Amir Hollaj

Fjalë të rënda midis Mehmet Bardhit dhe Luigj Skrelja gjatë debatit mbi ligjin zgjedhor në televizionin e Ulqinit “TV Teuta” – VIDEO
Ndërpritet debati televiziv për shkak të duelit verbal Fjalë të rënda, sharje dhe ofendime midis kryetarit të Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve Mehmet Bardhi dhe funksionarit të “DPS” Luigj Skrelja në duelin televiziv kushtuar ligjit zgjedhor i cili u votua nga shumica në Kuvendin malazez, ku shqiptarët humbasin edhe ato pak drejta të cilat i kishin të garantuara; gjegjësisht njësinë e veçantë zgjedhore në vendet ku shqiptarët janë shumicë e cila shqiptarëve do tu siguronte 5 deputet në Kuvëndin malazez. Për... Vazhdo
Poslanik albanske koalicije “Perspektiva” Amir Holaj upozorava
Napuštamo parlament ako Tuzi ne budu opština ~Za Albanace nije prihvatljiv nijedan predlog koji ide u suprotnom smjeru od onog što ve? imamo u sadašnjem izbornom zakonu, tvrdi Holaj Poslanik albanske koalicije “Perspektiva” Amir Holaj nagovijestio je ju?e da ?e albanski subjekti možda napustiti Skupštinu Crne Gore i ostale institucije sistema ako crnogorska vlast ne uvaži zahtjev da Malesija dobije status opštine sa centrom u Tuzima. – Obe?anje gra?anima Malesije treba da se ispuni i ispoštuje i siguran sam... Vazhdo

November 19, 2009  :: news :: Comments Off on Poslanik albanske koalicije “Perspektiva” Amir Holaj upozorava
Tags: , , , , , ,

Intervistë me deputetin e koalicionit shqiptar “Perspektiva”, Amir Hollaj
Vetëm të bashkuar mund të kemi suksese Me plotësimin e kërkesave tona dhe të pakicave të tjera në Mal të Zi, bazuar në të drejtat tona të parapara me Kushtetutë dhe dokumente ndërkombëtare, integrimi ynë në shoqërinë malazeze e bën më të sigurt dhe më të suksesshëm integrimin – anëtarësimin e Malit te Zi në BE. Koha javore: Z. Hollaj, gazeta jonë ka hapur temën në lidhje me pjesëmarrjen e pakicave në jetën publike. Cili është qëndrimi i Koalicionit Shqiptar “Perspektiva”, i cili në zgjedhjet... Vazhdo
Paralajmërohet formimi i Klubit të deputetëve shqiptarë
Podgoricë – Klubi i deputetëve shqiptarë në Parlamentin e Malit të Zi mund të themelohet së shpejti. Këtë e ka paralajmëruar deputeti i Koalicionit Shqiptar “Perspektiva”, Amir Hollaj, në një intervistë për gazetën “Koha javore”. “Shpresoj që këtyre ditëve do të zyrtarizohet klubi dhe do të fillojë të punojë në të mirën e të gjithë neve”, ka thënë ai. Hollaj ka thënë se që ditën e parë iu ka bërë të ditur kolegëve deputetë nga radhët e subjekteve politike shqiptare se ai është për... Vazhdo
U mbajt tryeza me titull “konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”
Pa konsensus për çështjet që brengosin shqiptarët Podgoricë – Projekti për Marrëdhënie Etnike, një organizatë joqeveritare amerikane, organizoi të hënën në Podgoricë tryezën me titull “Konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”. Përveç temës themelore që ka të bëjë me rolin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, në tryezë është diskutuar mbi temat që brengosin pakicën shqiptare në Mal të Zi dhe se a ekziston konsensusi në skenën politike shqiptare në Mal të... Vazhdo
Gjeloshaj: Ra ky mort e u pamë
Naser Çobaj në krejt këtë lojë e kyç edhe Palokë Camaj, doktor i të drejtës ndërkombëtare nga Malësia me banim në SHBA. Emisioni i këtyre të dyve me një kushëri të afërt të një funksionari të lartë të UDSH-së do të mbetet si një nga ndërhyrjet më të turpshme në ndonjë fushatë parazgjedhore të një grupi të interesit, por si duket me interesa të caktuara. “Ra ky mort e u pamë” titullohej një vepër e Ismail Kadaresë, e botuar në vitin e parë të çlirimit të Kosovës, i cili u promovua me rastin... Vazhdo
Shqiptarët të interesuar për të marrë pjesë në Qeveri
Presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviq zhvilloi të martën konsultime me partitë Podgoricë – Partitë dhe listat shqiptare që përfaqësohen në Parlamentin e Malit të Zi, me përjashtim të Listës Shqiptare, kanë treguar gatishmëri për të qenë pjesë e Qeverisë së re të Malit të Zi, në konsultimet që kanë zhvilluar të martën me Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviq, rreth mandatorit të Qeverisë së re të Malit të Zi. Kryetari i UDSH-së, Ferhat Dinosha, ka thënë se kjo parti pret përfaqësim... Vazhdo
Amir Hollaj, Koalicioni Shqiptar Plotesoni dëshiren,Voto Perspektivën
Qytetareve të Anës së Malit, te Ulqinit , të Malësis , Plaves, Gusise e Rozhajes ju ofrohet një shans i ri, të cilin ato duhet te dijn ta shfrytëzojn, sepse duke e vlersuar vehten në radhe të parë, dinjitetin personal, do të jemi në gjendje të vlersojm dhe bashkëpunojm me të gjithë. -Kush është kundër këtij Koalicioni shqipëtar është në radhë të parë kundër vetëvehtës është kundër të mirës së Anës së malit-Ulqinit dhe Malesis dhe të gjitha trevave shqiptare. Do bejme maksimumin qe qytetareve te ju... Vazhdo
Mali i Zi, shqiptarët rrezikojnë përfaqësimin në Parlament
Përçarja në 6 parti politike të shqiptarëve në Malin e Zi, rrezikon të ulë ndjeshëm përfaqësimin e tyre në Parlament. Në Mal të Zi është sistemi proporcional dhe një parti duhet të marrë të paktën 2.500 vota që të ketë një deputet, ndërkohë që numri i votuesve shqiptarë është gjithsej 30 mijë. Gjashtë parti kanë paraqitur 6 lista dhe secila bën fushatë me vete. Atmosfera e fushatës duket qartë në Ulqin, qytetin e banuar nga shumica shqiptare. Postera dhe flamujt duken gjithandej. “Ne dolëm në... Vazhdo
Amir Hollaj, bartës i Listës për deputet i Koalicionit Shqiptar “Perspektiva
1. Çfarë prisni nga këto zgjedhje parlamentare? Nga këto zgjedhje, në radhë të parë presim që të jen në një nivel demokratik dhe që qytetareve tan të ju tregojm një pjekuri dhe qëllim të mirëfillt, te perdorim oratori-fjalor të pastër dhe me fakte dhe qëndrime të paluhateshme politike. Qëllimi ynë është i paster dhe për atë jemi të sigurt në rezultate të mira. Lëvizja Aleanca e re ka përkrahjen e qytetarëve dhe aspak nuk na brengos fakti që disa mundohen të na etiketojn me emra të ndryshëm, sepse me... Vazhdo

Page 3 of 512345