Intervistë me piktoren Lirije Milla Korda

April 27, 2009   | Intervista / Intervju

lirije-milla-korda-_ulqinPiktorja që bën gjëra të vogla me dashuri të madhe
Me shprehjen e saj spontane, të qartë, të fortë dhe krejt analitike duket interesi i kësaj artiste dhe gruaje me shumë profesione, plot me kulturë, por në të njëjtën kohë e drejtpërdrejtë, e sinqertë, pa hipokrizi intelektualizmi, por që paraqitet si vëzhguese e qartë e një bote me ndjenja spirituale.

Përkthyese në institucionet zviceriane në gjermanisht, italisht, shqip e sllavisht, mediatore në konfliktet në mes të mërgimtarëve shqiptarë dhe të huaj, ligjëruese në Shoqatën “ Nora” në Zvicër, e cila merret me integrimin e grave mbarëshqiptare, piktore – këto janë vetëm disa nga detyrat që kryen ulqinakja,Lirije Milla Korda në Zvicër. Ajo me diplomën e Shkollës së Lartë të Turizmit largohet nga vendlindja e saj Ulqini në vitin 1982 dhe mbërrin në Zvicër me plot energji, kulturë dhe ëndrra, duke mos e braktisur në asnjë moment dëshirën dhe pasionin e saj për pikturën. Gjatë gjithë këtyre viteve në Zvicër ajo u dallua për aftësinë organizative, disiplinën, shpirtin kërkues ndaj vetvetes, përgatitjen e lartë, korrektësinë dhe seriozitetin në komunikim dhe mësimdhënie. Për të ka shumë pak kohë të lirë. Madje as të shtunave e të dielave, kur të tjerët pushojnë. Kontakti me kulturat e ndryshme perëndimore, njohja e artit modern të piktorëve më të njohur evropianë ndikuan në formimin e saj kulturor e artistik. Me shprehjen e saj spontane, të qartë, të fortë dhe krejt analitik duket interesi i kësaj artiste dhe gruaje me shumë profesione, plot me kulturë, por në të njëjtën kohë e drejtpërdrejtë, e sinqertë, pa hipokrizi intelektualizmi, por që paraqitet si vëzhguese e qartë e një bote me ndjenja spirituale.

Pasioni për artin-pikturën

Arti është një prirje që vjen prej lindjes, është prirje që lind bashkë me njeriun. Një dëshirë, një sens që aktivizohet, e njeriu fillon ta krijojë që atëherë kur fillon të shkruanë germën e parë të alfabetit, thjesht një shtyrje instiktive të cilën në vete e shtjellon me punën e tij. Lirije Milla Korda ka filluar të pikturojë qysh në bankat e shkollës fillore. Ajo thotë se dallohej për stilin ndryshe të së pikturuarit, pa u ndikuar nga mësuesit apo piktorë-idhuj.Por këtë sens të veçantë artisti që është edhe privilegj, siç thotë ajo, ia zbuloi profesori i saj, piktori akademik nga Ulqini,Gjergj Ndoc Martini. Lirija pohon se nuk ka bërë shkollë të lartë pikture, por ka kryer shkollën private për art në Bern te profesori Jyrgen Noak.Në udhëtimet e deritashme të artit- pikturës Lirija ka nxjerrë ëndrrat si artiste në një horizont apo natyrë reale që na rrethon.Pikturimi për të është një udhëtim me anije në ëndrrat e blerta në të cilat përmes ngjyrave vizëlluese shpreh vizionet dhe ndjenjat e saj.

Frymëzimi

E frymëzon shumëçka. Punon paradite e pas dite, edhe në darkë. Kur ka frymëzim nuk di të dalë nga atelieu i saj me nga 10-12 orë. Pikturon tema abstarkte me lloj-lloj motivesh. Në pikturat e saj dominon deti, dielli, zalli, horizonti, Kalaja e Ulqinit… Ndër ciklet veçon : “Sub Rosum”, “Mein Weg”, “As në qiell as në tokë”,“Mërgimi”, “Horizontet”, “Vendlindja”, “ Ilirët”, “ Liria” , “ Kongresi i Parë Mbarëshqiptar-Prizren 2001” etj.

Teknika

Si çdo artist që ka një ide edhe ajo kërkon mënyrën më të lehtë për ta shprehur atë. I përdor të gjitha ato teknikat të cilat ia merr mendja që një ide mund ta realizojë më mirë. Më së shumti i përshtatet teknika e përzier me ngjyra akril dhe vaj në telajo. Përdor zallin (rërën) e Ulqinit, guacat, letër të mëndafshtë, kristale, pluhur dhe letra ari, pastaj bizhuteri, vathë, ornamente të ndryshme orientale të gdhendura prej druri, metal, antikitete e tjërë. Por Lirija nuk e sheh artin vetëm si një mënyrë
për të shprehur veten, për ta zbrazur atë nga emocionet e shumta qëi ndien shpirtërsiht ,por edhe për të kënaqur e lumturuar të tjerët.

Ekspozita

Ka marrë pjesë në disa ekspozita individuale dhe kolektive. Ka ekspozuar në Kantonin e Bernit, kantonin e Cyrihut dhe në Kantonin Arau, ku ka fituar kritika pozitive për punën e saj. Herën e fundit ka ekspozuar në Qendrën e takimit të migrantëve shqiptarë dhe të huaj në Bern, në ekspozitën me titull “ Mein Weg” (Rruga ime). Ndërkaq vitin e kaluar ka marrë pjesë në ekspozitën e kolonisë së piktorëve “ Ulqini 2008”, në të cilën morën pjesë artisë të vendeve të ndryshme të Mediteranit, ndër të tjerë edhe piktorë shqiptarë nga Ulqini, Kosova dhe Shqipëria, organizuar nga kryetarja e organizatës joqeveritare “Art Dulcinium”, piktorja Vahide Hasanaga Nimanbegu.
Lirija shprehet e kënaqur nga pritja e ngrohtë dhe kushtet në të cilat u zhvillua ky aktivitet i nivelit ndërkombëtar dhe falënderon organizatoren për ftesën. “Në këtë vend pitoresk dhe shumë tërheqës siç është Ulqini frymëzimet lindin vetëvetiu dhe nuk është e vështirë që ato frymëzime t’i hedhësh në vepër. Ky eveniment ka vlera të veçanta jo vetëm për pikturat e realizuara por edhe për gërshetimin e kulturave të vendeve që i përfaqësojnë piktorët pjesëmarrës në këtë koloni”, shprehet Lirija. Ajo në aspektin profesional ndihet relativisht e realizuar dhe pse njeriu nuk mund të kënaqet me veten.

Familja

Lirija jeton me bashkëshortin e saj, Silver Korda, mediator ballkanik, ligjerues i Kanunit të Lekë Dukagjinit në Zvicër dhe autor i disa librave me bejte të Ulqinit, djalin Adnanin, ekonomist i diplomuar, që punon dhe ndjek specializimin si dhe me vajzën Editën, studente e pedagogjisë dhe udhëheqëse e grupit muzikor “ Senseless”.
Dhe sot ajo ndihet e lumtur! Për familjen dhe për pikturat e saj që tashmë mes kornizash të gdhendura bukur hijeshojnë ambientet e shumë adhuruesve të saj privat jo vetëm në Zvicër e Mal të Zi, por edhe në Gjermani, Itali, Angli , Amerikë, Kanada, Australi e vende të tjera.

Gjekë Gjonaj
Koha Javore

YouTube Preview Image

Apatin, Aran?elovac, ?uprija, ?a?ak, ?apljina, ?itluk, ?abac, ?ipovo, ?iroki Brijeg, ?ep?e, ?ivinice, Ba?ka Palanka, Banja Luka, Banovi?i, Be?ej, beograd, Biha?, Bijeljina, Bor, Bor?a, Bosanska Gradi?ka, Bosanska Krupa, Bosanski ?amac, Bosanski Brod, Bosanski Novi, Br?ko, Bu?im, Bugojno, Cazin, Crna Gora, Derventa, Doboj, Donji Vakuf, Drvar, Dubrovnik, Fo?a, Fojnica, Glamo?, Gora?de, Gornji Milanovac, Gornji Vakuf, gostivar, Gra?anica, Grada?ac, Gradiska, Grahovo, Had?i?i, Ilid?a, In?ija, Jablanica, Jagodina, Jajce, Kakanj, Kalu?erica, Kikinda, Klju?, Konjic, Kotor Varo?, Kragujevac, Kraljevo, Kru?evac, Kula, Kupres, Lakta?i, Lazarevac, Leskovac, Livno, Ljubinje, ljublana, Ljubu?ki, Loznica, Lukavac, Maglaj, Mladenovac, Modri?a, montenegro erlajnz, mostar, Mrkonji? Grad, Neum, Ni?, Novi Pazar, Novi Sad, Novi Travnik, Obrenovac, Od?ak, ohrid, Ora?je, Pale, Pan?evo, Para?in, Pirot, Po?arevac, Podgorica, Priboj, Prijedor, Prokuplje, Prozor, pula, rijeka, Ruma, Sanski Most, Sarajevo, Senta, serbija, sibenik, skopje, Smederevo, Smederevska Palanka, Sokolac, Sombor, split, Srebrenica, Srebrenik, Sremska Mitrovica, Stolac, Struga, Subotica, Temerin, Tesli?, tetovo, Travnik, Trebinje, tuzla, U?ice, ulcinj, Valjevo, Velika Kladu?a, Vi?egrad, Visoko, Vitez, Vogo??a, vojvodina, Vranje, Vr?ac, Vrbas, zadar, Zagreb, Zaje?ar, Zavidovi?i, Zenica, Zrenjanin, Zvornik,copacabana ulcinj, h?tels, hotel ulqin, Kosova, Mali i Zi, Maqedonija, Montenegro, montenegro tourisme plage, montenegro ulcinj, Shpallje Falas, Shpallje Falas per shitjen e shtepis se juaj, Shpallje Falas per villat e juaj, Shpallje Falas Real Estate, Shpallje Falas turistike, shqiperija, tourisme, Ulci?, ulcinj, ulqin, ulqin hotel, ulqini, ulqini 2007,Ada Bojana, Alba?czyk, Cita di Dolcino, Copacabana, Czarnog?ra, Czarnog?rzec, Don Kichota, Ma³a Pla?a, Mandra, MIGUEL DE SERVANTES, p?³wyspy Marjan, Pla?a Valdanos, Rzeka Bojana, Shas / ?as / Sva?, Ulci?, Ulcinjsk¹ Riwier?, Wielka Pla?a, Wyspa Bojana,GORA,??????????,???????,??????????, ?ern? Hora,TO ULCINJ / ULQIN,MONTENEGRO, Czarnog?ra, Muntenegru, ????? ????, Montenegr?,villa ? louer ? ulcinj, location de vacance, location saisonni?res, louer chambres,location de vacance, Locations vacance, h?bergements vacances, locations villa, logements de vacances, location maison avec piscine, Location vacance, locations de vacance, h?bergements de vacances, location, locations entre particulier, logements vacance, vacances ? Mont?n?gro - location ? Ulcinj ,location de bigorre,Albaniku, Artana, Bujanoci, Burimi, Dardana, Dardan?, De?an, Dibra, Drenas, Drenasi, Ferizaj, Ferizaji, Fush? Kosova,Besplatni internet oglasi,Besplatni oglasi,besplatni mali oglasi,besplatni turisti?ki oglasi,oglasi, usluge, turizam,Turisti?ke usluge,Doma?i turizam,Besplatni Oglasnik,Brzi Oglasi Besplatno,Besplatno OglasavanjeTurizam,besplatni oglasi sa slikom,Turisticki informator besplatni,li?ni-oglasi,BESPLATNI Turisticki OGLASI SA SLIKAMA,BESPLATNI Turisticki Oglasi saVideom,turisticki smestaj oglasi,Turisti?ki vodi? balkana,BESPLATNA REZERVACIJA SMESTAJA,Postavite besplatno Vas oglas,FREE TOURIST GUIDES,Izdavanje-Turizam oglasi,Balkan Turisticki vodic,shpallje turistike falas,Shpallje Falas,Shpallje falas per Komplekse Turistike,Lajmerime,Njoftime,shpallje shqip per shqiptaret ne shqiperi kosova maqedoni,mal te zi,Fush? Kosov?, Gjakova, Gjakov?, Gjilan, Gjilani, Gostivari, Istog, Istog•, Ka?anik, Ka?aniku, Kastrioti, K?r?ova, Klina, Klin?, Kumanova, Leposaviq, Leskovci, Likova, Lipjan, Lipjani, Malisheva, Malishev?, Manastiri, Medvegja, Mitrovica, Mitrovic?, Novob?rd?, Obiliq• Rahovec, Ohri, Peja, Pej?, Podujeva, Podujev?, Presheva, Prishtina, Prishtin?, Prizren, Prizreni, Rahoveci, Sharri, Sharri (Kosov?), Shkupi, Sht?rpca, Sht?rpc?, Shtime, Sk?nderaj, Struga, Tetova, Theranda, Therand?, Triumf Riza, Veleshta, Viti, Vitia, Vushtrri, Vushtrria, Zubin Potok, Zubin Potoku, Zvecan, Zve?ani,Struga,Gostivari,Gostivar,Ker?ova,Tirana,Durr?si,Elbasani,Shkodra,Tuzi,Vlora, Kor?a,Fieri,Berati,Lushnja ,Kavaja,Pogradeci,La?i,Gjirokastra,Patosi,Kruja,Ku?ova,Kuk?si,Lezha,Saranda,Peshkopia,Burreli,C?rriku,?orovoda,Shijaku,Librazhdi,Tepelena,Gramshi,Poli?ani,Bulqiza,P?rmeti,Fush?Kruja,Kamza,Rr?sheni,Ballshi,Mamurrasi,BajramCurri,Erseka,Peqini,Divjaka,Selenica,Bilishti,Roskoveci,Puka,Memaliaj,Rrogozhina,Ura Vajgurore,Himara,Delvina,Vora,Kopliku,Maliqi,P?rrenjasi,Kruma, Libohova,Orikumi,Fush?-Arr?za,Sh?ngjini,Rubiku,Miloti, Leskoviku,Konispoli,K?lcyra,Krasta,K?rraba,Manastiri,Hara?ina,Likova,Prilepi,Zajazi,Vrap?ishti,Bogovin?,

1