Ngjarjet – Events

Kryetari Cungu uron te gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit me rastin e fillimit te vitit të ri  shkollor
Në mesazhin e tij ndër të tjera thuhet , Të gjithë nxënësve , mësimdhënësve dhe prindërve i uroj  një vit të mbarë dhe të suksesshëm. Një urim të veçantë për të gjithë nxënësit e klasave të para, për ata që fillojnë një etapë të re të jetës së tyre.Uroj që edhe ky vit  të jetë  një vit I mbarë  dhe sukseseve të përbashkëta.  Vazhdo

September 1, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Kryetari Cungu uron te gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit me rastin e fillimit te vitit të ri shkollor
Tags:

Dorëzimi i titullit “Misionar Paqeje” Mehmet Zenkës
Unioni Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) ka nderin t’ju ftojë të merrni pjesë në ceremoninë që organizohet me rastin e dorëzimit të titullit “Misionar Paqeje” z. Mehmed Zenka, titull ky që ia ka akorduar Diplomatic Mission Peace and Prosperity (DMPP). Ceremonia e dorëzimit do të mbahet ditën e shtunë, më 3 shtator, në ora 12:00,  në “Pallatin Venecia” në Kalanë e Ulqinit.  Vazhdo

September 1, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Dorëzimi i titullit “Misionar Paqeje” Mehmet Zenkës
Tags:

Vazhdojne donacionet per KF Otrant Olympic
Me mbeshtetjen e komunes se Ulqinit,sponsorit te arte M-tel dhe Tv Teuta sponsor mediatik,u organizua donacioni i radhes per futbollistet e te gjithe stafin teknik e pergatitor te skuadres se futbollit te Ulqinit Otrant Olimpik,ne vazhden e premtimit per mbeshtetjen maksimale qe keto aktor do te tregojn kundrejt tyre. Mes te tjerash, kryetari Cungu tha se klubi eshte produkt i punes se palodhshme dhe tani eshte e nevojshme qe te vazhdohet ne kete menyre. Te gjithe futbollistet dhe stafi u pajisen me nga nje telefon ,shenje motivacioni... Vazhdo

August 31, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Vazhdojne donacionet per KF Otrant Olympic
Tags:

Vizitë e paharruar te shkrimtari i madh shqiptar Hajro Ulqinaku
Paraditen e të shtunes me 27 gusht 2016 vizituam shkrimtarin e nderuar dhe zonjën Violeta në shtëpinë e tyre. Jemi rritur me krijimet letrare artistike të Hajro Ulqinakut si dhe duke shikuar programet e tij për fëmijë ne Radiotelevizionin e atëhershëm të Prishtinës . Sa herë që lexonim vjershat dhe tregimet e Hajros bota jonë fëmijërore pasurohej plot fantazi me rrëfimet e bukura plot jetë për Ulqinin , kalanë,ranën dhe detin plot peshq dhe mrekulli. Hajro është edhe babai i mikes tonë të mirë e të paharruar... Vazhdo

August 31, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Vizitë e paharruar te shkrimtari i madh shqiptar Hajro Ulqinaku
Tags:

Cungu čestitao je Karate klubu ”Ulcinj” na ostvarenom uspjehu na turniru u Nju Jorku
Danas je u kabinetu predsjednika opštine organizovan prijem za predstavnike Karate kluba Ulcinj, koji su učestvovali na 15-om karate turniru, održanom u Nju Jorku, na kome je  učestvovalo 49 klubova iz mnogih država svijeta. Karate klub Ulcinj je otputovao u Nju Jork na poziv Safeta Tahirija, trenera karate kluba Staten Island. Doprinos učešću našeg karate kluba na ovom međunarodnom turniru dao je i čuveni trener karatea Bernard Skart – Harš, koji je izrazio oduševljenje postignutim rezultatima kluba. Predsjednik Cungu... Vazhdo

August 30, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Cungu čestitao je Karate klubu ”Ulcinj” na ostvarenom uspjehu na turniru u Nju Jorku
Tags:

Sastanak predsjednika Cungu sa ambasadorkom Crne Gore u Francuskoj Nj.E. Dragicom Ponoroac i Anastasijom Miranović
Predsjednik opštine Nazif Cungu primio je u svom kabinetu ambasadorku Crne Gore u Francuskoj i stalnu predstavnicu pri UNESCO, Dragicu Ponorac i direktoricu Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, Anastasiju Miranović. Na sastanku je bili riječi o projektu koje Ministarstvo kulture Crne Gore realizuje u saradnji sa ministarstvima kulture Hrvatske i Italije o upisu Venecijanskih odbrambenih tvrđava između XV. i XVIII. vijeka, na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Ulcinjska trvđava je među nominovanim lokalitetima na teritoriji... Vazhdo

August 30, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sastanak predsjednika Cungu sa ambasadorkom Crne Gore u Francuskoj Nj.E. Dragicom Ponoroac i Anastasijom Miranović
Tags:

Përfaqësuesit e Këshillit ndërkombëtarë për monumente do të japin mendimine për radhitjen e Kalasë në UNESKO-s
Në Ulqin sëshpejti mbërrijnë përfaqësuesit e Këshillit ndërkombëtarë për monumente të cilët do të japin mendimine tyre për radhitjen e Kalasë në mbrojtje të UNESKO-s Kryetari i komunës Nazif Cungu pati një takim me Ambasadorën e Malit të Zi në Francë dhe përfaqësuesen e përhershme në UNESKO, Dragica Ponorac dhe drejtoreshën e  Drejtorisë për mbrojtjen e të mirave kulturore në Mal të Zi Anastasija Miranoviq. Ne takim u fol për projektin që Ministria e kulturës së Malit të Zi e realizon me ministrinë... Vazhdo

August 30, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Përfaqësuesit e Këshillit ndërkombëtarë për monumente do të japin mendimine për radhitjen e Kalasë në UNESKO-s
Tags:

IN MEMORIAM: Buradin – Bruno ABAZI
Të shtunen, me 27.08.2016 në moshën 69 vjeçare ndrroi jetë Buradin – Bruno ABAZI, njëri nga pjesëtarët më të njohur të fisit Abazi. Brunoja ka qenë i dashuruar në det, në anije në barka dhe në sanalla. Kjo dashuri edhe e ka tërheqë që të barkohen në anije tejoqeanike dhe të lundroj disa vite nepër detra të ndyshëm. Më vonë punon në portin e Hamburgut, jetoi në Frankfurt dhe në fund kthehet në vendlindjen e tij Ulqinin. Në Ulqin Brunoja hap restorantin më të njohur të asaj kohe “Peshakatari vjetër””... Vazhdo

August 29, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on IN MEMORIAM: Buradin – Bruno ABAZI
Tags:

Zjarri i afrohet qytetit të Ulqinit
Vatrat e zjarrit që përfshiu malin e Bardhë më parë vazhdojnë të jenë aktive. Gjatë ditës flakët e zjarrit kanë përparuar drejt qendrës së qytetit të Ulqinit. Banorë e Ulqinit, sidomos ata që shtëpitë i kanë në afërsi të vendit, ku është përhapur zjarri, shprehen të shqetësuar. Ndërhyrja e forcave zjarrfikëse, si nga toka ashtu dhe nga ajri me helikopter po vijojnë. Operacioni për përmirësimin e situatës vijon në terren. #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float:... Vazhdo

August 27, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Zjarri i afrohet qytetit të Ulqinit
Tags:

Ministria e Arsimit e Kosovës donacion libra për nxënësit shqiptar në Mal të Zi
KËSHILLI KOMBËTAR I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI >NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr. 164/16 Ulqin, më 26.08. 2016   DEKLARATË PËR SHTYP   Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi ka pranuar sot donacion nga Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë e Republikës së Kosovës, librat: “Abetare”, “Abetare Pune” dhe “Libër për mësuesin”. Me këto libra, nxënësit dhe mësimdhënësit shqiptarë nga Kosova dhe Shqipëria, punojnë prej disa... Vazhdo

August 26, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ministria e Arsimit e Kosovës donacion libra për nxënësit shqiptar në Mal të Zi
Tags:

Page 30 of 224« First...1020...2829303132...405060...Last »