Kulturë / Kultura

Cungu pret delegacionin nga Ermiratet e Bashkuara Arabe + Foto
Kryetari Cungu priti në takim një delegacion nga Ermiratet e Bashkuara Arabe Kryetari i komunës së Ulqinit z. Nazif Cungu me bashkpuntorët e tij, priti sot në takim drejtorin e departamentit humanitar në qeverin e Ermirateve të Bashkuara Arabe z. Ali Khalfan Al Mansoori si dhe zëvendës ambasadorin e Erimrateve Arabe në Mal të Zi z. Ghazi Abdulla Almahri. Kryetari Cungu i falenderoj të pranishmit për viziten që i rezervuan qytetit të Ulqinit. Në ndërkohë ai bëri një prezantim për qytetin e Ulqinit duke veçuar potencialet... Vazhdo

June 1, 2013  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Cungu pret delegacionin nga Ermiratet e Bashkuara Arabe + Foto
Tags:

Krivokapić i Đukanović čestitali Dan opštine Ulcinj
Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić i premijer Milo Đukanović čestitali su danas rukovodstvu i građanima Ulcinja Dan opštine. U čestitki Krivokapića navodi se da biti najjužnija opština u Crnoj Gori znači “biti okupan posebnom toplinom i ljepotom“. „Mudrost građana Ulcinja i privrženost našoj domovini je od vazda bila među najvrijednijim plodovima Crne Gore“, ocijenio je Krivokapić. On je poručio Ulcinjanima da je uvjeren da će se voditi održivim razvojem, koji će trajno čuvati prirodne resurse i ostavljati... Vazhdo

April 5, 2013  :: news :: Comments Off on Krivokapić i Đukanović čestitali Dan opštine Ulcinj
Tags:

Adnan Gjinaj: Ulqinaku ku fama e të cilit shkoi përtej kufijve
Adnan Gjinaj fitojë një emër edhe në Shqipëri. Më pas Adnan Gjinaj ka dalë që nëpërmjet këtij emri dhe si ulqinakë shqipëtar të përcjellin vlerat e kombit tonë në mbarë botën.Për së pari talenti i tijë u pa në revistat françeze të modave sikurse Lanvin, Kenzo, Jil Sander, Burberry, Prada, ZZegna, Neil Barrett, Gaspard Yurkevich, Yves Saint Laurent, Cerruti, Kenzo, Peter Petrov, Lanvin, Dunhill,Qasimi, ZZegna, Marc Jacobs,Topman ,J.W Anderson. Më pas Lajme nga Ulqini morri lirin të shkruaj mbi Adnan Gjinaj,ku... Vazhdo
Në Grykën e Bunës rrënohen 14 vila, 400 të tjera legalizohen
Ulqin, 9 shkurt – Në aksionin e inspeksionit të Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe të turizmit në Mal të Zi, i filluar tash dy ditë, në Grykën e lumit Buna janë rrënuar 14 vila, pronarët e të cilave nuk kanë nënshkruar kontratë me Ndërmarrjen e të mirave detare që menaxhon bregdetin malazias, pra edhe atë të Ulqinit. Por, 400 të tjera janë legalizuar, pas nënshkrimit të kontratave përkatëse, njofton KosovaLive. KOHA NET  Vazhdo

February 9, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Në Grykën e Bunës rrënohen 14 vila, 400 të tjera legalizohen
Tags: , , , ,

Ulqini në veprat e akademikut Resuli
Ulqinaku me tradita të shkëlqyera familjare, historike, kulturore dhe politiko-shoqërore, akademiku prof. dr. Kapllan Resulbegoviq-Buroviq, i mirënjohur nga shqiptarët me pseudonimet KALLUSHI dhe RESULI, me gjithë pengesat dhe sabotimet më monstruoze, që i janë bërë dhe vozhdojnë t’ia bëjnë sot e kësaj dite, deri tash ka botuar mbi 100 libra, publicistikë, beletristikë dhe literaturë shkencore, duke trajtuar probleme më të ndrysme dhe të popujve më të ndryshëm, ballkanikë dhe evropianë. Ai edhe ka shkruar... Vazhdo
Selim Resulbegoviq – bartës i listës të Partis Socialdemokrate (PSD) Ulqin
Politika te cilen e ofron PSD qytetarve te Ulqinit , u mundson angazhim me te madh dhe me kualitativ te rinjve ne kualifikim te larte arsimor si dhe promovimin dhe permbushjen e tendencave dhe kualiteteve te tyre profesionale dhe personale. Koncepti i ri, i udheheqesis komunale, i PSD-es  nenkupton angazhim me te madh  dhe me shum hapsir per te rinjt ne vende vendimmarrese. Nje prej qellimeve kryesore  te politikes sone, eshte lufta per krijimin e kushteve, te cilat do te ju mundesonin  te rinjeve te arsimuar qe  afirmimin e tyre... Vazhdo
Zgjedhjet në Ulqin me 17 tetor
Presidenti i Malit të Zi Filip Vujanoviq ka vendosur që zgjedhjet për këshilltarë në Kuvendin e Komunës së Ulqinit do të mbahen me 17 tetor. Në zgjedhjet e mbajtura me 21 maj, asnjë parti ose koalicion nuk e fitoi shumicën e nevojshme, por nuk u arrit as marrëveshja për bashkëpunimin pas zgjedhor për formimin e pushtetit. Në këto zgjedhje koalicioni i PDS dhe UDSH ka fituar 14 mandate, FORCA 11, kurse Partia social demokratike, Opozita e bashkuar dhe Partia e prosperitetit demokratike nga dy, ndërsa nga një këshilltarë,... Vazhdo

August 17, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Zgjedhjet në Ulqin me 17 tetor
Tags: , , , , ,

?etiri kompanije zainteresovane za Veliku plažu
PODGORICA – Na poziv za pokazivanje interesovanja za realizaciju projekta turisti?ke valorizacije Velike plaže javile su se ?etiri kompanije, saopšteno je danas iz Ministarstva za ekonomski razvoj. Za Veliku plažu zainteresovane su ameri?ko-gr?ka kompanija Prufrock Investments i ma?arski TriGranit, kao i Hidra propertis /Hydra Properties/ i Bloom International Properties iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. „Ovim je završena prva faza tendera, koja ne isklju?uje mogu?nost da se kompanije koje nijesu sada pokazale interesovanje,... Vazhdo

June 17, 2008  :: Shtypi / Mediji, Turizmi / Turizam :: Comments Off on ?etiri kompanije zainteresovane za Veliku plažu
Tags: , ,