Lidhja Demokratike

Koalicioni Bardhi,Cungu & Holli në Ulqin,bisedimet në Shkoder
Ulqini më 17 tetor do të dalë në votime për parlamentin e ardhshëm vendor Këshilli Qendror i Forcës së Re Demokratike – Forca në mbledhjen e mbajtur  fundjavën që lamë pas  ka vendosur që ky subjekt politik të dalë me listë të përbashkët (Forca, Lidhja Demokratike dhe Perspektiva )në zgjedhjet lokale në Ulqin ku ende nuk ka vendim përfundimtar nga asnjëra parti shqiptare. Liderët e partive opozitare shqiptare janë takuar në Shkodër për të biseduar rreth mundësisë së krijimit të një koalicioni... Vazhdo
Në Ulqin,kandidojnë shtatë shqiptarë për zgjedhjet lokale
Të dielën e 23 majit, në 14 komunat e Malit e Zi mbahen zgjedhjet lokale, ku në historinë 20-vjeçare të pluralizmit në këtë vend, asnjëherë nuk ka pasur më shumë shqiptarë në lista që garojnë brenda tyre, në Ulqin e Malësi. Fushatën elektorale e ka karakterizuar një retorikë e ashpër, në Ulqin edhe në Tuz të Malësisë, midis partive nacionale shqiptare dhe koalicionit të Unionit Demokratik të Shqiptarëve të Ferhat Dinoshës dhe Partisë Demokratike të Socialistëve të Milo Gjukanoviqit. Derisa koalicioni... Vazhdo
Partit shqiptare në Tuz bëjnë koalicion
Në saje të sugjerimeve dhe kontributit të diplomacisë shqiptare dhe nënprefektit të Malësisë së Madhe, Sutki Ndreca, bashkohen në një listë partitë shqiptare në Malësi për të garuar në zgjedhjet lokale të datës 23 maj, njofton KosovaLive. Pas negociatave të shumta, të tejzgjatura, të shoqëruara edhe me debate të ashpra, madje edhe akuza të ndërsjella për gjendjen e krijuar në spektrin politik në Malësi, tri partitë kryesore shqiptare në këtë trevë, Lidhja Demokratike, Iniciativa Qytetare dhe Alternativa... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi – Popull autokton. Lidhja Demokratike – Përfaqësuese autentike e tyre
Mehmet Bardhi - Foto nga www.Ulqini.de Lidhja Demokratike në Mal të Zi është parti politike e qytetarëve të lirë, të organizuar vullnetarisht me qëllim të pjesëmarrjes aktive në jetën politike, shoqëroro-ekonomike dhe kulturore, duke shprehur dhe avancuar specifikat nacionale të popullit shqiptar në trojet e veta shekullore, sot në Malin e Zi, me qëllim të përfaqësimit politik …dhe mbrojtjes së të drejtave e interesave të tyre. Përfaqësuesit e shqiptarëve, nga vatrat e tyre shekullore sot në Mal të Zi:... Vazhdo
Nikë Gjeloshaj zgjidhët bartës i listës së Alternativës Shqiptare
Këshilli Qendror i Alternatives Shqiptare zgjodhi Nikë Gjeloshaj bartës të listës i kësaj parti për zgjedhjet e 29 marsit, njoftojnë mediet malazeze.Alternativa Shqiptare sot do të vazhdoj bisedimet për arritjen e koalicionit parazgjedhor me Forcen dhe lëvizjen qytetare “Aleanca e Re”. Për koalicionin parazgjedhor në bisedime me ASH, Forcen dhe Aleancen e Re është edhe Lidhja Demokratike. Këto subjekte politike deri me tani nuk kanë mundur të merren vesh se kush do të jetë bartës në listën e koalicionit eventual. Problemi... Vazhdo