Reportazh / Reportaža

Cungu: Vazhdon diskriminimi i shqiptarëve në Mal të Zi
Për demarkacionin të mënjanohen interesat partiake Kryetari i Ulqinit, njëherësh kryetar i Forcës së Re Demokratike në Mal të Zi, Nafiz Cungu, ka thënë se gjendja e shqiptarëve në këtë shtet lë shumë për të dëshiruar sepse, si pasojë e diskriminimit të vazhdueshëm për dekada me radhë, trojet e shqiptarëve në Mal të Zi janë zhytur në varfëri. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se diskriminimi ka bërë që një përqindje shumë e madhe e bashkëkombësve tanë ta... Vazhdo

April 22, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Cungu: Vazhdon diskriminimi i shqiptarëve në Mal të Zi
Tags:

Kryetari Cungu: E panevojshme deklarata e Ramës për bashkim (Video)
Kryetari i Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu, e sheh si të panevojshme deklaratën e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për bashkimin me Kosovën nëse BE nuk hap dyert për këto dy vende. Nazif Cungu duke folur në emisionin, InfoBox të RTV Dukagjinit, ka thënë se janë të panevojshme deklarata të tilla nxitëse. “Sa i përket momenteve, nganjëherë është e tepërt që të nxitët diçka. Në qoftë se nuk ka nevojë. Në qoftëse të gjithë jemi të bindur që do të shkojmë drejt BE-së. Unë po ju them se edhe... Vazhdo

April 21, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kryetari Cungu: E panevojshme deklarata e Ramës për bashkim (Video)
Tags:

Gjashtë alarme false për bombë alarmojnë kryeqytetin e Malit të Zi
Gjatë dy javëve të fundit në Podgoricë pati gjashtë alarme false për bombë, gjë që ka ngritur dyshime nga policia për identitetin e personave që kanë bërë telefonatat. Nga Dusica Tomovic, BIRN Hotel Ramada në Podgoricë u evakuua të martën në mbrëmje, pas një telefonate anonime të një kërcënimi për bombë – por policia nuk gjeti asgjë të dyshimtë, sipas medias malazeze. Paralajmërimi ishte një alarm i rremë, por policia evakuoi disa dhjetëra njerëz. Pas dy orësh, të gjithë vizitorët u kthyen në... Vazhdo

April 19, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Gjashtë alarme false për bombë alarmojnë kryeqytetin e Malit të Zi
Tags:

100 vjeçari i fundit i Ulqinit, Fadil Elezaga
Nga Ismet Karamanaga 19.04.2017 FADIL ELEZAGA Fadil ELEZAGA meriton një vëmendje të veçantë. Sot ka mbushur 100 vjet. Nuk jam në dijeni, se a ka në Ulqin a po në rethinë më ndonjë person i cili është afruar kësaj cifre. Çka është edhe për të çuditur Fadili ende është i vetdishëm. Tekstin mbi Fadilin e kam shkruar në vitin 2007 dhe e kam botur në “Kohën Javore”, kurse më vonë, e kam botuar edhe në librin tim ”ULQINI, monumente, portrete, ngjarje”. Më kujtohen fjalët e tija pas një bisedë më te... Vazhdo

April 19, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on 100 vjeçari i fundit i Ulqinit, Fadil Elezaga
Tags:

Nazif Cungu në emisionin Oktapod – Vizion Plus – Video
Në emisionin “Oktapod” të televizionit “Vizion Plus”, kësaj radhe ka qenë i ftuar kryetari i Ulqinit Nazf Cungu. Gjatë kësaj interviste do të keni rastin të dëgjoni rrëfimin e kryetarit Cungu rreth jetës dhe veprës së tij të deritanishme në komunën e Ulqinit si kryetar, por pa anashkaluar edhe temat e tjera që lidhen me shoqërinë tonë. Në pyetjen e autorit të emisionit “Oktapod” Tyrjan Hyska, kryetari Cungu përgjigjet. Për këto dhe shumë gjëra të tjera ekskluzive, mund ta ndiqni intervistën e... Vazhdo

April 16, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nazif Cungu në emisionin Oktapod – Vizion Plus – Video
Tags:

Edi Rama: Shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi
“Hyrja e koalicionit qeverisës me shqiptarët në Mal të Zi e ka shpëtuar për së dyti këtë vend për shkak se në këtë mënyrë ata u mbështetën nga aleanca e NATO-s dhe BE-ja” Kështu ka thënë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, transmeton lajmi.net. “Duke hyrë shqiptarët në pushtet së dyti shpëtuan Malin e Zi. Herën e parë ata e bënë në mbështetje të referendumit për pavarësinë dhe herën e dytë ata mbështetën një koalicion të angazhuar për t’u bashkuar me NATO-n dhe BE-në”, ka thënë... Vazhdo

April 12, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Edi Rama: Shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi
Tags:

Mali i Zi do të hapë pika të reja kufitare me Shqipërinë
Kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu në fjalën që mbajti në ceremoninë e organizuar me rastin e Ditës së Ulqinit paralajmëroi investime të reja, kryesisht në infrastrukturë për ti afruar sa më shumë shqiptarët me njëri-tjetrin. E shtuna e parë e muajit prill është kremtja e ditës së Ulqinit. Kjo ditë simbolizon traditën detare të Ulqinit, kultivimin e ullirit , dhe fillimin e sezonit turistik. Rëndomë për nder të kësaj dite në Ulqin organizohen aktivitete të shumta dhe për vizitë ftohen burrështetas,... Vazhdo

April 5, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Mali i Zi do të hapë pika të reja kufitare me Shqipërinë
Tags:

Nazif Cungu: Politika shqiptare të ulet në dialog, me një Tiranë të dobët edhe ne jemi të pambrojtur
“Shqiptarët janë shumë më pak të përfaqësuar se sa meritojnë të jenë”, shprehet kryetari i komunës në Ulqin, Nazif Cungu. Në një intervistë dhënë për GSH.al. ai tregon se opozita në Mal të Zi është e dirigjuarnga Moska dhe Beogradi. Kryetar i partisë Forca e Re Demokratike shpreh se po pengohet ecjen e Malit të Zi përpara drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian. Sipas Cungut, shqiptarët luajnë një rol shumë konstruktiv dhe janë një forcë që shtyn përpara agjendën e integrimit Euro-Atlantik. Thirrje për... Vazhdo

April 4, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nazif Cungu: Politika shqiptare të ulet në dialog, me një Tiranë të dobët edhe ne jemi të pambrojtur
Tags:

Reagim i Partisë Demokratike ndaj shpifjeve të portalit partiak Lajm.me
Në redaksinë e Portalit tonë mbërriti kumtesa për opinion e Shërbimit për informim të Partisë demokratike të cilën e transmetojmë në tërësi, raporton portali Ul.info. Portali Lajm.me i njohur për anshmërinë e tij politike vazhdon fushatën e shpifjeve dhe trillimeve kundër Partisë Demokratike.  Lajmi i fundit për ndryshimet në strukturat drejtuese të Partisë Demokratike në prag të Kuvendit të Dytë Zgjedhor është përpjekje e manipulimit të opinionit publik, të vetmen gjë që din të bëjë mirë ky... Vazhdo

March 30, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Reagim i Partisë Demokratike ndaj shpifjeve të portalit partiak Lajm.me
Tags:

Kryelajmi është se gjuha shqipe do jetë gjuhë zyrtare në Mal të Zi
Gjuha shqipe tani zyrtare në: Podgoricë, Ulqin, Tivar, Plavë, Rozhajë dhe Tuz Sipas autoriteteve malazeze gjuha shqipe përveç në Ulqin, Tuz dhe Plavë me ligjin e ri zyrtarizohet tani edhe në Rozhajë, Podgoricë dhe Tivar. Kjo përbën një hap të madh në drejtim të avansimit të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi. Ndryshimi i ligjit mbi të drejtat dhe liritë e pakicave në Mal të Zi, parashikon zyrtarizimin e gjuhës së pakicave në të gjitha komunat ku ato përbëjnë 5% të popullsisë, raporton Fakte. Sipas autoriteteve... Vazhdo

March 29, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kryelajmi është se gjuha shqipe do jetë gjuhë zyrtare në Mal të Zi
Tags:

Page 3 of 5812345...102030...Last »