bereqeti

FtesĂ«: “Evropa nĂ« qytetin tim”,“ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË,
F T E S Ë   MALI I ZI nĂ« BASHKIMIN EVROPIAN: “ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË, e çfarĂ« pĂ«rfiton QYTETI im?”   Komuna e Ulqini, OJQ “Horizonti i Ri” dhe Qendra pĂ«r Edukim Qytetar (CGO) nĂ« nga Podgorica organizojnĂ« TRIBUNË PUBLIKE nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit “Evropa nĂ« qytetin tim” i cili mbĂ«shtetet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian nĂ« Mal tĂ« Zi.   Projekti “Evropa nĂ« qytetin tim”, synon tĂ« forcojĂ« kapacitetet dhe rolin e komuniteteve lokale dhe shoqĂ«risĂ« civile nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« mĂ«nyrĂ«... Vazhdo
SĂ«risht Ulqini i mbuluar nga bora – Foto – Video
Ndryshimi i kushteve atmosferike nĂ« bregdetin e Ulqinit qĂ« nga nata e kaluar ka shkaktuar probleme nĂ« trafikun e komunikacionit rrugor. MĂ«ngjesin e se shtunes nĂ« Ulqin janĂ« shĂ«nuar reshje tĂ« dendura bore, tĂ« cilat parashikohen tĂ« zgjasin edhe gjatĂ« ditĂ«s, raportojnĂ« mediat e kĂ«tij vendi. Ne rrugen Ulqin – Ane te Malit reshjet e bores kane bllokuar te gjitha rruget e kesaj zone. Ne Ulqin levizja e automjeteve eshte shum e veshtire. Kjo bĂ«het e ditur nga Auto Moto Lidhja e Malit tĂ« Zi, e cila rekomandon edhe drejtuesit... Vazhdo
Dual nga shtypi Libri “BOJKU NË ANË TË MALIT” tĂ« autorit Shaqir Ismaili
Ulqin,27 janar 2012- Dual nga shtypi monografia “BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismaili, i cili , krahas profesionit tĂ« imamit, nĂ« vitet 70- tĂ« tĂ« shekullit tĂ« kaluar, Ă«shtĂ« interesuar mbi historinĂ« e katundit tĂ« vendlindjes, BOJK, duke u pĂ«rqendruar nĂ« gurĂ«t e varreve,,mbishkrimet- epitafet me shkronja arabe – osmane tĂ« vjetra, emrat e personave nĂ« shekujt 19 dhe 20 ,pa tĂ« cilĂ«t, siç shprehet Ismaili , nuk do tĂ« ishte e mundur qĂ« tĂ« pĂ«rshkruhet e kaluara e fshatit BOJK. Monografina “BOJKU NË... Vazhdo
NĂ« Kala kisha – projekti ideor
Shoqata “Don Gjon Buzuku” ka publikuar nĂ« revistĂ«n “Buzuku” nr. 33 tĂ« datĂ«s 2 shtator 2010, thirrjen ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r dĂ«rgimin e ofertave pĂ«r lĂ«ndĂ«n “Hartimi i projektit ideor pĂ«r KishĂ«n katedrale tĂ« ShĂ«n MĂ«risĂ« nĂ« hyrjen e poshtme tĂ« kalasĂ« sĂ« Ulqinit. PorositĂ«si ka ofruar edhe kĂ«to tĂ« dhĂ«na: NĂ« teren janĂ« ruajtur themelet e dy kishave: njĂ«ra ka dimensionet 4 x 7 metra, me absidĂ« gjysmĂ« rrethore dhe supozohet se Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar nĂ« mes tĂ« viteve 813 – 820. KĂ«to themele gjendĂ«n brenda themeleve... Vazhdo
IN MEMORIAM: Dr Beni, një jetë humanisti e shuar para kohe
Dashuria pĂ«r jetĂ«n dhe fĂ«mijĂ«t, sinqeriteti dhe mĂ«nyra e veçantĂ« e komunikimit dhe humanizmi e bĂ«nĂ« Dr. Arbenin njĂ« figurĂ« tĂ« dashur  e tĂ« respektuar tek fĂ«mijĂ«t dhe prindĂ«rit e tyre. Autoriteti i tij bindĂ«s, profili  human dhe shpirtĂ«risht i pasur, filozofia e tij e jetĂ«s, kultura e gjĂ«rĂ«, personaliteti i tij imponues, duke ushtruar njĂ« pĂ«rshtypje tĂ« thellĂ« hapĂ«n njĂ« brazdĂ« gjurmĂ«lĂ«nĂ«se ndikimi nĂ« ndĂ«rgjegjen e tĂ« gjithĂ« kolegĂ«ve qĂ« e njohĂ«n  dhe me tĂ« cilĂ«t punoi. Shkruar nga Gjekë  Gjonaj... Vazhdo

January 3, 2012  :: AnketĂ« / Anketa :: Komente (14)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gëzuar vitin e ri nga fëmijet e Anës së Malit!!!
Sot pranĂ« zyrave tĂ« LĂ«vizjes Perspektiva, u krijua njĂ« atmosferĂ« e ngrohtĂ« me fĂ«mijet e veshur me rrobat e baba dimrit.FĂ«mijĂ«t festuan njĂ«ri me tjetrin, uruan dhe vallĂ«zuan me shpresen se Viti i Ri, do tĂ« jetĂ« njĂ« vit qĂ« do t’u plotĂ«sojĂ« dĂ«shirat e tyre.Me shpresen se ndokush do tĂ« vĂ«rejĂ« shikimet e tyre tĂ« ngrohta dhe buzĂ«qeshjet e tyre tĂ« sinqerta, uroj qĂ« pamja e kĂ«tyre fĂ«mijve tĂ« fshatit t’u dalĂ« pĂ«rherĂ« pĂ«rpara dhe gjithmonĂ« tĂ« gjeni kohĂ« e tĂ« mendoni pĂ«r njĂ« ardhmĂ«ri mĂ« tĂ« ndritur... Vazhdo

December 31, 2011  :: Ngjarjet - Events, Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on GĂ«zuar vitin e ri nga fĂ«mijet e AnĂ«s sĂ« Malit!!!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

100 ditĂ«shi i QeverisĂ« sĂ« Ulqinit – Voto
Me rastin e 100 ditĂ«ve nga zgjedhja e QeverisĂ« sĂ« re nĂ« komunĂ«n e Ulqinit, opinionit jemi duke u  drejtuar pĂ«rmes rrjetit social tĂ« Facebook-ut dhe nĂ« ueb-faqen Lajme nga Ulqini,ku ne do vendosim votimin online Votime,sa jemi apo sa nuk jemi tĂ« knaqur me Qeverisjen e re nĂ« komunĂ«n e Ulqinit, ku  pĂ«r opozitĂ«n dhe tĂ« tjerĂ«t  ështĂ« njĂ« dĂ«shmi e fuqishme tĂ« ballafaqohemi me qytetarĂ«t dhe me realitetin nĂ« tĂ« cilin jeton populli I Ulqinit NĂ« intervistĂ«n  e kryetarit tĂ« Ulqinit z.Nazif Cungut dhĂ«nĂ« gazetarit ... Vazhdo

December 30, 2011  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (30)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lajme nga Ulqini fitoi  mirnjohjen e klubit karates “Ulqini”
PĂ«r mirnjohjen vjetore 2011 qĂ« na bĂ«ri “Karate Klub Ulqini”,Lajme nga Ulqini,ju faliminderohet ,dhe jemi shumĂ« mirnjohes per respektin qe na bet. Blogu i Pamvarur “ Lajme nga Ulqini” e cila filloj punĂ«n nĂ« muajn Janar tĂ« vitit 2008, ka arritur rekordin ditor nĂ« 10.000 VizitorĂ«. FalĂ«nderojmĂ« tĂ« gjith VizitorĂ«t, KomentatorĂ«t nga tĂ« gjitha Trojet Shqiptare. Ne jemi nĂ« shĂ«rbimin e juaj,prandaj I falĂ«nderojmĂ« tĂ« gjith tĂ« cilĂ«t kan dĂ«rguar Artikujt e tyre pĂ«r vullnetin e tyre, pĂ«r ndihmĂ«n e pĂ«rkthimeve, poashtu... Vazhdo

December 30, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Lajme nga Ulqini fitoi mirnjohjen e klubit karates “Ulqini”
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

KNSH-ja: Te ndalohet shitja e Kripores,skenar per ndryshimin e strukturës etnike në Ulqin
KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi, po ndjekĂ« me vĂ«mendje situatĂ«n e krijuar me paralajmĂ«rimin e shitjes sĂ« Kripores nĂ« Ulqinit dhe kundĂ«rshton ashpĂ«r skenarin e hidhur qĂ« po i pĂ«rgatitet kĂ«saj ndĂ«rmarrje, simbol i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit dhe mĂ« gjerĂ«. KNSH-ja, vlerĂ«son se kemi tĂ« bĂ«jmĂ« edhe me njĂ« tentative tĂ« radhĂ«s me qĂ«llim tĂ« rrĂ«nimit nĂ« tĂ«rĂ«si tĂ« ekonomisĂ« sĂ« Ulqinit dhe resurseve natyror tĂ« sajĂ« si dhe devastimit e tjetĂ«rsimit pĂ«rfundimtarĂ« tĂ« pasurisĂ« sĂ« paçmueshme tĂ« Kripores... Vazhdo
Partia Demokratike & RROSH dhe diaspora Shqiptaro-Amerikane përkrahin protestën në Tuz
NĂ« Tuz me 28 dhjetor, nĂ« ora 14, nĂ«n organizimin e Forumit Demokratik pĂ«r Integrim do tĂ« organizohet  njĂ« protestĂ« pĂ«r shkak tĂ« pakĂ«naqĂ«sisĂ« me gjendjen politike, ekonomike dhe sociale tĂ« shqiptareve nĂ« Mal tĂ« Zi. Nga faktorĂ«t politik shqiptarĂ« qĂ« veprojnĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi shumica mbĂ«shtesin arsyet e protestĂ«s dhe vet protestĂ«n. KĂ«shtu, deputetet Mehmet Bardhi dhe Genci Nimanbegu mbĂ«shtesin arsyet e protestĂ«s kurse aktivistĂ«t politik nga MalĂ«sia NikollĂ« Camaj dhe Smail Çunmulaj do tĂ« jenĂ« prezent edhe vetĂ«... Vazhdo

December 28, 2011  :: Rajoni / Region :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 7 of 11« First...56789...Last »