Kalimani

OJQ Ora & Organizata turistike e Ulqinit organizon tryez te rrumbullaket
Njoftim pĂ«r media NĂ« kuadĂ«r tĂ« manifestimit “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit”, Organizata joqeveritare “Ora” nĂ« bashkĂ«punim me OrganizatĂ«n Turistike tĂ« Ulqinit do tĂ« organizojnĂ« tryezĂ«n e rrumbullakĂ«t me temĂ« “MundĂ«sitĂ« e zhvillimit tĂ« turizmit tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m nĂ« AnĂ« tĂ« Malit”. Tryeza ka pĂ«r qĂ«llim tĂ« evidentojĂ« potencialet turistike tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit, problemet ekzistuese nĂ« kĂ«tĂ« fushĂ«, tĂ« ofrojĂ« propozime konkrete pĂ«r zhvillimin e turizmit nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« etj. NĂ« tryezĂ« janĂ« ftuar tĂ« marrin... Vazhdo
Kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga, ishte i pranishëm  në përurimin e urës së re mbi Lumin Buna në Shkodër
NĂ« ceremoninĂ« e pĂ«rurimit merrnin pjesĂ« kryeministri Berisha, kryeparlamentarja z.nj Jozefina Topalli, ministri i PunĂ«ve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit z. Sokol Olldashi, ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe pakicave tĂ« Malit tĂ« Zi z. Ferhat Dinosha, kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit z. GĂ«zim Hajdinaga dhe personalitete tĂ« tjera tĂ« larta shtetĂ«rore dhe ata tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s. Ura mbi BunĂ« ka njĂ« sistem hapjeje dhe mbylljeje, i cili nuk pengon lundrimin nĂ« lumĂ«. Me njĂ« gjatĂ«si prej 2755 metrash dhe... Vazhdo
Shkolla e vjetër në Katërkollë simbol i dijes dhe vetëdijes
MĂ«suesit veteran: Haxhi Taipi, Xhemal Hoxha, Rrukije Lika Shaba dhe sekretari i parĂ« i shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r nĂ« KatĂ«rkollĂ« z.Shaban Hoxha nĂ« oborr tĂ« shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r. (pjesĂ« nga skenari i dokumentarit kushtuar kĂ«saj shkolle) Ky gur dhe ky mur nĂ« të kaluarĂ«n e tyre tjerrin të bukuren .Prandaj dua që vetja ime tĂ« mĂ« kthej borxhin e ditĂ«ve tĂ« mia të kaluara kĂ«tu.E kaluara nuk ka ikur, por dikush e largoi nĂ« padukshmĂ«ri dhe kĂ«shtu mbeti peng i kohĂ«s. UnĂ« s’mund t’i lĂ« anash lulet qĂ«... Vazhdo
Fondacioni STUDENTI organizoj – Garat e recituesve tĂ« rinj – Ulqin 2011
Fondacioni ,,STUDENTI”, pĂ«r tĂ« gjashtĂ«n herĂ« me radhĂ«, organizoj ,,Garat e recituesve tĂ« rinj – Ulqin 2011″. Garat u mban tĂ« premten, me 20.05.2011, nĂ« BibliotekĂ«n e Qytetit-Ulqin, nĂ« orĂ«n 20. Donatori kryesor i kĂ«tij evenimenti tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m kulturor pĂ«r KomunĂ«n tonĂ« Ă«shtĂ« Fondi pĂ«r Pakica. PĂ«r realizimin e kĂ«tij aktiviteti e ka mundĂ«suar,Komuna e Ulqinit, Shoqata “Ana e Malit” nĂ« Nju Jork, ndĂ«rsa pĂ«r mbajtjen e tij kanĂ« kontribuar, KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi . Ky... Vazhdo
Shkelqeu në Katerkollë pishtari i Gjimnazit privat Drita
Themeluesi, drejtori, mĂ«simdhĂ«nĂ«sit e nxĂ«nĂ«sit e Gjimnazit privat “Drita” nga Ulqini, pĂ«rpara semimaturantĂ«ve tĂ« IP SHF “Bedri Elezaga” nĂ« KaterkollĂ«, bĂ«nĂ« prezentimin e ofertĂ«s sĂ« tyre shkollore. Mbas fjalĂ«s sĂ« nikoqirit, foli drejtori i Gjimnazit, zotĂ«ri Bilal Alaj. Ai i njoftoi semimaturantĂ«t me leternjoftimin e Gjimnazit privat “Drita”. Tha se, shkolla nĂ« fjalĂ«, Ă«shtĂ« e re, se vitin e kaluar nga bankat e sajĂ« kishin dalur maturantĂ«t e parĂ«, tĂ« cilĂ«t sot tĂ« gjithĂ« vazhdojnĂ« studimet nĂ« univerzitete... Vazhdo
Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ«
Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s sĂ« ShkollĂ«s – 15 maj. Faliminderojm kryeredaktoren e RevistĂ«s “ShkĂ«ndijat” zonjĂ«n Luljeta Avdiu – Cura dhe ekipin e saj redaktues. Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ« Link: https://acrobat.com/#d=FbPQJWVj4kWfcO59r2mq3A ose kliko nĂ« Fotografi Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s... Vazhdo
Me 15-16.prill ne Ulqin spektakeli,Ring Song & Dance Contest
“Ring Song & Dance Contest” eshte nje spektakel shume i qelluar dhe i udhehequr profesionalisht nga koreografi ynĂ« i njohur Musa Hoxha! Kandidatet jane shume serioz dhe mund tĂ« themĂ« se do tĂ« jetĂ« nje spektakel ne nivel shumĂ« tĂ« lart. SidoqoftĂ«, them se ky spektakĂ«l i pĂ«rmasave rajonale, i  konceptuar si njĂ« maratonĂ« artistike, si njĂ« paradĂ« e talenteve tĂ« reja, meriton mbĂ«shtetjen, inkurajimin dhe vlerĂ«simin nga popullata lokale. Arsyet janĂ« tĂ« shumta: SĂ« pari dhe mbi tĂ« gjitha Musa Hoxha, dhe i gjithĂ«... Vazhdo
Kumtesë për media të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr.  53/2011 Ulqin, mĂ« 26 mars 2011   KumtesĂ« pĂ«r media KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve dhe OJQ ”PAX, tĂ« shtunĂ«n, mĂ« 26. 3. 2011 nĂ« Ulqin, nĂ« organizim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, mbajtĂ«n TryezĂ« tĂ« rrumbullakĂ«t  mĂ« temĂ«n ”RĂ«ndĂ«sia e Regjistrimit tĂ« PopullsisĂ« pĂ«r Realizimin e tĂ« Drejtave Nacionale”. NĂ« saj tĂ« diskutimit konstruktiv dhe tĂ« argumentuar tĂ« pjesĂ«marrĂ«sve u prunĂ«... Vazhdo
LetĂ«rsia shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi – Thesar i pasur kulturor
Natyrisht se letĂ«rsia shqiptare, gjatĂ« zhvillimit tĂ« vet pesĂ«shekullor, krijoi identitetin e vet artistik, duke pĂ«rforcuar vlerat e veta konstante dhe tĂ« gjitha transformimet e veta shumĂ«dimensionale. Me kalimin e kohĂ«s, karakteristikat e saj strukturore u ndryshuan, pothuajse sikur nĂ« tĂ« gjitha letĂ«rsitĂ« europiane, qoftĂ« si ndodhi tĂ« brendshme letrare, qoftĂ« nĂ« raportme kontekstet joletrare. NĂ« Malin e Zi, nĂ« viset ku jetojnĂ« shqiptarĂ«t, u lindĂ«n krijues tĂ« njĂ« rĂ«ndĂ«sie tĂ« madhe nĂ« letĂ«rsinĂ« dhe kulturĂ«n... Vazhdo
Ndihmoni fëmijët me aftësi të kufizuara në Anë të Malit!
NDIHMONI FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA! Duan tĂ« ndihen tĂ« barabartĂ« si tĂ« gjithĂ« fĂ«mijĂ«t e tjerĂ«, ndonĂ«se shoqĂ«ria i trajton si tĂ« ndryshĂ«m. Duan tĂ« kĂ«dojnĂ«, tĂ« kĂ«rcejnĂ«, tĂ« vizatojnĂ« dhe bĂ«jnĂ« cdo gjĂ« qĂ« mund t`i argĂ«tojĂ«, por ajo çka duan mĂ« shumĂ« Ă«shte vemendja ndaj tyre! BĂ«het fjal pĂ«r FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA, pranĂ« qendrĂ«s OJQ ,,YLBER SHPRESE” nĂ« KatĂ«rkollĂ«. Kjo qendĂ«r Ă«shtĂ« hapur para pakĂ« kohĂ«sh me iniciativĂ«n e z. Indira Zaga dhe pĂ«r momentin vepron si OJQ, me njĂ«... Vazhdo

Page 13 of 19« First...1112131415...Last »