Maratona e Pavarësisë 2016 Ulqin – Shkodër po afrohet
Vetëm dy ditë na ndajnë nga ngjarja më e madhe sportive e vitit këtu në Ulqin, Maratona e pavarësisë, Maratona e paqes, e cila kalon shtegun Ulqin – Shkodër prej 42 km. Këtë Maratonë e filluan 5 vite më parë dy bashkëvendasit tanë që jetojnë dhe punojnë në Nju Jork të SHBA-ve. Pesë vite më vonë, nisma e Esat Aloshit dhe Mustafë Berkanit institucionalizohet. Tashmë nuk garojnë dy entuiziastë me shtegun prej 42 km, por garojnë shumë sportistë për të fituar garën, maratonën. Pra nuk bëjnë gara me... Vazhdo

November 26, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Maratona e Pavarësisë 2016 Ulqin – Shkodër po afrohet
Tags:

Hoće li Ulcinj za nekoliko godina ostati bez palmi?
Palma, simbol skoro svih primorskih gradova, pa i našeg je već dugo vremena napadnuta od jedne vrste parazita nazvanog “Crveni palmin Surlaš” Nažalost, na našem Pristanu, su skoro sve palme nastradale i osušile se. Ostala su samo ružna stabla, koja nas podsjećaju na palme koje su bile više desetina godina stare. Dali se intervenisalo na vrijeme kako bi se ova bolest spriječila, neznam, jer nijesam stručnjak horti kulture, međutim, znam da je još prošle godine na nekim palmama bilo postavljeno upozorenje, koje... Vazhdo

November 25, 2016  :: news :: Comments Off on Hoće li Ulcinj za nekoliko godina ostati bez palmi?
Tags:

Palmat e Ulqinit drejt zhdukjes, shkak “buburreci i kuq”
KOHËN e fundit nga sëmundja e ashtëquajtur “Buburreci i kuq” në Komunën e Ulqinit, posaçërisht në Ranë janë tharë gati të gjitha palmat . Këto palma kanë qenë simboli i Ranës dhe kanë qenë mbi 60 vjeçare të vjetra. Vitin e kaluar në disa vende në qytetin tonë kanë qenë të vendosura plakatet më lajmërime se është paraqitur kjo sëmundje. por nuk jam fare i sigurt se është bërë mjhaft për shpëtimin e tyre. Shetitorja më e bukur buzë detit nuk ka më pamjen siç e ka pasur dikur. Në Ranë... Vazhdo

November 25, 2016  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Palmat e Ulqinit drejt zhdukjes, shkak “buburreci i kuq”
Tags:

Rebalans ulcinjskog budžeta na čekanju
Iako je bilo najavljeno da će do kraja ovog mjeseca biti održana sjednica Skupštine opštine Ulcinj na kojoj bi se razmatrao rebalans budžeta za ovu godinu, to se neće desiti, piše Ul-info. Naime, izvršna vlast taj dokument nije uputila Parlamentu, jer se još čeka na saglasnost Ministarstva finansija. U rukovodstvu Skupštine opštine kažu da bi tokom decembra trebalo da se raspravlja i o Prostorno-urbanističkom planu ove opštine. Izvor: RTCG  Vazhdo

November 25, 2016  :: news :: Comments Off on Rebalans ulcinjskog budžeta na čekanju
Tags:

Shqiptarët përfshihen në qeverinë e re të Malit të Zi
Koalicioni “Shqiptarët të vendosur”, i cili në zgjedhjet e 16 tetorit mori një vend në Parlamentin e Malit të Zi, arriti sot marrëveshje me Partinë Demokratike Socialiste të kryeministrit malazez Milo Gjukanoviq për bashkëqeverisje në Malin e Zi. Marrëveshja u arrit pasi koalicioni shqiptar dhe Partia Demokratike Socialiste, që fitoi më shumë vota në këto zgjedhje, vendosën që qyteti i Tuzit me shumicë shqiptare në Malësi, të shpallet komunë e plotë dhe e pavarur deri në pranverë të vitit të ardhshëm. Po... Vazhdo

November 25, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Shqiptarët përfshihen në qeverinë e re të Malit të Zi
Tags:

26-27 Nëntor, Tirana me kryetarët e bashkive të Ulqinit, Prishtinës, Tetovës dhe Preshevës
Të Dielën mbahet Konferenca e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon. Pas atmosferës së bukur që solli fundjavën e shkuar në Tiranë organizimi i Samitit të Diasporës, kryeqyteti është gati të mirëpresë në datat 26-27 Nëntor, Konferencën e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon, një ide e propozuar para disa javësh nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në takimin e tij me homologun kosovar, Shpend Ahmeti, në Prishtinë. Kryetarët e Komunave të Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës do të... Vazhdo

November 25, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on 26-27 Nëntor, Tirana me kryetarët e bashkive të Ulqinit, Prishtinës, Tetovës dhe Preshevës
Tags:

Festohet në Mal të Zi Dita e Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë
Dje, në hotel Hilton, Ambasada organizoi pritjen zyrtare me rastin e Festës Kombëtare – Ditës së Pavarësisë. Të ftuar ishin përfaqësuesit e trupit diplomatik të akredituar në Mal të Zi, zyrtarët më të lartë të vendit, presidencës, parlamentit, qeverisë, Ministrisë së Jashtme, përfaqësues të insitucioneve të tjera zyrtare, forcave politike, mediave, të institucioneve artistike, përfaqësues të feve, përfaqësues të biznesit, etj, si dhe përfaqësuesit zyrtarë, të nivelit qendror e vendor, të komunitetit... Vazhdo

November 25, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Festohet në Mal të Zi Dita e Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë
Tags:

Nika: “Urime Nimanbegu, Urime Zenka…” – Ka edhe tjerë që urojnë  si  unë….?!!
Shkruan  Muhamet  Nika Pas  zgjedhjes  për nënkryetar  të parlamentit – Genc Niman Begut   dhe   të Met  Zenkës   që po thonë ministër, një  shok  i  matematikës   gjatë bisedës më bindi se  ashtu  sikur  në matematikë,  ku  dy gjysmë të vërteta nuk mund të bëjnë një të vërtetë  edhe në politikë (përfaqësim) i bie që  dy pakica nuk  mund të bëjnë një shumicë…?! Por ja që ndodhi,  si në rastin konkret tonin ” demek”   në bazë të rezultatit të arritur zgjedhor... Vazhdo

November 25, 2016  :: Opinione :: Comments Off on Nika: “Urime Nimanbegu, Urime Zenka…” – Ka edhe tjerë që urojnë si unë….?!!
Tags:

Ansambli “Tradita” nga Ana e Malit mori pjesë në Festivalin “Oda Dibrane”
Çmim për lojën popullore Ansambli “Tradita” nga Ana e Malit mori pjesë në edicionin e 22-të të Festivalit “Oda Dibrane”, i cili u mbajt në Peshkopi nga data 17-19 nëntor, ku prezantohen vlerat e trashëgimisë kulturore mbarëshqiptare të këngëve e valleve humoristike, lojërave popullore, riteve dhe alegorisë. Për tri ditë me radhë, me programet e tyre të traditës nga vendet prej nga ata vijnë, në Festivalin mbarëkombëtar “Oda Dibrane 2016 ”u prezantuan 18 grupe dhe ansamble nga të gjitha trevat shqiptare. Ansambli... Vazhdo

November 24, 2016  :: Kulturë / Kultura, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Ansambli “Tradita” nga Ana e Malit mori pjesë në Festivalin “Oda Dibrane”
Tags:

Brajoviq u zgjedh kryetar i kuvendit të Malit të Zi
Në mbledhjen e sotme konstituive të parlamentit të Malit të Zi Ivan Brajoviq u zgjedh kryetar i kuvendit me votat e 42 deputetëve tëpranishëm. Ai duke dhënë betimin ka theksuar se detyrën do ta ushtroj sipas ligjit dhe kushtetutës, me nderë përgjegjësi dhe dinjitet. Në mbledhjën e sotme të kuvendit nuk kanë marrë pjesë deputetët opozitar. Kryetari I sapozgjedhur i kuvendit Ivan Brajoviq i ka ftua të gjithë deputetët e zghedhur me vullnetin e popullit që sa më pare të kyçën në punën e parlamentit duke shtuar... Vazhdo

November 24, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Brajoviq u zgjedh kryetar i kuvendit të Malit të Zi
Tags:

Page 20 of 204« First...10...1819202122...304050...Last »