Shqipëria e ka derën hapur për shqiptarët në Mal të Zi
Ministri i arsimit dhe shkencës i republikës së Shqipërisë, Fatos Beja, u takua me kryetarin e komunës së ulqinit, Gëzim Hajdinaga Ulqin – “Asnjë student shqiptar në Mal të Zi nuk ka mbetur pa u regjistruar këtë vit akademik në universitetet e Shqipërisë”, kanë vlerësuar ministri i Arsimit dhe Shkencës i Republikës së Shqipërisë, Fatos Beja, dhe kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, në takimin që zhvilluan të martën. Ministri shqiptar i Arsimit ka thënë se Qeveria shqiptare e... Vazhdo
Krijohen kushtet për avancimin e bashkëpunimit
Qeveria e Malit të Zi dhe ajo e Republikës së Shqipërisë nënshkruan marrëveshjen mbi bashkëpunimin shkencor dhe tekonologjik Podgoricë – Marrëveshja mbi bashkëpunimin shkencor dhe teknologjik ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, e cila do të krijojë kushtet për avancimin e bashkëpunimit dypalësh në bazë të dobisë dhe barazisë së ndërsjellë, u nënshkrua të martën në Podgoricë. Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Arsimit dhe Shkencës i Malit të Zi,... Vazhdo

December 25, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Krijohen kushtet për avancimin e bashkëpunimit
Tags: , , , ,

Camaj: Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes
Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes “Pse digjen katër milionë euro”, botuar në Koha javore të datës 18 dhjetor 2008 KATËR MILIONËT – KËMBË DHELPRE NË MIELL Është e vërtetë se fëmija, për dy vite fillon të ecë, të flasë e të tregojë për nevojat që i ka, por prindi i mirë ia di, së paku, nevojat jetike, edhe para se të lind. Ju, z. Dinosha, besoj se e dinit fort mirë se këto nevoja i kishim të njohura që të gjithë së bashku, për “fëmijën” që e pritnim e duhej quajtur “komunë”.... Vazhdo

December 25, 2008  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Camaj: Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes
Tags: , , , ,

Video – Rasprava o budžetu Ulcinja za 2009.
Ulažu 9,5 miliona Ulcinj – Odbornici u ulcinjskom parlamentu usvojili su ju?e rebalans budžeta za 2008. i po?eli raspravu o budžetu za 2009. Kao predlaga? rebalansa gradona?elnik Gzim Hajdinaga u završnoj rije?i pozvao je na saradnju i demantovao navode pojedinih odbornika da su maslinjaci u Valdanosu izgubljeni za bivše vlasnike nakon što je Vlada objavila tender za valorizaciju te atraktivne uvale. Rebalansom, budžet za ovu godinu, umjesto planiranih 11 miliona sveden je na 7,35 miliona eura. U obrazloženju odluke, nadležni... Vazhdo

December 25, 2008  :: Politika :: Comments Off on Video – Rasprava o budžetu Ulcinja za 2009.
Tags: , ,

Adelina Ismajli mbush 29 vjeç
Një ndër këngëtaret më të njohura dhe më të suksesshme të skenës kosovare, sig urisht dhe një ndër femrat më të bukura të ekranit, ka mbushur 29 vjeç më datë 14 dhjetor. Adelina Ismajli, jo vetëm është një ndër zërat më të spikatur të muzikës, por gjithashtu të gjithë ne kemi admiruar shumë herë dhe bukurinë e saj, që e ka kurorëzuar këtë të fundit dhe “Miss Kosova”. Dhe pse tashmë Ismajli kam mbi vete plot 29 vite, sharmi dhe energjia e saj e pashtershme nuk i tregojnë aspak. Një formë e veçantë... Vazhdo

December 24, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (4)
Tags: , ,

Adoleshentja Kejsi Tola do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion
Kejsi Tola, 16 vjeç, është fituesja e Festivalit të 47-të të Këngës në Radio Televizionin kur ajo fitoi maksimumin e pikëve në ngjarjen më të madhe të këngës, me “Më merr në ëndërr”, një këngë e kompozuar nga Edmond Zhulali dhe me tekst të Agim Doçit. Kejsi Tola, fituesja e trofeut të festivalit, tha për ATSH-në se, “ndjehem e emocionuar  aq me tepër kur mendoj se sa e rëndësishme është që kjo këngë do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion”. Për 16 vjeçaren pjesëmarrja në... Vazhdo
Flaka mund të këndojë në Eurovision?
Në natën e dytë të Festivalit të Radio Televizionit Shqiptar (RTSH) Kejsi Tola kishte kënduar këngën “Me merr në Ëndërr”, në duet me Flaka Krelanin. Këngëtarja kosovare Flaka Krelani mund të jetë pjesëmarrësja e parë kosovare në festivalin “Eurovision”-it pasi që tashmë ka thashetheme se ajo do të këndoj këngën fituese të festivalit të RTSH-së “Me merr në ëndërr”, bashkë me Kejsi Tolën. Një burim ka thënë për Express Online se Flaka do të shkoj atje në versionin e dytë që orkestrohet... Vazhdo

December 24, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Flaka mund të këndojë në Eurovision?
Tags: , ,

Ministar za zaštitu ljudskih i manjinskih prava Fuad Nimani uputio ?estitke vjernicima katoli?ke vjeroispovjesti
Povodom nastupaju?ih blagdana, ministar za zaštitu ljudskih i manjinskih prava Fuad Nimani uputio je nadbiskupu barskom – Monsinjoru Zefu Gašiju, biskupu kotorskom – Monsinjoru Iliji Janji?u, sve?enstvu i svim vjernicima katoli?ke vjeroispovjesti ?estitku sljede?e sadržine: „Rije?i Stvoritelja obavezuju ljude na poštovanje neprolaznih vrijednosti – istine i pravde i njihovu primjenu na putu dobra i zajedni?kog suživota svih na našem crnogorskom prostoru. Neka mir, radost i obilje Božjeg blagoslova ispuni Vaša srca... Vazhdo

December 24, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ministar za zaštitu ljudskih i manjinskih prava Fuad Nimani uputio ?estitke vjernicima katoli?ke vjeroispovjesti
Tags: , ,

Cungu: Guše privredu
Odbornici u ulcinju raspravljali i o taksama Ulcinj – Ulcinjska Skupština okon?ala je ju?e raspravu o rebalansu budžeta za ovu godinu, ali ?e se o toj ta?ki odbornici izjasniti danas na po?etku nastavka zasjedanja. U obrazloženju odluke isti?e se da je smanjenje plana prihoda i rashoda sa nešto više od 11 miliona eura na 7,35 miliona rezultat odustajanja od prodaje nepokretnosti u iznosu od 3.700.000 eura. Odbornici opozicije kritikovali su rebalans posebno apostrofiraju?i mali iznos sredstava opredijeljen za kapitalne izdatke i... Vazhdo

December 24, 2008  :: Politika :: Comments Off on Cungu: Guše privredu
Tags: , ,

Zašto su neki radnici „otpisani”, a neki ne
PISMA UREDNIKU Dana 19.12.2008. pro?itasmo „radosnu“ vijest u „Vijestima“o isplati otpremnina u Ulcinju za radnike koji su ostali bez posla od 2000. godine pa nadalje. Svakako human potez Vlade, ali šta ako ne obuhvatimo „otpisane“ radnike do te famozne 2000. godine. Što sa njima, treba li da ih svrstamo u drugu kategoriju ljudi (stanovnika, gra?ana) i da ih još više kažnjavamo uz dvocifren broj godina patnji, borbe za goli život i opstanak? Treba li da se ovim potezom dotuku kako bi izgubili i posljednju nadu u državu... Vazhdo

December 24, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Zašto su neki radnici „otpisani”, a neki ne
Tags: , ,

Page 5 of 211« First...34567...102030...Last »