Bota

Karlsruhe, Merita Haxhibeti-Tafili nderohet me çmimin “Ludwig Lenz”
NĂ« kuadĂ«r tĂ« njĂ« manifestimi solemn, nga profesorĂ« dhe pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« kompanive gjermane arkitektes sĂ« sukseshme nga Ulqini Merita Haxhibeti Tafili, e cila punon dhe vepron ne Karlsruhe tĂ« GjermanisĂ«,  iu dorĂ«zua çmimi qĂ« mban emrin e inxhinierit tĂ« shquar gjerman Ludwig Lenz, raporton portali Lajm.me. Ky çmim vjen si shpĂ«rblim pĂ«r absolventen mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« studimeve master nĂ« Universitetin e Karlsruhes, tĂ« cilat i perfundoi njĂ« vit mĂ« parĂ«. Merita ishte nxĂ«nĂ«se e dalluar edhe gjatĂ« shkollimit nĂ« Ulqin.   Diçka... Vazhdo

July 8, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Karlsruhe, Merita Haxhibeti-Tafili nderohet me çmimin “Ludwig Lenz”
Tags:

U mbajt pikniku i komunitetit shqiptar nĂ« New York – Foto
Me rastin e FestĂ«s sĂ« 4 Korrikut – DitĂ«s sĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« SHBA-ve, tĂ« DielĂ«n ( me 2 Korrik 2017 ) nĂ« FDR State Park, nĂ« Yorktown Hights tĂ« New York-ut u mbajt Pikniku i pĂ«rbashkĂ«t i rradhĂ«s i organizuar nga AnĂ«tari i AsamblesĂ« sĂ« New York-ut , z. Mark Gjonaj , nĂ« bashkĂ«punim me shoqatat dhe organizatat e komunitetit shqiptar tĂ« NY me rrethinĂ«. Pikniku u hap me kĂ«ndimin e himnit amerikan dhe shqiptar dhe pasoj me fjalimin e shkurtĂ« pĂ«rshĂ«ndetĂ«s i z. Mark Gjonaj i cili i uroj tĂ« gjithĂ« tĂ« pranishmve 4... Vazhdo

July 5, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on U mbajt pikniku i komunitetit shqiptar nĂ« New York – Foto
Tags:

Tri vendet që vizitohen më së shumti nga kosovarët, njëra nder to Ulqini
NjĂ« destinacion i parapĂ«lqyer pĂ«r turistĂ« nga Kosova mbetet bregdeti shqiptar, sidomos pjesa jugore, Vlora dhe Saranda. KĂ«to pasohen me Malin e Zi, ose mĂ« saktĂ« Ulqinin, dhe bregdetin turk, Antalian apo Bodrumin. Baki Hoti, president i ShoqatĂ«s sĂ« Turizmit Alternativ nĂ« KosovĂ«, ka thĂ«nĂ« se qytetarĂ«t e KosovĂ«s mĂ« sĂ« shumti vizitojnĂ« ShqipĂ«rinĂ«, Malin e Zi dhe TurqinĂ«. “Destinacionet nĂ« tĂ« cilat shkojnĂ« kosovarĂ«t nĂ« pĂ«rgjithĂ«si nuk kanĂ« ndryshuar. Edhe kĂ«tĂ« verĂ«, vendet kryesore pĂ«r pushime janĂ« bregdeti... Vazhdo

July 2, 2017  :: Bota :: Comments Off on Tri vendet qĂ« vizitohen mĂ« sĂ« shumti nga kosovarĂ«t, njĂ«ra nder to Ulqini
Tags:

D olcinium Internatinal festival prej 28 do 30 qershor
Organizata Turistike e Ulqinit nĂ« bashkĂ«punim me KomunĂ«n e Ulqinit, afaristĂ«t tanĂ«, OJQ Porta di Danza dhe udhĂ«heqĂ«sin artisitik Musa Hoxha nga Ulqini, organizojnĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« katĂ«rt festivalin folklorik D olcinium International festival i cili do tĂ« mbahet prej 28 deri me 30 qershor 2017. QĂ«llimi i kĂ«tij manifestimi Ă«shtĂ« prezantimi i kulturĂ«s dhe folklorit, vlerave tĂ« Ulqinit dhe rajonit nĂ« njĂ« vend, dhe tĂ« gjithĂ« qytetaret dhe turistĂ«t qĂ« gjenden nĂ« Ulqin do tĂ« kenĂ« mundĂ«sinĂ« tĂ« kĂ«naqen me  veshjet kombĂ«tare,... Vazhdo

June 27, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on D olcinium Internatinal festival prej 28 do 30 qershor
Tags:

Gjurmë Shqiptare: Koperi i fisnikëve shqiptarë, Familja Bruti nga Ulqini
Ajo Ă«shtĂ« njĂ« histori qĂ« ka fjetur pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ«, duke u fshehur nĂ« arkivat e Koperit, apo Kapodistrias, siç njihet ndryshe qyteti jo larg Triestes. Cilat ishin familjet arbĂ«rore tĂ« Koperit, apo Kapodistrias mesjetare? ÇfarĂ« thonĂ« dokumentat pĂ«r mbĂ«rritjen kĂ«tu tĂ« DukagjinĂ«ve, pĂ«r Brunet, Bratet e me radhĂ«? NjĂ« dokumentar qĂ« shpluhuros arkivat nĂ« kĂ«tĂ« qytet nĂ« kufi me ItalinĂ« duke sjellĂ« tĂ« vĂ«rteta tĂ« jashtĂ«zakonshme. Ndiqni tĂ« plotĂ« dokumentarin e gazetarit Marin Mema / Top Channel Ipeshkvi... Vazhdo

June 18, 2017  :: Bota :: Comments Off on GjurmĂ« Shqiptare: Koperi i fisnikĂ«ve shqiptarĂ«, Familja Bruti nga Ulqini
Tags:

Policia malazeze kërkoi largimin e flamurit kombëtar nga shtëpia familjare e Xhemal Nikajt në Dinoshë
DeklaratĂ« lidhur me vizitĂ«n familjes Nikaj   I njoftuar me incidentin, kur punĂ«torĂ«t e policisĂ« shkuan nĂ« familjen e Xhemal Nikajt nĂ« DinoshĂ« dhe kĂ«rkuan qĂ« ta largojnĂ« flamurin kombĂ«tar nga shtĂ«pia e tyre, sot, bashkĂ« me kĂ«shilltarin tim NikollĂ« Berishajn e vizitova familjen Nikaj. Vera Nikaj, bashkĂ«shortja e Xhemalit, (ai  momentalisht gjendet nĂ« SHBA), na informoi  pĂ«r rastin dhe na shpjegoi se ngjarja kishte ndodhur tĂ« mĂ«rkurĂ«n mĂ« 14 qershor nĂ« orĂ«t e pas ditĂ«s. Dy punĂ«torĂ« tĂ« policisĂ« kishin kĂ«rkuar... Vazhdo

June 16, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Policia malazeze kĂ«rkoi largimin e flamurit kombĂ«tar nga shtĂ«pia familjare e Xhemal Nikajt nĂ« DinoshĂ«
Tags:

Vdekje e papritur Gazmene Goranës tronditi diasporën Ulqinake në Zvicër
Vdekja e papritur e Gazmene GoranĂ«s (39) qe ka ndodhur tĂ« marten e kaluar ka goditur jo vetĂ«m familjen e saj, por edhe mbarĂ« diasporĂ«n ulqinake nĂ« qytetin e Bernit dhe ZhenevĂ«s ku ajo jetoi, por dhe  krejt ZvicrĂ«n. Me dhimbje tĂ« thellĂ« kemi pranuar lajmin pĂ«r vdekjen tragjike tĂ« Gazmene GoranĂ«s. Lajme nga Ulqini  shpreh ngushĂ«llime familjes dhe farefisit tĂ« tĂ« ndjerĂ«s Gazmene. QoftĂ« e pĂ«rjetshĂ«me kujtimi pĂ«r tĂ«! ShoqĂ«ria qĂ« e njohĂ«n Gazmenen mbajnĂ« mend si njĂ« vajzĂ« tĂ« thjeshtĂ« dhe punĂ«tore, e buzĂ«qeshur... Vazhdo

May 29, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Vdekje e papritur Gazmene GoranĂ«s tronditi diasporĂ«n Ulqinake nĂ« ZvicĂ«r
Tags:

Shkreli: Deri kur më kështu me shqiptarët nën Mal të Zi
Nga Frank Shkreli TĂ« Ă«njtĂ«n, me 25 maj nĂ« Bruksel, takohen kryetarĂ«t e shteteve dhe tĂ« qeverive tĂ« vendeve anĂ«tare tĂ« NATO-s.  NĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« Sekretarit tĂ« PĂ«rgjithshĂ«m tĂ« AleancĂ«s PerĂ«ndimore, Jens Stoltenberg tĂ« mĂ«rkurĂ«n, thuhet se takimi i Brukselit do tĂ« jetĂ« i shkurtĂ«r por i rĂ«ndĂ«sishĂ«m, pasi do tĂ« mbledhĂ« udhĂ«heqĂ«sit e 28-vendeve aleate. Takimi i udhĂ«heqĂ«sve tĂ« AleancĂ«s, do tĂ« dĂ«rgojĂ« njĂ« mesazh tĂ« fortĂ« uniteti dhe solidariteti, Ă«shtĂ« shprehur Sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s. NĂ«... Vazhdo

May 26, 2017  :: Bota :: Comments Off on Shkreli: Deri kur mĂ« kĂ«shtu me shqiptarĂ«t nĂ«n Mal tĂ« Zi
Tags:

Cungu: Telegram ngushëllimi ambasadorit britanik në MZ
Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit Nazif Cungu i ka derguar telegram ngushĂ«llimi ambasadorit tĂ« MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar nĂ« PodgoricĂ«, ShkĂ«lqesisĂ« sĂ« Tij Ian Whitting duke shprehur dhimbjen e thellë mbi viktimat e pafajshme dhe të plagosurit e shumtë tĂ« akteve terroriste nĂ« ArenĂ«n e Manchesterit. “ShkĂ«lqesi Ambasador, nĂ« emĂ«r tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« Ulqinit dhe nĂ« emrin tim personal mĂ« lejoni t’ju shpreh ngushĂ«llimet mĂ« tĂ« sinqerta familjarĂ«ve tĂ« viktimave dhe autoriteteve britanike, ndĂ«rsa të lĂ«nduarve u... Vazhdo

May 24, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Cungu: Telegram ngushĂ«llimi ambasadorit britanik nĂ« MZ
Tags:

Zeneli: DĂ«nimi i Dr. Nail DragĂ«s dhe farsa e ” Shtetit ligjor “Malazez !
DĂ«nimi me burg me afat prej 6 muajsh i ish drejtorit tĂ« QendrĂ«s sĂ« KulturĂ«s nĂ« Ulqin, Dr. Nail DragĂ«s me akuzĂ«n e ” keqpĂ«rdorimit tĂ« pozitĂ«s zyrtare”, Ă«shtĂ« njĂ« akt skandaloz pĂ«r institucionet e ashtuquajtuara tĂ« drejtĂ«sisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi, pĂ«r arsyen e thjeshtĂ« se organet gjygjĂ«sore ndjekin penalisht njĂ« ish drejtues tĂ« njĂ« institucioni kulturor pĂ«r kinĂ«se njĂ« gabim tĂ« natyrĂ«s procedurale, por anashkalojnĂ« dhe mohojnĂ« krimet e vĂ«rteta dhe korrupcionin politik e ekonomik qĂ« kryehen nĂ« majĂ«n... Vazhdo

May 13, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Zeneli: DĂ«nimi i Dr. Nail DragĂ«s dhe farsa e ” Shtetit ligjor “Malazez !
Tags:

Page 1 of 4912345...102030...Last »