Ana Oxa će pjevati na dočeku nove godine u Ulcinj
Nekoliko ulcinjskih privrednika je tokom sastanka sa predsjednikom opštine Fatmirom Đekom oko organizacije proslave Nove godine prošle subote, predložilo da u Ulcinj treba dovesti italijansku pjevačicu albanskog porijekla Anu Oksu, javlja Portal Ul-info. Kako su rekli, trostruka pobjednica festivala u San Remu je garancija da bi ta manifestacija mogla uz dobar marketing da za novogodišnje praznike dovede veliki broj gostiju iz regiona na ulcinjsku rivijeru. Pedesetrogodišnja Oksa dva puta je gostovala u Crnoj Gori. Početkom oktobra... Vazhdo

November 19, 2014  :: news :: Comments Off on Ana Oxa će pjevati na dočeku nove godine u Ulcinj
Tags:

Ministri malazez i Shëndetësisë, Miodrag Radunoviq dha dorëheqje
Ministri malazez i Shëndetësisë, Miodrag Radunoviq dha dorëheqje për shkak të paraqitjes së infeksionit në repartin e gjinekologjisë në Spitalin e përgjithshëm në Bijello Polje, nga i cili vdiq një foshnje e sapolindur. Duke marrë pjesë në ditarin e mbrëmshëm në Radio televizionin e Malit të Zi, Radunoviq kumtoi se kryeminsitri malazez Millo Gjukanoviq e ka pranuar dorëheqjen e tij. Radunoviq theksoi se ai si ministër është “më pak i rëndësishëm” në gjendjen kur janë infektuar pesë foshnje të... Vazhdo

November 19, 2014  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ministri malazez i Shëndetësisë, Miodrag Radunoviq dha dorëheqje
Tags:

TIKA dhuron pajisje mjekësore për spitalin “Blazo Orlandiç” në Tivar
Agjencia Turke për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (TIKA), i dhuroi spitalit “Blazo Orlandiç” në Tivar dy aparate ultratinguj, raporton Anadolu Agency (AA). Donacioni u prezantua nga Mahmut Çevik, udhëheqës i departamentit të TIKA-s për Ballkanin dhe Evropën Lindore, si dhe koordinatori i TIKA-s për Malin e Zi, Mustafa Yazici. Nga ana tjetër, në emër të pritësve ceremonia u ndoq nga kryetari i komunës së Tivarit, Zoran Srzentiç, drejtor i spitalit, “Blazo Orlandiç”, Branka Milloviç,... Vazhdo

November 19, 2014  :: Rajoni / Region :: Comments Off on TIKA dhuron pajisje mjekësore për spitalin “Blazo Orlandiç” në Tivar
Tags:

Nika: Njeti dhe marifeti i i protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (2)
(Njeti dhe marifeti në fotografi…?!! – A thua se edhe këta , kanë dëgjuar diç për mëditjet e marra që përmend Lika dhe po (për)qeshin…,mos ?!!!)   Shkruan : Muhamet Nika,   NJETI DHE MARIFETI I PROTESTËS NË ULQIN KUNDËR DISKRIMINIMIT NË ARSIM (2)   “ Ta kallëzoj me gisht- nuk e din çka isht.”- Kështu quhej dikur një lojë fëmijësh?!!! Sa për punën e tubimit protestues për arsim shqip, të organizuar në Ulqin, duhet veçuar se kjo punë tash më trajtohet kapitulli i mbyllur për komisionin... Vazhdo

November 19, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Njeti dhe marifeti i i protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (2)
Tags:

Pokrenuta inicijativa uklanjanja katanca sa Ženske plaže Ulcinj
Sloboda kretanja i nesmetan pristup obali su neka od osnovnih ljudskih prava, pa je stoga pokrenuta Inicijativa za uklanjanje katanca sa Ženske plaže u Ulcinju, prenosi portal UL info. Kako je saopšteno, borova šuma sa Ženskom plažom je jedan od simbola Ulcinja, a ljekovitost izvora sumporne vode na tom prostoru prešla je odavno granice zemlje, pa na hiljade žena tu uživa od maja do oktobra. “No, nakon toga na ovu plažu se stavlja katanac. A mnogi Ulcinjani i turisti bi htjeli do nje sići, pogledati je, napuniti flašu... Vazhdo

November 17, 2014  :: news :: Comments Off on Pokrenuta inicijativa uklanjanja katanca sa Ženske plaže Ulcinj
Tags:

Salaj: Fotoekspozita “Marubi: një model i bashkëpunimit”
Fotoekspozita “Marubi: një model i bashkëpunimit”, e cila u realizua në partneritet mes Ulqinit dhe Shkodrës u vlerësua ndër projektet më të bukura kulturore dhe etnografike në rajon. Për herë të parë, në këtë kuadër, fototekës së familjes “Marubi” i shtohen edhe disa fotografi të zbuluara në Mal të Zi, kryesisht në Ulqin, Tivar dhe Cetinë, të cilat janë një dëshmi historike dhe dokumentare për këto hapësira. Për më shumë ndiqeni kronikën e përgaditur nga korrespondenti i Zërit... Vazhdo

November 17, 2014  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Salaj: Fotoekspozita “Marubi: një model i bashkëpunimit”
Tags:

Doda: Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në administraten e komunes së Tivarit
Koalicioni Shqiptar(LD ne MZ,Forca,PD)                                                                             Deklarate për shtyp Koalicioni Shqiptar përmes përfaqsuesit të vet ne Kuvendin e Komunës së Tivarit z.Ismail Doda dorëzoj kërkesen për përdorim zyrtar te gjuhës shqipe në administraten e kësaj komune. Kjo kerkes bazohet në te drejten e perdorimit të gjuhës amtare nga banorët shqiptar që jetojnë në këtë komunë,e drejtë kjo që... Vazhdo

November 17, 2014  :: Politika :: Comments Off on Doda: Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në administraten e komunes së Tivarit
Tags:

Nika: Njeti dhe marifeti i i  protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (1)
Shkruan Muhamet Nika Në vend të hyrjes Ndoqa për së afërmi , protestën kundër diskriminimit që u bë para Komunës së Ulqinit të Premtën dhe them të drejtën , pashë që mend e dije kishim mjaftë…., se letra e shkresa ishin dërguar gjithkujt prej politikës, siç e pohoi Nimanbegu e Bardhi, por me gjithë atë rezultatet nuk kënaqin. Në se pyesim , ku rri çështja e dështimit, unë mendoj te mungesa e sinqeritetit të ndërsjellë dhe te ajo që çdo njëri dëshiron t’ia lërë vetes “namin për merita”.... Vazhdo

November 17, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Njeti dhe marifeti i i protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (1)
Tags:

Takimi me shkrimtarët shkodranë në Ulqin
Foto: Ismet Karamanaga Fjala përshëndetëse në Takimin me shkrimtarët shkodranë në Ulqin Komunikimi i përbashkët kulturor Ali Salaj Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, si shoqatë joqeveritare, arriti në këto vitet e fundit të zhvillojë një raport më të avancuar të bashkëpunimit institucional me Bibliotekën Publike “Marin Barleti” Shkodër dhe me Shoqatën e Shkrimtarëve Shkodër. Ky bashkëpunim, i cili për rrethana të ndryshme ka munguar, u fuqizua edhe falë angazhimit të drejtorit të... Vazhdo

November 16, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Takimi me shkrimtarët shkodranë në Ulqin
Tags:

Vladimir Krajišnik sačuvao je 100 godina staru tabakeru s potopljenog broda između Ulcinja i Bara
Nije skrivao ponos dok se nasmiješen približavao djelatnicima Državnog arhiva u Osijeku, u tamošnjem Arheološkom muzeju. Želeći sačuvati i dokumentirati uspomenu na punčeva oca, Adalberta Homayra, časnika austrougarske krstarice Zente, Vladimir Krajišnik donio je njegovu srebrnu tabakeru. Na njoj je ugraviran datum 16. VIII. 1914. kao i potpisi preživjelih časnika broda koji je potopljen između Ulcinja i Bara u prvoj velikoj pomorskoj bitci u Prvom svjetskom ratu. – Moja pokojna supruga kći je Alberta Homayra, poznatog... Vazhdo

November 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Vladimir Krajišnik sačuvao je 100 godina staru tabakeru s potopljenog broda između Ulcinja i Bara
Tags:

Page 28 of 214« First...1020...2627282930...405060...Last »