Kulturë / Kultura

Gjeka: Nimanbegu uzurpoi institucionet e KKSH-së
Kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka deklaroi se bojkoton punën e Këshillit kombëtar të Shqiptarëve (KKSH) prej momentit kur në krye të tij ndodhet funksionari i lartë i Forcës së re demokratike Genci Nimanbegu. “KKSH për Shqiptarët nuk bënë asgjë dhe ai praktikisht nuk ekziston. Këshilli ekziston në ligj, ka njerëz që punojnë atje”, tha Gjeka për “TV Vijesti”, raporton portali Ul.info. Ai shtoi se do të vazhdojë bojkotin e këtij institucion gjersa të zgjedhjet një përbërje tjetër. “Që aty... Vazhdo

February 13, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Gjeka: Nimanbegu uzurpoi institucionet e KKSH-së
Tags:

Emërimet politike në sistemin arsimor  në Mal të Zi
Gjekë Gjonaj Ndikimi i politikës  në emërimin dhe shkarkimin e drejtorëve  të shkollave në Mal të Zi, përfshirë këtu edhe  shkollat me mësim në gjuhën shqipe,  është  shumë i madh. Politizimi në shkolla, ( lexo në të gjithë sistemin  arsimor parauniversitar  dhe universitar) respektivisht ndikimi i partive politike në emërimin e këshillave drejtuese dhe drejtorëve  është  përhapur në tërë Malin e Zi. Në  krye të të gjitha institucioneve  shkollore  ndodhen drejtorë politikë, sikur në sistemin... Vazhdo

February 9, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Emërimet politike në sistemin arsimor në Mal të Zi
Tags:

Folklori ,,Zana e Ulqinit ” pasuri qe duhet mbajtur gjalle!!
RIKTHIMI I FOLKLOREVE ,,ZANA” DHE ,,ULQINI” OJQ ,,Qendra Muzikore LIRA” riktheu dhe bashkoj folklorin ..ZANA” dhe ,,ULQINI” Sic dihet keto dy shoqeri jan te njoftura me aktivitetet e tyre ne festivale te ndryshme kombetare dhe nderkombetare. Qellimi i kesaj shoqerije eshte qe te afirmoj vlerat kulturore ,traditen dhe te kontriboj per turizmin e Ulqinit. Duhet permendur dy veteranet dhe aktivistet e ketyre shoqatave Z.BEQIR TRUMA dhe Z.KABIL MEHMETI,te cilet me sakrific te madhe dhe pune te palodhshme e kane... Vazhdo

February 5, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Folklori ,,Zana e Ulqinit ” pasuri qe duhet mbajtur gjalle!!
Tags:

Një shekull jetë dhe punë shkencore të akademik  Idriz Ajetit
Gjekë Gjonaj Të premten e kaluar akademik  Idriz Ajeti nga Medvegja  ka  mbushur  100 vjet. Një shekull jetë. Kështu e desht fati. Kështu, jam i sigurt, se e deshtën dhe e duan jo vetëm më të afërmit e tij, nxënësit dhe studentët e tij të dikurshëm, por edhe kolegët e tij dhe të gjithë ata që e njohin ose ata të cilët e njohën ose kanë lexuar e dëgjuar për profesorin e nderuar.  Me shëndetin që gëzon shpresojmë dhe besojmë thellë se do t’ia kalojë  me disa vjet edhe shekullit. Atë ditë bota shkencore... Vazhdo

February 4, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Një shekull jetë dhe punë shkencore të akademik Idriz Ajetit
Tags:

Vdes ikona e letrave shqipe, Dritëro Agolli
Në muajin tetor 2016, shkrimtari i njohur festoi 85-vjetorin, shkruan KultPlus. Shkrimtari i madh Dritëro Agolli ka ndërruar jetë këtë të premte në moshën 85 vjeçare. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarë të shkrimtarit, raporton TCH. Agolli ishte shtruar në spitalin e Senatoriumit prej disa ditësh për shkak të një komplikacioni në mushkëri. Një sëmundje të cilën Dritëro Agolli e vuante prej kohësh. Dritëro Agolli poet, prozator dhe publicist, që nga viti 1973 kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve... Vazhdo

February 3, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Vdes ikona e letrave shqipe, Dritëro Agolli
Tags:

Ministri Ljumoviq: Ulqini ka nevojë për strategji të kulturës
DJE NË një vizitë njëditore në qytein tonë ishte delegacioni i Ministrisë së kulturës, në krye me Ministrin zotri Janko LUMOVIQIN Ishte kjo një ndrim i protokollit i përditshëm në vizita të larta të kësaj Ministrie, kur bëhet fjalë për vizita nga Republika në qytetin tonë. Vizita të tilla, sidomos të Ministrisë të kulturës më parë, gjithmonë kanë qenë protokolare, takime me institucione përkatëse, në Kabinetin e Kryetarit. Mirëpo, dje Ministri i ri i cili edhe vjen nga kultura, ka inicuar një takim... Vazhdo

January 31, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ministri Ljumoviq: Ulqini ka nevojë për strategji të kulturës
Tags:

Gjonaj: Mohimi etnik dhe gjuhësor i shqipes dhe i etnosit shqiptar
Gjekë Gjonaj Shqiptarët në Malin e Zi siç dhet janë popull autokton. Në trojet e tyr etnike.  Megjithatë  shumica e tyre  (për fat të keq) nuk  i mbajnë mbiemrat autentik. Prej kur?  Që nga fillimet e shekullit njëzet, gjatë Mbretërisë Serbe, Kroate e Sllovene,  Luftës së Parë  Botërore e deri  në Luftën e Dytë Botërore, pothuaj  të gjtha familjet shqiptare kanë qenë të detyruara  nga pushteti që mbiemrat të tyre  t’u shtojnë edhe mbaresën sllave „ iq“  ose  „ viq“. Ky imponim i padrtejtë,... Vazhdo

January 27, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Gjonaj: Mohimi etnik dhe gjuhësor i shqipes dhe i etnosit shqiptar
Tags:

Kahreman Ulqini: Toleranca fetare e shqiptarëve në zigzagët e historisë
TOLERANCA FETARE VLERË  AUTENTIKE E SHQIPTARËVE Botoi:FIORENTIA, Shkodër, 2016 Studiues  profileve të ndryshme shkencore të cilët janë marrë me raportët e ndryshme shoqërore të shqiptarëve, kanë spikatur një dukuri e cila është e veçantë tek kombi ynë.Fjala është për  tolerancën fetare, qe lidhet me besimin. Pra, kemi të bëjmë me një bashkëjetesë pa armiqësi e konflikte të besimtarëve me fe të ndryshme. Dihet historikisht se besimi tek shqiptarët fillon me Ilirët, ku nga paganizmi përmes romakëve... Vazhdo

January 18, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kahreman Ulqini: Toleranca fetare e shqiptarëve në zigzagët e historisë
Tags:

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi ndërmjet Qendrës Kulturore Ulqin dhe iACT
Deklratë Për Shtyp Ulqin, 10 janar 2017 – Sot, në ambientet e Qendrës Kulturore Ulqin, u nënshkrua Memorandumi i Bashkëpunimit midis NP “Qendra për Kulturë” dhe OJQ “Unë veproj!”(iACT), që shpreh dëshirën e palëve për të mbështetur, zhvilluar dhe forcuar bashkëpunimin, me qëllim rigjallërimin e jetës kulturore në Ulqin, nëpërmjet organizimit të aktiviteteve me karakter kulturor, edukativ dhe artistik. Ky memorandum i nënshkruar nga drejtori i NP “Qendra për Kulturë”, Astrit Salaj, dhe drejtoreshës... Vazhdo

January 10, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi ndërmjet Qendrës Kulturore Ulqin dhe iACT
Tags:

I. Karamanaga përkujton sopranon Nina Mula në Kalan e Ulqinit
Profesor Ismet Karamanaga përkujton vajzen nga Izhevski, dhe artisten e njohur e skenës shqiptare, sopranoja e talentuar Nina Mula që u nda nga jeta 5 vjet më parë, më 22 dhjetor 2011, në moshën 80-vjeçare. Nina Mula, sopranoja e njohur shqiptaro ruse, përkujtohet me disa fotografi gjat qëndrimit të saj në Kalan e Ulqinit, ku profesor Ismet Karamanaga shprehet me këto fjalë: Kam pasur nderë dhe isha i privilegjuar të shoqëroi zotri Avni MULËN, këngëtarin dhe kompozitorin të madh shqiptar, si edhe zonjën e tij sopranon... Vazhdo

January 8, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on I. Karamanaga përkujton sopranon Nina Mula në Kalan e Ulqinit
Tags:

Page 5 of 90« First...34567...102030...Last »