të Zi, në kërkim dy transportuesit
Policia Kufitare  ka goditur një tjetër rast të tentativës për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Në Shkodër në pikën kufitare me Malin e Zi është zhvilluar operacioni i koduar “Bukiviç”, ku u sekuestruan 4 kg heroinë dhe 32 kg kanabis. Policia thotë se janë shpallur në kërkim dy persona, që dyshohet se janë transportuesit e lëndës narkotike. “Nga shërbimet e Policisë Kufitare  të Drejtorisë Rajonale për Kufirin dhe Migracionin Shkodër, që patrullojnë në vijën e gjelbër  është marrë ... Vazhdo

July 17, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Heroinë dhe kanabis drejt Mali të Zi, në kërkim dy transportuesit
Tags:

Në kufirin Shqipëri – Mali i Zi fluks i madh i automjeteve – Video
Sezoni turistik veror ka sjellë këtë të shtunë një fluks të madh turistësh në pikëkalimin e përbashkët kufitar të Muriqanit, në kufirin e Shqipërisë me Malin e Zi. Megjithëse autoritetet kufitare të të dy vendeve fqinje po punojnë me procedura të përshpejtuara dhe me pesë sportele, vargu i automjeteve që presin kalimin e kufirit arriti sot paradite në rreth 2 kilometra. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit në pikëkalimin kufitar të Muriqanit kanë kaluar rreth 2500 automjete me 18 mijë përsona. Pikëkalimi... Vazhdo

July 15, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Në kufirin Shqipëri – Mali i Zi fluks i madh i automjeteve – Video
Tags:

341 vende në UP për studentët e Luginës…, Malit të Zi, Shqipërisë e Maqedonisë
Këtë vit Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”  në vitin akademik 2017/18 do të pranojë 341 studentë nga Mali i Zi, Lugina e Preshevës, Shqipëria dhe Maqedonia, shkruan Gazeta Monitor. “Në universitet në bazë të kuotave të përcaktuara nga MASHT mund të pranohen edhe kandidatët nga Mali i Zi, Presheva, Medvegja,Bujanovci,  Maqedonia dhe Shqipëria. Numri i studentëve të rregullt që do të pranohen nga këto vende do të jetë deri në 5 % e numrit të përcaktuar si në paragrafin 1 të pikës 1, përkatësisht... Vazhdo

July 10, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on 341 vende në UP për studentët e Luginës…, Malit të Zi, Shqipërisë e Maqedonisë
Tags:

Roli i partive politike shqiptare në Mal të Zi
Nga Venera Llunji* Mali i Zi është një prej shteteve më të reja në Ballkanin Perëndimor, i cili u pavarësua nga Serbia në vitin 2006, e me të cilën ishte në bashkim shtetëror pas shpërbërjes së Jugosllavisë. Sipas rezultateve të regjistrimit të vitit 2011, Mali i Zi përbëhej nga rreth 630,000 banorë dhe struktura etnike e tij përbëhej nga malazezët: 43 %, serbët 32%, boshnjakët 8%, myslimanët 9%, shqiptarët 5% dhe komunitetet e tjera etnike, si: kroatë, romë, jugosllavë, maqedonas, sllovenë, hungarezë,... Vazhdo

July 5, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Roli i partive politike shqiptare në Mal të Zi
Tags:

Presidenti serb Vuçiq i përgjigjet ministrit malazias
Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se disa deklaratave, si ajo e ministrit malazias, Predrag Boskoviq, që tha se Mali i Zi si anëtar i NATO-s do ta mbronte Kosovën në rast të ndonjë konflikti, më mirë është t’u përgjigjesh veç me heshtje. Por, megjithatë Vuciq s’u durua pa folur, njofton Klan Kosova. I pyetur për këtë çështje nga RTS në Dubrovnik, ku po qëndron për Forumin ndërkombëtar, tha se asnjë serb nuk do ta sulmonte Kosovën, NATO-n, apo Malin e Zi, “Mua më duket se mënyra më e mirë... Vazhdo

July 2, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Presidenti serb Vuçiq i përgjigjet ministrit malazias
Tags:

Policia e Malit të Zi hap konkurs, 2 nga Ulqini konkurojn ne akademi
Policia e Malit të Zi rekruton pjesëtarë të rinj. Një fletë konkursi e vendosur  në mediat e Malit të Zi që me 5 qershor u bë që të tërheq vëmendjen e shumë qytetarëve, transmeton agjesia e lajmeve “MINA”. Kriteret e paraqitura në këtë konkurs janë të thjeshta, mjafton të jesh shtetas i Malit të Zi, të mos kesh të kaluar kriminale dhe të kesh shkollimin e mesëm të përfunduar. Por fazat nëpër të cilat kalojnë të përzgjedhurit janë më të ndërlikuara. Numri i personave që duan të bëhen... Vazhdo

June 27, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Policia e Malit të Zi hap konkurs, 2 nga Ulqini konkurojn ne akademi
Tags:

Në Shqipëri, fermerët që kultivojnë shalqi e domate me hormone, s’i konsumojnë për vete
Emisioni investigativ, “Fiks Fare”, zbuloi se fermerët përdorin stimulantë dhe hormone në rritjen dhe pjekjen e fruta-perimeve. Në një vëzhgim në Lushnje dhe Berat, “hambarin” e fruta-perimeve në Shqipëri, gazetarët e Fiksit zbuluan se dora e parë e domateve ishte me hormone, madje fermerët vijonin t’i lyenin për skuqje nga jashtë. Ndërkohë, bima e shalqirit shartohet me një bimë kungulli, me qëllim që kokrra të jetë sa më e madhe. Më pas, kjo bimë, gjysmë shalqi dhe gjysmë kungull, stimulohet me... Vazhdo

June 20, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Në Shqipëri, fermerët që kultivojnë shalqi e domate me hormone, s’i konsumojnë për vete
Tags:

Ministri Zenka takoi përfaqësues të Bashkësisë Hebraike në Mal të Zi
Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe të Popujve Pakicë të Malit të Zi, Mehmet Zenka, takoi kryesuesin e Bashkësisë Hebraike në Mal të Zi, z.Jasha Alfandari. Zenka-Alfandari: Komuniteti hebre i Malit të Zi nuk është i madh në numër, por dukshëm kontribuon në ruajtjen e bashkëjetesës ndërfetare. Ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave Mehmed Zenka, tha në një bisedë me kryetarin e Bashkësisë Hebraike të Malit të Zi, Jasha Alfandarijem se në vendin tonë kanë nevojë për njohuri më të mirë të historisë... Vazhdo

June 17, 2017  :: Politika, Rajoni / Region :: Comments Off on Ministri Zenka takoi përfaqësues të Bashkësisë Hebraike në Mal të Zi
Tags:

Nxënësit nga Distrikti 23 i Vjenës po qëndrojnë për vizitë në qytetin tonë
Kryetari I Komunës Nazif Cungu  priti sot në  takim  nxënësit e shkollës  së mesme të qytetit tonë ,,Vëllazërim –Bashkim,, dhe ate te Vjenes të cilët janë të kycur në Projektin Mirembajtja e kontakteve dhe lidhjeve, puna nderkulturale ne projektet e dy qyteteve dhe dy shteteve. I cili realizohet me moshatarët e tyre  nga Distrikti 23 i Vjenës. Projekti parasheh  organizimin e  vizitave të ndërsjellta  të nxënësve ,që kanë synim  avansimin e marëdhënijeve , zhvillimin e  aftësive  interkulturore... Vazhdo

June 16, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Nxënësit nga Distrikti 23 i Vjenës po qëndrojnë për vizitë në qytetin tonë
Tags:

Ku mbeti Ulqini, mbasi nisen punimet e rruges se Velipojes deri në Shkodër
KRYEMINISTRI RAMA INSPEKTON NISJEN E PUNIMEVE TE RRUGES SE VELIPOJES Kryeministri Edi Rama ka inspektuar fillimin e punimeve ne aksin e rruges Shkoder-Velipoje, nje investim qe do kryhet ne 3 faza nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit qe eshte dhe investuesi i kesaj vepre ne infrastrukture. 20 milione euro do jete investimi i rreth 47 km rruge qe do perfshije jo vetem asfaltim, trotuare dhe ndricim, vepra arti si ura e tombone, por ne nje faze te dyte dhe gjelberimin ne te dy akset, per te krijuar nje nga rruget me bashkekohore te Shqiperise. Sic... Vazhdo

June 12, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ku mbeti Ulqini, mbasi nisen punimet e rruges se Velipojes deri në Shkodër
Tags:

Page 1 of 9212345...102030...Last »