Reportazh / Reportaža

Gëzuar vitin e ri nga fëmijet e Anës së Malit!!!
Sot pranë zyrave të Lëvizjes Perspektiva, u krijua një atmosferë e ngrohtë me fëmijet e veshur me rrobat e baba dimrit.Fëmijët festuan njëri me tjetrin, uruan dhe vallëzuan me shpresen se Viti i Ri, do të jetë një vit që do t’u plotësojë dëshirat e tyre.Me shpresen se ndokush do të vërejë shikimet e tyre të ngrohta dhe buzëqeshjet e tyre të sinqerta, uroj që pamja e këtyre fëmijve të fshatit t’u dalë përherë përpara dhe gjithmonë të gjeni kohë e të mendoni për një ardhmëri më të ndritur... Vazhdo

December 31, 2011  :: Ngjarjet - Events, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Gëzuar vitin e ri nga fëmijet e Anës së Malit!!!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cafo beg Ulqini – Personalitet i ndritur i kombit
Duke lexuar librin “Cafo Beg Ulqini” Nga Gjokë Dabaj  Për Cafo beg Ulqinin pata dëgjuar qysh në fëmijërinë time të hershme. Daja im, Gjergj Mardjonaj, ishte kryeplak katundi dhe ai e përmendte shpesh emrin e Cafobegut në bisedat me të rriturit. Përmendej gjithmonë për mirë, madje shumë vite mbasi malazezët i kishin ripushtuar Tivarin dhe Ulqinin. Por tash që e lexova librin “Cafo Beg Ulqini” të z.Fahri Buçinca, u njoha, gjithanësisht dhe themelisht, me profilin e atij njeriu të madh. Gjëja e... Vazhdo
Kuvendi i Ulqinit hudh poshtë projektligjin për të mirat detare
Ligji i ri për të mirat detare nuk duhet të kalojë, ky është përfundimi për të cilin njëzëri  u pajtuan pozita dhe opozita në parlamentin lokal të Ulqinit. Edhe pse mendimi për këtë çështje në parlamentin lokal ishte i njëjtë, përsëri nuk mungoj debati rreth asaj se kush është fajtor për gjendjen aktuale sidomos për kufirin e të mirave detare. Këshilltarët ranë dakord se ligji i propozuar nuk ofron  zgjidhje më të mirë nga ligji aktual dhe se ruan  menaxhimin e zonës detare  njëjtë si deri tani,... Vazhdo
Gjylije Muharremi: Kujtim i këngëve të vjetra Ulqinake
Kengetarja ulqinake Gjylije Muharremi, e njohur tash sa kohe per ekzekutimin e kengeve te vjetra ulqinake, vendosi qe keto kenge te cilat nuk kendohen me t’I ktheje prape ne jete. Ajo thote se numri i ketyre kengeve qe jane lene ne harrese dhe nuk kendohen me eshte i shumte dhe se ato jane shume te bukura. “Keto kenge nuk jane si ato te sotmet me nga tri strofa, por jane me nga gjashte strofa dhe flasin per ngjarje te ndryshme qe kane ndodhur ne te kaluaren, sidomos per jeten e veshtire te popullit te Ulqinit dhe jeten e detareve te... Vazhdo
Servantesi i “Don Kishotit” në Ulqin – DULCINO
Nga libri KOHA E SHEGES te Naim dhe Sami Flamuri Na vjen keq që bota e mohon një të drejtë historike, atë se si ndodhi që Servantesi erdhi, apo mbërriti apo jetoi në Ulqin, në vendin që në hartat e vjetra shkruhej DULCIGNO gia deto ULCINIO citta antique nel confine dela DALMATIA… (“Dulkinjo, që i thonë Ulkinijo, qytet i lashtë në kufi me Dalmatin…”). Historia që ne dimë është kjo që po rrëfejmë shkurtimisht. Servantesi kapet rob dhe shitet pikërisht në Ulqin. Faktet që tregojnë këtë janë të... Vazhdo
Intervistë Ekskluzive me kryetarin e Komunës së Ulqinit,Nazif Cungun
Kryetari i Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu  në intervistë për Mozaikun nga Haxhi Shabani, ka folur për situatën aktuale në të cilën e ka gjetur komunën. Pas marrjes së mandatit, me 22 shtator, kryetari  Nazif Cungu  tha se ka formuar komision për të verifikuar gjendjen faktike materiale dhe financiare të komunës së Ulqinit Nazif Cungu  akuzon kryetarët e mëparshem për borxhin 20 milion eurosh që ia kan lënë komunës së Ulqinit gjatë qeverisjes së tyre. Ai theksoi se me këtë situatë ka qenë i njoftuar edhe... Vazhdo
Rikthehet kontestimi i emrave të rrugëve dhe shesheve të Ulqinit
Përseri, pas gati dhjetë vjetëve, qarqe dhe parti serbomalazeze kontestojnë emërtimet e rrugëve dhe shesheve të Ulqinit dhe qendrave të tij lokale, të pagëzuara nga koalicioni i dikurshëm “Shqiptarët bashkë”, duke pohuar se ato po bartkan emra armiqësorë,njofton KosovaLive. Plotësim: Gjyqi Kushtetues më 5 dhjetor 2003 e shpalli vendimin e Kuvendit Komunal të Ulqinit për emërimin e rrugëve jokushtutetues Më 5 dhjetor 2003, kryetari i Këshillit Komunal për Emërtimin e Rrugëve z. Mehmet Bardhi, na kumtoi se... Vazhdo
Nju Jork, u bë përurimi i librit “Diaspora dhe Vendlindja” i autorit Xheladin Zeneli
BEQIR SINA, New York Autori ka nënvizuar se :”Libri “Diaspora dhe Vendlindja” vjen në kohën e përfundimit të periudhes 20 vjeçare të miratimit të pluralizmit politik në Mal te Zi .Fundi i vitee 80-ta dhe fillimi i viteve 90-ta të shekullit të kaluar ishin vitet e ngjarjeve te medha historike, per popujt e shtypur deri me atëherë në Evropë sepse shënoj rënien e komunizmit dhe agimin e lirise dhe demokracisë BRONX – NEW YORK : Kësaj fundjave në njërin prej mjediseve të lokalit të njohur në... Vazhdo
Revista ”Dija” – sofër e gjithë shqiptarëve – Video
Vetë emrat e autorëve të njohur shqiptarë nga Mali i Zi   Kosova, Shqipëria,Maqedonia, Arbëreshët e Italisë dhe  diaspora shqiptare si: Anton Nikë Berisha, Françesko Altimari, Emil Lafe, Ilijaz Gogaj, Gëzim Uruçi, Avzi Mustafa, Bahri Brisku,Maksut Haxibrahimi, Ali Llunji, Hajro Ulqinaku, Anton Gojçaj, Gjekë Marinaj, Andrej Nikollaidis etj.), temat, idetë, preokupimet  që qarkullojnë në këtë numër   janë vlera të qëndrueshme artistike  të cilat  janë ushqimi më i mirë shpirtëror i popullit tonë  arsimdashës,... Vazhdo

November 3, 2011  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Revista ”Dija” – sofër e gjithë shqiptarëve – Video
Tags:

Dinosha: Largohem nga funksioni me ndërgjgje të pastër – Video
Ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave nacionale ka theksuar se do ta lëshoj funsionin me ndërgjgje të paster, me bindjen se ka dhënë një kontribut në procesin demokratik. Komiteti për të drejtat dhe lirit e njeriut ka kryer sot një seanc kontrolli për Dinoshën në temën Implementimi i ligjit në ndalimin e diskriminimit dhe aktivitete në rritjën e ndërgjegjës për rëndësin e parandalimit, raportimit dhe sanksionimit e të gjitha formave të diskriminimit. Anëtarëve të komitetit i’u ka interesuar qëndrimi... Vazhdo

October 27, 2011  :: Reportazh / Reportaža :: Komente (1)
Tags:

Page 40 of 58« First...102030...3839404142...50...Last »