Mali i Zi

Armend Milla ne TOP 33 kenget e Top fest 8
Edicioni i 8 i Top Fest-it mbase ishte nje nder edicionet me te mira deri me tani sepse ne kete edicion pervec kengetareve te njohur te estrades shqipetare jane paraqitur edhe kengetare te rinj edhe talente te rinj. >Gjithashtu duhet thene se ne kete edicion jane paraqitur shume kenge te mira dhe kualitative. Lajme nga Ulqini: Armend, na trego pak me teper per Edicionin e Top Fest 8? Armendi: Edicioni i 8 i Top Festit eshte thjeshte nje kulminacion i talenteve dhe kengeve ne skenen Shqipetare. Eshte nje festival i kenges moderne qe... Vazhdo

May 3, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Armend Milla ne TOP 33 kenget e Top fest 8
Tags: , , , , ,

Nail Draga: As në Ulqin nuk respektohet shqipja
Ulqin- Edhe pse tash dy dekada e më shumë, faktikisht, pushtetin lokal të Ulqinit e udhëheqin subjektet politike nacionale shqiptare, ose në koalicion me partitë e tipit qytetar, ku përsëri anëtarësinë shumicë e përbëjnë shqiptarët, përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe nuk është në nivelin e duhur. Nënkryetari dhe këshilltari i Forcës së Re Demokratike, Dr. Nail Draga ka përmendur shkeljet flagrante që i bëhen gjuhës shqipe, si gjuhë e popullatës autoktone, e cila në strukturën e qytetarëve të kësaj komune... Vazhdo

April 20, 2011  :: Opinione :: Komente (3)
Tags: , ,

Me 15-16.prill ne Ulqin spektakeli,Ring Song & Dance Contest
“Ring Song & Dance Contest” eshte nje spektakel shume i qelluar dhe i udhehequr profesionalisht nga koreografi ynë i njohur Musa Hoxha! Kandidatet jane shume serioz dhe mund të themë se do të jetë nje spektakel ne nivel shumë të lart. Sidoqoftë, them se ky spektakël i përmasave rajonale, i  konceptuar si një maratonë artistike, si një paradë e talenteve të reja, meriton mbështetjen, inkurajimin dhe vlerësimin nga popullata lokale. Arsyet janë të shumta: Së pari dhe mbi të gjitha Musa Hoxha, dhe i gjithë... Vazhdo
Kosovarët turistët më besnik të Ulqinit
Oferta turistike e Ulqinit, është njëra ndër më të mirat për qytetarët e Kosovës. Nuk ka nevojë shumë këtu për marketing të turistëve, por më shumë për falënderime. Mbi 70 për qind e turistëve që vizitojnë plazhet e Ulqinit janë nga Kosova e cila është rekorde, tha Gëzim Hajdinaga, kryetar i Komunës së Ulqinit. Ai shtoi se nuk ka nevojë për shumë fjalë, por dihet fakti që reklama dhe propaganda luajnë rol të rëndësishëm në rrjedhat turistike dhe është dashur të vijnë në panair. “Qytetarët... Vazhdo
Top Fest 8 per Armend Millen nje knaqesi e veçant
Top Fest 8: Nje knaqesi e veçant Armend Milla Vendlindja: Ulqin Mosha: 22 Vjeç Ditelindja: 2 Korrik 1988 Shenja e Horoskopit: Gaforrja Armend Milla e pershkruan veten si njeri te thjeshte dhe mjaft romantik. Muziken e tij e definon se Rock Pop. Se fundit ka marre pjese ne festivalin “TopFest 8” ne Tirane, ku eshte pritur mire nga publiku. Armend Milla mori pjesë në festivalin e te rinjeve ne “Top Fest 8 ” me kengen “Bota Jonë ” qe u bë një hit i madh ne Ulqin si dhe trojet e tjera shqiptare. Ky... Vazhdo
Pushime ne Kompleksin hotelier Ada Buna,Pushime ne Ulqin,Mali i Zi
Home: +382 30 455 073 Mobil: +382 69 731 443 + Viber Email: Holiday House@gmail.com In order to experience unforgettable and enjoyable holidays, your perfect choice should be Ulcinj Riviera.Në përqafim në mes të lumit Buna dhe të detit Adriatik, 15 km larg Ulqinit, gjendet Ada, ishull parajsor i lumit, i njohur në tërë botën me kampin nudistik dhe të natyrës së paprekur. Edhe pse gjendet në brezin mediteran, në Adë është një klimë subtropike. E stolisin një ekosistem i jashtëzakonshëm dhe perëndimet e diellit që... Vazhdo
Pushime ne Ulqin,Hotel Bellevue,Riviera e Ulqinit,Mali i Zi
Hoteli “Bellevue” – Riviera e Ulqinit Hoteli “Bellevue” e ka kapacitetin prej 702 shtretërish, e është me tre depadansa: “Avalla”, “Borik” dhe “Cer”. Hoteli është n kilometrin e katërt nga qendra e qytetit të Ulqinit, mu pranë plazhit, ndërsa është i rrethuar me një park të mrekullueshëm dhe pyllin e pishave. Hoteli e ka plazhin e vet, restorantin, aperitiv barin, tarracën, diskotekën, sallën për ushtrime force, ndrsa në qarkun e hotelit janë edhe terrenet sportive: terrenet e tenisit dhe shkolla... Vazhdo
Pushime ne Rivieren e Ulqinit,Hotel Olympic – Pushime ne Ulqin
Hoteli Olympic Hoteli «Olympic» është me një kapacitet me 252 shtretër dhe me ka në përgjithësi 132 dhoma: 24 me nga një shtrat, 76 me nga dy shtretër dhe 10 dhoma me shtretër francezë. Të gjitha dhomat kanë erkondishëntë. SAT TV dhe minibare me asortiment të pasur pijesh. Hoteli gjendet në kilometrin e katërt nga qendra e Ulqinit, mu pranë plazhit, ndërsa është i rrethuar më një park shumë të bukur dhe me një pyll pishash. Hoteli e ka sallën për kongrese, një basen të mbyllur, saunën dhe sallën sportive... Vazhdo
Pushime ne Hotel Mediteran Resort Ulqin/Ulqini 2011
Hotel Mediteran ndodhet ne zemer te Ulqinit i rrethuar me pisha, vetem disa minuta ecje kembe nga plazhi i vogel. Hoteli ofron mikpritjen tradicionale balkanase me atmosferen e tij te veçante. Hotel Mediteran disponon 100 dhoma, nga keto dhoma ne sherbimin tuaj jane dhoma dopio standarde, dhoma dopio superiore, dhoma familjare per tre, kater apo me shume persona. Dhomat jane te paisura me: ajer te kondicionuar, frigo bar, televizor me satelit, banje me dusch dhe wc, balkone me pamje spkektakulare nga deti dhe nga qyteti i Ulqinit. Restoranti... Vazhdo
Gjuha shqipe në Ulqin – Detyrimi ynë historik dhe ardhmëria jonë
Administratori venedikas për Dallmacinë Gjanbatista Gjustiniani, në vitin 1553 i cilëson ulqinakët shprehimisht si shqiptarë (Albanesi), “Parlano lingua albanese, tutta differente della dalmatina”, (flasin gjuhën shqipe, që ndryshon krejtësisht nga ajo dalmatino). Njohësi më i mirë i kësaj treve, historiani kroat me origjinë hebraike, Milan Shuflaj, thekson se në Ulqin shqipja ka qenë gjuhë amtare e të gjithë qytetarëve në shekullin XVI. Një konstatim të ngjashëm në vitin 1610 e jep kleriku katolik Marin Bici.... Vazhdo

April 4, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Gjuha shqipe në Ulqin – Detyrimi ynë historik dhe ardhmëria jonë
Tags: , , , , , , , , ,

Page 30 of 97« First...1020...2829303132...405060...Last »