Haxhi Shabani

“Art Club” boton librin “ShqiptarĂ«t nĂ« Malin e Zi, çështje e pazgjidhur” tĂ« autorit Haxhi Shabani
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” ka botuar kĂ«to ditĂ« librin “ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi, çështje e pazgjidhur” tĂ« poetit, studiuesit dhe publicistit Haxhi Shabani. Libri Ă«shtĂ« njĂ« pĂ«rmbledhje e artikujve (analizave, komenteve, reportazheve etj.), tĂ« cilĂ«t autori i ka botuar nĂ« gazeta e revista gjatĂ« viteve 1995-2010. Vendin kryesor nĂ« kĂ«tĂ« botim e zĂ«nĂ« shkrimet qĂ« trajtojnĂ« pozitĂ«n e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, mandej veçoritĂ« e tyre identitare, dhe artikujt pĂ«r turizmin, kulturĂ«n, migrimin... Vazhdo

April 23, 2013  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton librin “ShqiptarĂ«t nĂ« Malin e Zi, çështje e pazgjidhur” tĂ« autorit Haxhi Shabani
Tags:

Ka ardhur koha e radikalizimit të çështjes shqiptare në Mal të Zi
PĂ«rfundoj edhe njĂ« vit i cili sa i pĂ«rket realizimit tĂ« tĂ« drejtave tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, mund tĂ« karaktarizohet ashtu si edhe vitet e mĂ«parshme, pra njĂ« vit i stagnimit  dhe degradimit tĂ« tĂ« drejtave tĂ« tyre qytetare, njerĂ«zore  dhe kombĂ«tare. Edhe pĂ«rkundĂ«r faktit se partitĂ« nacionale shqiptare rimuarĂ«n pushtetin nĂ« nivel lokal nĂ« komunĂ«n Ulqinit, nĂ« komunĂ«n  vetme tĂ« plotĂ« me shumicĂ« shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi,megjithate, shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« pĂ«rgjithĂ«si, kanĂ« pĂ«suar njĂ« kthim... Vazhdo

December 21, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Ka ardhur koha e radikalizimit tĂ« çështjes shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

100-vjetori i lindjes, Ulqini përkujton poet Migjenin
Pas shumĂ« debatesh mediatike mbi harresĂ«n qĂ« i bĂ«het poetit tĂ« mjerimit Millosh Gjergj Nikolla Migjeni, nĂ« Ulqin,organizatorĂ«t Fondacioni Studenti,shoqata Ora dhe biblioteka Ulqin kanĂ« mbajtur konferencĂ«n shkencore me rastin e 100-vjetorit tĂ« lindjes sĂ« poetit. PĂ«r krijimtarinĂ« e Migjenit ka folur prof. dr. Alfred Çapaliku, pedagog i letĂ«rsisĂ« nĂ« Universitetin “Luigj Gurakuqi” nĂ« ShkodĂ«r dhe mr. Haxhi Shabani, shkrimtar dhe studiues i gjuhĂ«s. GjatĂ« mbrĂ«mjes u lexuan pjesĂ« nga krijimtaria e Migjenit. Me njĂ« mbrĂ«mje... Vazhdo

December 19, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on 100-vjetori i lindjes, Ulqini pĂ«rkujton poet Migjenin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Ulqin, 7 qershor – TĂ« organizuar nga Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club”, manifestimi tradicional “Calimera” /Ish-Kalimerja poetike/, sjell nĂ« Ulqin kĂ«tĂ« fundjavĂ« emra tĂ« mirĂ«njohur jo vetĂ«m tĂ« letĂ«rsisĂ« shqipe. Kryetari i kĂ«saj shoqate tĂ« mirĂ«njohur tĂ« zhvillimit dhe promovimit tĂ« kulturĂ«s shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi, Mr. Haxhi Shabani tha ditĂ«n e martĂ« pĂ«r KosovaLive se edicioni i sivjetmĂ« i kĂ«tij manifestimi letrar, kĂ«tĂ« javĂ« Ulqinit do t’i sjellĂ« personalitete tĂ« shquara tĂ«... Vazhdo

June 7, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Pavarsisht se botĂ«n njerzore e ka pushtuar fenomeni ekonomik dhe pozitiviteti apo negativiteti i teknologjive te ndryshme varĂ«sisht se per cka i marrim edhe pse ne jemi direkt apo indirekt tĂ« varur nga e gjithĂ« kjo, kurr nuk mund tĂ« themi se te ne prodhojnĂ« tĂ« njĂ«jtat emocione sikurse lindja e njĂ« realiteti tĂ« harruar tĂ« njĂ« qyteti tĂ« pakrahasueshĂ«m me tĂ« gjitha vecantit e tija nga qytetet e tjera tĂ« vjetra nĂ« ballkanin tonĂ« problematik, por edhe me gjĂ«rĂ«. MĂ«njeherĂ« si ta hedhĂ«sh hapin e parĂ« nĂ« brendĂ«si te atyre... Vazhdo
Pesë autorë shqiptarë prezantohen para publikut malazias
Ulqin, 11 prill – NĂ« botimin e ShoqatĂ«s sĂ« ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” tĂ« Ulqinit,doli nga shtypi pĂ«rzjedhja e pĂ«rkthyer nĂ« gjuhĂ«n malazeze tĂ« pesĂ« autorĂ«ve tĂ« cilĂ«t jetojnĂ« dhe krijojnĂ« nĂ« Malin e Zi – Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi, Fran Camaj, Anton Gojçaj dhe Haxhi Shabani, tĂ« cilĂ«t, nĂ« fakt, vlerĂ«sohen si shkrimtarĂ«t qĂ« ia kanĂ« vĂ«nĂ« themelet letĂ«rsisĂ« shqiptare nĂ« Malin e Zi. Kjo Ă«shtĂ« hera e parĂ« qĂ« opinioni kulturor malazias ka rastin tĂ« njihet me autorĂ«ve shqiptarĂ«... Vazhdo
Filmi dokumentar Ana e Malit thesar që nuk shuhet të autorit Nexhmedin Avdiu
“Ah, si nuk zgjati me shumĂ«â€ – me kĂ«to fjalĂ« gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani e pĂ«rshkroi filmin dokumentar “Ana e Malit thesar qĂ« nuk shuhet“ tĂ« autorit Nexhmedin Avdiu. Me kĂ«to fjalĂ« mund tĂ« pĂ«rshkruhet edhe e gjithĂ« mbrĂ«mja e promovimit tĂ« kĂ«tij dokumentari qĂ« u shfaq kĂ«tĂ« tĂ« shtunĂ« nĂ« Qendren pĂ«r kulture nĂ« Ulqin. PĂ«r tĂ« ditur se ku do shkojmĂ« – duhet tĂ« dimĂ« se ku kemi qenĂ«. Me pak fjalĂ« ky Ă«shtĂ« edhe mesazhi qĂ« autori i kĂ«tij dokumentari dĂ«shiron tĂ« transmetoj tĂ« shikuesi i sotĂ«m... Vazhdo
NjĂ«zet – vjetori i Art Club-it (1990-2010)- Video
Rikthimi nĂ« identitet dhe krijimi i kulturĂ«s bashkĂ«kohore shqiptare Letersia e cila krijohet ne gjuhen shqipe ne Malin e Zi duhet te konsiderohet si pjese e letersise shqiptare ne pergjithesi. Ajo ne te njejten kohe duhet te jete edhe pjese e letersise qe krijohet ne Malin e Zi. Por, edhe ne rastin e pare, edhe ne te dytin integrimi i saj ne letersine kombetare dhe ne letersine e shtetit ku krijohet ka problemet e veta, se pari te mosnjohjes se mjaftueshme dhe gatishmerise se qendrave, perkatesisht shumices per te komunikuar... Vazhdo

December 27, 2010  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on NjĂ«zet – vjetori i Art Club-it (1990-2010)- Video
Tags: , , ,

Nisin “DitĂ«t e kulturave tĂ« pakicave” nĂ« Malin e Zi
PodgoricĂ«, 23 nĂ«ntor – NĂ« kryeqytetin malazias, PodgoricĂ« nisi tĂ« martĂ«n, nĂ« mbrĂ«mje, manifestimi, tashmĂ«, tradicional, “DitĂ«t e kulturave tĂ« pakicave 2010”, i cili pĂ«rfundon mĂ« 14 dhjetor me Etnokoncertin e madh nĂ« Tuz. KĂ«tĂ« veprimtari e organizon e QendrĂ«s pĂ«r Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave tĂ« Pakicave nĂ« Mal tĂ« Zi. Drejtori i kĂ«saj qendre, Mirsad Muliq deklaroi pĂ«r KosovaLive se edicioni i sivjetĂ«m ka shumĂ« risi nĂ« aspektin e afirmimit tĂ« vlerave tĂ« kulturave tĂ« pakicave dhe bashkĂ«jetesĂ«s... Vazhdo

November 24, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Nisin “DitĂ«t e kulturave tĂ« pakicave” nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , ,

Situata paradoksale e mediave në gjuhën shqipe në Malin e Zi
Sasia dhe cilĂ«sia e mediave nĂ« gjuhĂ«n shqipe në Malin e Zi qĂ« nĂ« fillim duhet thĂ«nĂ« se Ă«shtĂ« e kufizuar. Kjo nuk nĂ«nkupton detyrimisht edhe mungesĂ«n e gazetarĂ«ve cilĂ«sorĂ«, apo tĂ« profesionalizimit nĂ« kĂ«to medie, aq sa ekzistojnĂ«. Mediet elektronike nĂ« shqip nĂ« Malin e Zi kanĂ« fillin në formimin e RedaksisĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« Radio Titogradit tĂ« atĂ«hershĂ«m (sot Radio e Malit tĂ« Zi), pastaj nĂ« hapjen e Radio Ulqinit, RedaksisĂ« shqipe nĂ« Televizionit tĂ« Titogradit (aktualisht Televizionit tĂ« Malit tĂ«... Vazhdo

November 6, 2010  :: Opinione :: Comments Off on Situata paradoksale e mediave nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , ,

Page 1 of 3123