Hajdinaga

DPS-u ne smeta što je Gzim pod istragom
Krivična prijava protiv Gzima Hajdinage zbog sumnje da je kao gradonačelnik Ulcinja pribavio korist brojnim investitorima, uključujući i kontroverznog biznismena Nasera Keljmendija, očito nije problem da mu DPS da podršku za izbor na funkciju ministra za ljudska i manjinska prava. Portparol DPS-a Rajko Kovačević kaže da će ako Vlada predloži Hajdinagu za ministra ljudskih i manjinskih prava, ta partija podržati takvu odluku. – Bitno je da premijer koji sastavlja Vladu uputi takav predlog parlamentarnoj većini, uz očekivanje... Vazhdo

January 3, 2012  :: news :: Comments Off on DPS-u ne smeta što je Gzim pod istragom
Tags: , ,

Cafo Boga,Hajdinaga,Shkreli dhe Bajri priten nga ministri i arsimit Stjepoviq
Një delegacion nga komuna jonë në përbërje kryetari  Gezim Hajdinaga, kryetari i parlamentit z.Luigj Shkreli, drejtori shkollës ‘’Bedri Elezaga’’ Qemal Bajri dhe bashkëvendasi ynë me banim ne SHBA z. Cafo Boga u takuan me ministrin  e arsimit të Malit të Zi z.Stjepoviq. Në takim u aktualizua çështja e  ndërtimit të shkollës në Sukubinë dhe u shpreh gadishmëria e përkrahjes së  këtij projekti të  nevojshëm. Në ndërtimin e shkollës do të participonin ministria, komuna dhe diaspora. Kjo e fundit në... Vazhdo
Kako objasniti paradoks da se Ulcinj ubraja u nerazvijene opštine
Statistika stagnacije iz minulih vremena Ulcinj je jedna od rijetkih opština u kojoj nije naročito teško zaključiti šta nas čeka i u kom pravcu se razvojno usmjeriti, jer su prirodni, prostorni i klimatski uslovi i resursi sjajna osnova koju nijesu ugrozili stihijski investicioni zahvati – kaže gradonačelnik Gzim Hajdinaga ULCINJ – Prema statističkim parametrima, jedna od resursima najbogatijih, formalno pripada krugu nedovoljno razvijenih crnogorskih opština. Ulcinjani, međutim, vidljivo je to na svakom koraku i u gradu... Vazhdo

May 25, 2011  :: news :: Comments Off on Kako objasniti paradoks da se Ulcinj ubraja u nerazvijene opštine
Tags: ,

Hajdinaga kaže da je na usluzi policiji – Video
Tri dana nakon što su inspektori ušli u opštinu U Ulcinju provjeravaju sve i svašta od banketa pa do kaldrme, kazao je naš sagovornik. Upad inspektora za privredni kriminal u ulcinjsku opštinu, iako ga svi zovu redovnom kontrolom I dalje je obavijen velom tajne. Prvi čovjek ulcinjskog DPS-a i šef lokalnog parlamenta Ljuiđ Škrelja vjeruje da se u najjužnijem gradu ne može desiti budvanski scenario. “Niti ima razloga a vjerujem ni dokaza da se u Ulcinju desi budvanski scenario. Ali vidjećemo šta će se desiti. Samo je... Vazhdo

January 20, 2011  :: news :: Comments Off on Hajdinaga kaže da je na usluzi policiji – Video
Tags: , , ,

Forca ka përshëndetur vendimin për uljen e taksave komunale në komunën e Ulqinit
Vendimi i mëparshëm ka qenë i imponuar Ulqin – Forca e Re Demokratike ka përshëndetur vendimin për uljen e taksave lokale komunale në komunën e Ulqinit. Në një konferencë për shtyp të organizuar të premten, kryetari i Forcës, Nazif Cungu, ka falënderuar publikisht “të gjithë ata të cilët janë angazhuar në mënyrë aktive dhe kanë ndikuar në ndryshimin e Vendimit mbi taksa lokale komunale”. Ai ka thënë se vendimi i mëparshëm ka qenë “i imponuar nga pushteti ekzekutiv i Ulqinit në krye me kryetarin dhe... Vazhdo

May 18, 2009  :: Politika :: Comments Off on Forca ka përshëndetur vendimin për uljen e taksave komunale në komunën e Ulqinit
Tags: , , , , ,

Hajdinaga sot vizitoi Tetovën dhe Gostivarin
Kryetari i Gostivarit Dr Rufi Osmani dhe Gezim Hajdinaga Kryetari i Komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga sot vizitoi Tetovën dhe Gostivarin. Fillimisht ai u takua me Kryetarin Sadi Bexheti dhe bashkepunetoret e tij. Nikoqirët e njoftuan z. Hajdinaga me funksionimin e pushtetit vendorë dhe çështje që kanë të bëjnë me bashkëpunimin e ndërsjelltë të dy qyteteve. Ndërkaq z. Hajdinaga theks të veçantë në takim i kushtoi turizmit si degë kryesore ekonomike për Ulqinin dhe përgatitjet që janë bërë nga ana e pushtetit... Vazhdo

May 12, 2009  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Hajdinaga sot vizitoi Tetovën dhe Gostivarin
Tags: , , , , ,

Hajdinaga: Ejani për pushime në Ulqin
Kryetari i Ulqinit vizitoi Mitrovicën Kryetari i komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, ka vizituar të dielën Mitrovicën,meç’rast është pritur nga kryetari i komunës së Mitrovicës, Bajram Rexhepi.Të dy kryetarët kanë biseduar thellimin e bashkëpunimit ndërmjet të dy komunave, me theks të veçantë në atë të turizmit. Kryetari Hajdinaga, dukeu fokusuar në sezonin turistik të sivjem, tha se ndër çështjet e rëndësishme që duhet të dinë mitrovicasit që do t’i kalojnë pushimet verore në bregdetin e bukur... Vazhdo

May 11, 2009  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Hajdinaga: Ejani për pushime në Ulqin
Tags: , , , ,

Abdilaqim Ademi priti kryetarin e komunës së Ulqinit
Zëvendës-kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi sot u takua me kryetarin e Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, i cili qëndron në Maqedoni për të prezantuar ofertat turistike për sezonin veror 2009. Në takimin, zëvendës-kryeministri Ademi e njoftoi mysafirin për situatën politike në Maqedoni, funksionimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, procesin e decentralizimit si obligim që del nga Marrëveshja e Ohrit dhe për zgjedhjet lokale dhe presidenciale. Ndërkaq, kryetari i Komunës... Vazhdo