Briska e Epërme

Përmbytjet ne komunën e Ulqinit – Video
Niveli i ujit në lumin Buna sot ka rënë për 9 cm për dallim nga dje. Megjithatë situata në zonat e përmbytura në këtë komunë vazhdon të jetë kritike. Fshatrat më të rrezikuar janë : Lisna Bore ku banorët natën e mbrëmshme e kaluan në terr në katin e dytë të shtëpive të tyre, kurse sot u janë kthyer dritat. Në gjendje të renduar gjenden edhe banorët e Fraskanjelit, Shtores, Reçit, Shën Gjergjit, Shënkotollit, Shtojit dhe pjesë së poshtme të Sukobinës. Ekipet e shtabit komunal të emergjencës janë në... Vazhdo
Intervistë me Naser Çobaj,Kryetar i Shoqates Ana e Malit në New York
IIlyria: Keto dite shoqata “Ana eMalit” qe ju e drejtoni organizoi një forum biznesi në Staten Island, NY. cili ishte qellimi i këtij organizimi dhe çfarë rezultate u arriten? N. Çobaj: Pasi qe organizata jone fusheveprimin e saj e ka te fokusuar ne diaspore dhe vendlindje, ky ishte nje prej aktiviteteve te cilin e ka organizuar shoqata per bashkepunim me komunitetin. Qellimi i ketij takimi ishte krijimi i nje forme te re te bashkepunimit me pronaret e bizneseve, profesionistet dhe studentet. Kjo eshte bere nisur nga... Vazhdo
Përmbytjet në katunde e komunës së Ulqinit e Tuzit – Video
Ulqin, 4 dhjetor – Niveli i ujit në liqenin e Shkodrës, e me këtë edhe në lumin Buna vazhdon të rritet, jeta në zonat e përmbytura po bëhet gjithnjë e më kritike në Ulqin edhe në Tuz. Fshatrat më të rrezikuara në territorin e komunës së Ulqinit janë atë pranë lumit Buna në zonën e Anës së Malit, mbi të gjitha në Bore, Shtodër, Freskanjel, Reç, Shëngjergj, dhe pjesa fushore e Sukubinës, ku vazhdon të jetë i mbyllur vendkalimi kufitar me Shkodrën. Zaim Osmani nga brezi më i prekur nga përmbytjet... Vazhdo
Në Ulqin situatë e jashtëzakonshme – Video eskluzive nga Hatixhe Nelaj
Evakuohen 246 persona nga zonat e përmbytura në Ulqin,situatë e jashtëzakonshme Nga Hatixhe Nelaj 04.12.2010 Situata në Ulqin është shumë e rënduar  dhe alarmante, dhe çka është më e keqja gjendja është duke u përkeqësuar nga ora në orë. Evakuimi i banorëve ka filluar,sipas të dhënave nga Ministria e Punëve të Brenshme në Ulqin sot janë evakuar 246 persona,deri sa disa nuk dëgjojnë të lëshojnë shtipitë e tyre. Banorët e Shtojit,Reçit,Gjën Gjergjit dhe Sutjelit janë duke bërë të pamundërën të... Vazhdo
Permbytjet ne Ane te Malit: Mijëra hektarë e shtëpi nën ujë – Video LIVE
Ulqim 3.12.2010 Ana Malit  po perjeton nje situate dramatike me permbytjet. Vershimi i lumit Buna vazhdon, ndonese me shum i vrullshem se ditet e kaluara. Por deri kur ujerat e lumit Buna te terhiqen, pamja qe ofrohet nga qielli tregon situaten gati apokaliptike te permbytjeve. Me mijera hektare toke te permbytura ne Ane te Malit e qindra shtepi nen uje, shume prej te cilave tashme u duken vetem catite. Pamjet e marra nga lart nga fotografit,tregojne se edhe ne kushte te veshtira disa prej banoreve nuk kane braktisur shtepite duke sfiduar... Vazhdo
Situata hidroologjike në komunën e Ulqinit jashtë kontrolle, përbytje që nuk mbahen mend në tri dekadat e fundit – Video
02.12.2010 Nga Hatixhe Nelaj Situate hidroologjike në komunën e Ulqinit ka dalur nga kontrolla,të përmbytura janë të gjitha viset pranë bregut të lumit Buna,banorët e kësaj zone nuk mbajnë mend përbytje të tilla madje në 3 dekadat e fundit nuk kishte përmbytje të kësaj përmase. Evakuimi i bagëtive është bërë që para dy ditëve në zonën e Boreve,ndërkohë që sot pas ngritjes së nivelit të ujit që në disa vende arrin edhe në 2 metra nga toka, është duke u bërë edhe evakuimi i pleqëve dhe fëmijëve.... Vazhdo
Përsëriten përmbytjet e janarit në viset përgjatë bregut të lumit Buna – Video
Të reshurat e dendura që kanë rënë gjatë gjithë nates kanë përkeqsuar situatën në viset pranë bregut të lumit Buna.Pikërisht të përmbytura janë fshatrat Bore,Fraskanjel,Lisën,ku mjet komunikimi  me tokën është lundra. Në fshatin Bore uji ka hyrë në disa shtëpi,aksi rrugor Bore-Sukubinë është i bllokuar,e njëjta situat është edhe në Fraskanjel dhe Lisën ku kanë më shumë dëme në ekonomi.Skender Heba nga Fraskanjeli shprehet se është shkatrruar çdo gjë që kanë mbjell dhe dëmet janë tejet të... Vazhdo
Pse zvarritet zgjedhja e udheheqesise se re ne Komunes se Ulqinit?
Ka kaluar me shume se nje muaj nga zgjedhjet e perseritura te 17 Tetorit dhe ende Komuna e Ulqinit eshte pa kryetar dhe pushtet te ri te dalur nga keto zgjedhje.Pasi qe tani eshte bere verifikimi i mandateve te parlametit lokal,atehere pse gjithnje zvarritet ne formimin e koalicionit pas zgjedhor dhe zgjedhja  e udheheqesise se re te Komunes!? Ne zgjedhjet e fundit lokale (te perseritura) asnje nga subektet politike qe garuan ne kete Komune,nuk fituan shumicen absolute,keshtu qe formimi  i kualicionit pas zgjedhor eshte i domosdoshem... Vazhdo
Sabina Osmanoviqit ua dorezua titulli i „Doktoreshes se Shkencave“ në Graz
Sabina Osmanoviq eshte vetem 26 vjeçare dhe eshte doktoresha e pare femer nga Ulqini dhe trevat tjera shqipetare ne Mal te Zi. Ajo njeherit eshte doktoresha me e re momentalisht ne Mal te Zi e mbase edhe me gjere. Dr. Osmanoviq eshte nga Katërkolla  (Vlladimiri), rrethina e Ulqinit. Ka mbaruar Universitetin „Luigj Gurakuqi“ Dega Gjermanistike ne vitin 2006 me noten mesatare 9.72. Duke qene studentja me e mire e gjenerates, ka perfituar nje burse nga Ministria e Arsimit te Austrise per te vazhduar studimet pas universitare. Ne vitin... Vazhdo
Shoqata “Ana e Malit” në mëngjes pune me biznesmenë, pronarë, profesionistë dhe studentë
Nga Këze Kozeta Sulo Botuar në gazetën “Illyria” NO.1998 Në një ditë vjeshte me gjethe të kuqërremta tetori në Staten Island shoqata shqiptaro amerikane “Ana e Malit”, mblodhi në një mëngjes pune pronarë, bizmesmenë, profesionistë dhe studentë. Ishte pervjetori i pare që kjo shoqatë organizonte në restorantin “Vanderbilt” në Staten Island. Aktivitetin e ka drejtuar zonjusha simpatike Maida Llolla me origjinë nga Ana e Malit. Pasi iu ka uruar gjithë pjesëmarrësve dhe organizatorëve punë të mbarë për... Vazhdo

Page 5 of 6« First...23456