Ditë e rëndësishme, por edhe sfida të reja
Luigj Shkreli Ferhat Dinosha Dita e hĂ«nĂ« e 15 dhjetorit tĂ« vitit 2008 do tĂ« mbahet mend si njĂ« ditĂ« historike pĂ«r tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e Malit tĂ« Zi, pasi qĂ« ky shtet pas dy viteve e mĂ« tepĂ«r pavarĂ«si definitivisht Ă«shtĂ« pĂ«rcaktuar pĂ«r tĂ« aplikuar pĂ«r aderim nĂ« familjen mĂ« tĂ« madhe europiane. Por, nĂ« anĂ«n tjetĂ«r Mali i Zi do tĂ« ballafaqohet edhe me sfida tĂ« reja pĂ«r tĂ« cilat ai ka shprehur gatishmĂ«ri pĂ«r bashkĂ«punim me BE. Çka Ă«shtĂ« edhe mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme, KĂ«shilli i EuropĂ«s e ka mirĂ«pritur aplikimi... Vazhdo

December 27, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on DitĂ« e rĂ«ndĂ«sishme, por edhe sfida tĂ« reja
Tags:

Zë i fuqishëm për mbrojtjen dhe afirmimin e interesave kombëtare
Autori jo vetĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« vepĂ«r, por edhe nĂ« botimet e mĂ«parshme Ă«shtĂ« duke luajtur njĂ« rol shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« kultivimin e ndĂ«rgjegjes, traditave si dhe nĂ« afirimimin ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« çështjeve kombĂ«tare. Padyshim nĂ« krijimet e tij dalin nĂ« pah aftĂ«sitĂ« e thella intelektuale dhe atdhetare, tĂ« cilat i vĂ« nĂ« qarkullim nĂ« favor tĂ« çështjeve dhe tĂ« mirave kombĂ«tare. Gjeka i ngre problemet e shqiptarĂ«ve nĂ« piedestalin e instancave administrative tĂ« arenĂ«s botĂ«rore, duke dĂ«shmuar qĂ« nĂ« territoret... Vazhdo

December 27, 2008  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on ZĂ« i fuqishĂ«m pĂ«r mbrojtjen dhe afirmimin e interesave kombĂ«tare
Tags: , , , , ,

Ulqini në vitet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit 1878-1881 (3)
FuqitĂ« e MĂ«dha kĂ«rkojnĂ« jetĂ«simin e vendimeve tĂ« tyre Ministri i ri i PunĂ«ve tĂ« Jashtme i BritanisĂ« sĂ« Madhe, lordi Granvil, mĂ« 14 maj 1880 i shkroi ambasadorit anglez nĂ« Paris dhe i tha se ka ardhur koha e fundit pĂ«r realizimin e vendimeve tĂ« miratuara duke e pĂ«rkrahur Malin e Zi. FuqitĂ« e MĂ«dha kĂ«rkonin qĂ« kĂ«saj radhe Perandoria Osmane duhej tĂ« vinte nĂ« jetĂ« vendimin e tyre, qoftĂ« edhe duke pĂ«rdorur armĂ«t kundĂ«r shqiptarĂ«ve. Ngjarjet rreth PlavĂ«s dhe GucisĂ«, Hotit dhe GrudĂ«s, qitĂ«n nĂ« shesh se FuqitĂ«... Vazhdo

December 27, 2008  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Ulqini nĂ« vitet e Lidhjes Shqiptare tĂ« Prizrenit 1878-1881 (3)
Tags: , , , , , , ,

?urkovi? do kraja sezone u Ulcinju
Me?u onima koji su itekako bili pogo?eni nedavnom odlukom komesara KSCG Miomira MugoĆĄe o isklju?ivanju KK Ibona iz Prve lige, bio je i kapiten NikĆĄi?ana Radoje ?urkovi?, koji zbog godina nije mogao da nastupa za drugi tim svog mati?nog kluba. Za jednog od najboljih centara Oportjuniti lige mnogi su prvoligaĆĄi pokazali interesovanje, ali najbrĆŸi su bili Ulcinjani. Dva kluba postigli su dogovor da ?urkovi? do kraja sezone nastupa za Ulcinj. -I na nedavno odrĆŸanoj konferenciji istakao sam da mi je izuzetno ĆŸao ĆĄto je Ibon isklju?en... Vazhdo

December 27, 2008  :: Sporti / Sport :: Comments Off on ?urkovi? do kraja sezone u Ulcinju
Tags: , , ,

Video – Ulcinj: Planirani budĆŸet 16 miliona
Po prvi put u posljednjih 18 godina kapitalni dio ve?i od operativnog i iznosi preko devet miliona ULCINj – SkupĆĄtina opĆĄtine Ulcinj po?ela je ju?e raspravu o Predlogu budĆŸeta za 2009. godinu, ali je zbog nedostatka kvoruma izjaĆĄnjavanje o najviĆĄem finansijskom aktu opĆĄtine odloĆŸeno za 29. novembar. Naime, na zahtjev opozicione albanske partije Forca data je pauza kako bi se nadleĆŸna opĆĄtinska komisija izjasnila povodom amandmana koje je ta partija dala na predlog budĆŸeta, ali su se nakon viĆĄesatne pauze u skupĆĄtinskoj... Vazhdo

December 27, 2008  :: Politika :: Comments Off on Video – Ulcinj: Planirani budĆŸet 16 miliona
Tags: , , , ,

Ja ku do t’i kalojne vip-at festat e vitit te ri!
Jonida Edhe per Joniden ky vite qe shume me fat. Pjesmarrja ne reality Show-n “Big Brother” i dhuroj asaj famen dhe nje kontrate pune ne Top Media. Ajo ishte nga te paktat banore qe nuk u fut qe ne fillim, e megjithate gezon fame me shume sesa disa te tjere qe e provuan shtepin qe ne diten e pare. Persa i perkte festave te fund vitit ish banorja e “Big Brother”, e cila tashme njihet si prezantuesja e Top Albania Radios, eshte nje vajze tradicionele. Deri ne oren dymbedhjete te nates ajo do te qendroj me... Vazhdo

December 26, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Ja ku do t’i kalojne vip-at festat e vitit te ri!
Tags:

Rritet bashkëpunimi kulturor Shqipëri-Mali i Zi
Shqiperia dhe Mali i Zi kane nenshkruar para dy ditesh nje marreveshje bashkepunimi ne fushen e kultures. Konkretisht, ne datat 20-21 Dhjetor, Ministri i Kultures dhe Turizmit, Ylli Pango zhvilloi nje vizite zyrtare ne Malin e Zi, ku eshte takuar me homologun e tij Branislav Micunovic. Bisedimet mes te dy ministrave u zhvilluan ne Podgorice dhe takimi ne fjale u vleresua nga te dy si teper i rendesishem, ne drejtim te nje bashkepunimi kulturor ne fusha te tilla si ne ate te kinematografise, teatrit, qendrave muzikore, letersise, arteve... Vazhdo

December 26, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Rritet bashkĂ«punimi kulturor ShqipĂ«ri-Mali i Zi
Tags: , , , ,

Podgorica e Shkupi së shpejti vendosin marrëdhëniet me Kosovën
Ministri i JashtĂ«m i Malit tĂ« Zi, Milan Rocen, ka paralajmĂ«ruar se vendi i tij, sĂ« shpejti, do tĂ« vendosĂ« marrĂ«dhĂ«niet diplomatike me shtetin e pavarur tĂ« KosovĂ«s. Nga ana tjetĂ«r, shefi i diplomacisĂ« malazeze ka thĂ«nĂ« se Podgorica nuk do tĂ« ngutet me vendosjen e ambasadorit tĂ« ri nĂ« Serbi, i cili ishte dĂ«buar nga ky vend pasi Mali i Zi njohu KosovĂ«n. Vendosjen e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike e ka paralajmĂ«ruar edhe fqinji tjetĂ«r i KosovĂ«s, Maqedonia. Sipas gazetĂ«s Vesti, kjo pritet tĂ« ndodhĂ« gjatĂ« pjesĂ«s sĂ« dytĂ«... Vazhdo

December 26, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Podgorica e Shkupi sĂ« shpejti vendosin marrĂ«dhĂ«niet me KosovĂ«n
Tags: , , ,

Reagime për arrestimin e ish-luftëtarëve në Preshevë
Deputeti i vetĂ«m shqiptar nĂ« Kuvendin e SerbisĂ«, Riza Halimi, ka vlerĂ«suar se arrestimet e shqiptarĂ«ve nĂ« LuginĂ«n e PreshevĂ«s nuk çojnĂ« kah stabilizimi i situatĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« rajon. ”Ishte absolutisht e panevojshme qĂ« nĂ« aksionin e arrestimit tĂ« marrin pjesĂ« mĂ« se 100 pjesĂ«tarĂ« tĂ« xhandarmerisĂ«, me bllokim tĂ« rrugĂ«ve dhe me keqtrajtimin e banorĂ«ve”, ka thĂ«nĂ« Halimi, sipas tĂ« cilit duket se dikujt i duhet qĂ« nĂ« jug tĂ« SerbisĂ«, kohĂ« pas kohe, tĂ« ngritet temperatura, pĂ«r ta arsyetuar pĂ«rdorimin e xhandarmerisĂ«. ”Absolutisht... Vazhdo

December 26, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Reagime pĂ«r arrestimin e ish-luftĂ«tarĂ«ve nĂ« PreshevĂ«
Tags: , , , ,

Roçen: Mali i Zi së shpejti marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Shefi i diplomacisĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi, Millan Roçen, ka thĂ«nĂ« se vendi i tij sĂ« shpejti do tĂ« vendosĂ« marrĂ«dhĂ«niet diplomatike me shtetin e pavarur tĂ« KosovĂ«n. Ai po ashtu tha se nuk do tĂ« ngutet me vendosjen e ambasadorit tĂ« ri nĂ« Serbi. NdĂ«rkohĂ«, Ministri i jashtĂ«m i BritanisĂ« sĂ« Madhe, David Miliband ka deklaruar se Serbia mund tĂ« bĂ«het kandidate pĂ«r hyrje nĂ« BE nĂ« vitin 2009 nĂ«se i plotĂ«son obligimet ndaj Tribunalit tĂ« HagĂ«s dhe luan rol pozitiv dhe konstruktiv nĂ« rajon. NĂ« njĂ« shkrim autorial pĂ«r “Veçernje... Vazhdo

December 26, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Roçen: Mali i Zi sĂ« shpejti marrĂ«dhĂ«nie diplomatike me KosovĂ«n
Tags: , , , ,

Page 4 of 211« First...23456...102030...Last »