Maqedonija

Sonica Festival paralajmëron një festival që do të mbahet mend ne Ulqin
Sonica Festival , i Pesti me rradhë, që organizohet në Plazhin e madhë ”Copacabana ”, sivjet do të mbahet në Ulqin, më 12 deri me 15 gushtë,në vendin e bukur që gjendet vetëm 500 metra ngë uji kristalor dhe i kaltërt të detit Adriatik. Festivali Sonica i këtij viti ndërron vend, nga Italia për 5 vjetorin, që do të mbahet në plazhin e bukur të Copacabanes,Plazhi i madh mes Ulqinit dhe Ada Buna. Edicioni festivalit botëror, që tashmë ka arritur të jetë në mesin e festivaleve më prestigjioze botërore, edhe... Vazhdo
Adelina Tahiri ëndërron një duet me Xhastin Temberlake
Këngëtarja simpatike Adelina Tahiri sapo ka edituar këngën më të re me titull “Manipulator”.  Me të dal kënga, këngëtarja ka marr komplimente të shumta për pamjen dhe bukurinë e saj rrezatuese në këtë videoklip. Këngëtarja ka thënë se në disa pamje që shfaqen gjatë filmit, ajo është inspiruar në filmin më të popullarizuar kohëve të fundit në botë, “Avatar”. Këngëtarja nga Shkupi thotë se nuk ka të dashur, por ajo është shumë e lidhur me muzikën dhe familjen e saj, veçanërisht me nënë... Vazhdo
Gëzuar festat e vitit të ri 2010 – Video Foklori i vjeter i Ulqinit
Portali Lajmet nga Ulqini sapo mbushi dy vjet. Dy vjetori thonë është një moment krenarie, krenarie për atë që është arritur – ndërsa ne, për këto dy vjet, arritëm shumë. Portali  Lajmet nga Ulqini sot është portali më i vizituar nga ju – me rreth 250.000 vizita në muaj dhe me rreth 1500.000 faqe të shfletuara – ndërsa vazhdon të zhvillohet më një rritje progresive rekorde. Portali Lajmet nga Ulqini prin me vizitueshmëri në Ulqin, ndërsa është ndër top-ueb-faqet në gjuhën shqipe në Amerik,Zvicër,Gjermani,Franc,Australi,Kosovë,Shqipëri,... Vazhdo
Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Kosova renditet në vendin e 113-të për mjedis biznesi Kosova është radhitur e 113-ta në listën e vendeve për përmirësimin e mjedisit të saj të biznesit, sipas një raporti të Bankës Botërore. Nga shtetet e Ballkanit, Maqedonia është renditur në mesin e reformatorëve më të mirë botërorë, ndërsa Bosnje dhe Hercegovina mban vendin e saj të fundit në mesin e vendeve perëndimore ballkanike. Në raportin “Të bësh biznes 2010: Reformimi në kohëra të vështira”, të publikuar dje (e martë), Banka Botërore... Vazhdo

September 9, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi renditet në vendin e 71-të për mjedis biznesi
Tags: , , , , , , ,

Mbi 20 persona te mbytur ne tragjedi te Oherit – Video
Sipas burimeve jozyrtare shkon ne 22 numri i personave qe kane humbur jeten ne tragjedine e sotme ne liqenin e Ohrit, ku nje anije turistesh kryesisht bullgare u mbyt rreth 300 metra larg bregut. (UPDATE) Anija “Ilinden”, sipas deshmitareve u mbyt shume shpejt rreth ores 10:30. Policia konfirmon vdekjen e 15 pasagjereve ndersa disa burime jozyrtare njoftojne se numri i viktimave eshte 22. Deshmitaret thone se eshte degjuar nje shperthim i fuqishem dhe se hipoteza e pare ne lidhje me shkaqet e ngjarjes tragjike eshte ajo e mbytjes... Vazhdo
ULQINI FASHION FESTIVAL 2009
ULQINI FASHION FESTIVAL 2009 ULQIN FASHION FESTIVAL  Vazhdo

June 3, 2009  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on ULQINI FASHION FESTIVAL 2009
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

ULCINJ FASHION FESTIVAL
ULCINJ FASHION FESTIVAL ULQIN FASHION FESTIVAL  Vazhdo
Pushimet në Ulqin prej 7€ deri 10€ në Plazhin e Madhë
Home: +382 30 455 073 Mobil: +382 69 731 443 + Viber Vera po afron!!! Pushimet bashke me te. Ku do i kaloni pushimet e veres??? Eshte vendi qe keni zgjedhur vendi ideal per ju, apo do kerkonit dicka me shume??? Sipas mendimit tuaj cili eshte vendi ideal per ju per te kaluar pushimet??? Ajo dihet Ulqini pra, urdhroni na viziton sa ma shpesh sepse edhe ju do te jeni te knaqur. Ktu mundeni ti gjeni numrat e telefonit dhe te rezervoni banesen simbas deshires se juaj. Dhomat gjinden në plazhen më atraktive me gjatsi prej 14 km,e mbuluar... Vazhdo
Cervenkovski: Shqiptaret mund te kerkojne ndarjen
Maqedonia mund te ndahet ne te ardhmen dhe ky per presidentin maqedonas eshte nje proces qe kushtezohet nga bllokimi i integrimit ne strukturat euroatlantike. Gjate nje interviste per televizionin A1, presidenti ne ikje i Maqedonise, Branko Cervenkovski, ka deklaruar se shqiptaret, per te mos rrezikuar endrren e tyre europiane, mund te kerkojne ndarjen nga shteti maqedon. “Ne nje moment partite shqiptare mund te deklarohen me qendrim te ndryshem nga klasa politike maqedonase, per ceshtjen antike te ketij vendi dhe mund te kerkojne ndarjen”,... Vazhdo

February 8, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Cervenkovski: Shqiptaret mund te kerkojne ndarjen
Tags: , ,

Publikohet Indeksi i Demokracisë 2008 i Njësisë Studimore të revistës prestigjioze “The Economist”
Në një moment kur debatet rreth cilësisë së demokracisë shqiptare dhe të shtetit e institucioneve që ajo ka prodhuar në njëzet vjet vazhdojnë me të njëjtin ritëm si pesë apo dhjete vjet më parë, një raport i dalë pak javë më parë duket se na sqaron për shumë pikëpyetje që kemi në kokë në lidhje me qeverisjen në Shqipëri. Indeksi i Demokracisë për vitin 2008 i Njësisë Studimore i revistës prestigjioze britanike “The Economist” (The Economist Intelligence Unit) ofron një vizion global për funksionimin... Vazhdo

January 20, 2009  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Publikohet Indeksi i Demokracisë 2008 i Njësisë Studimore të revistës prestigjioze “The Economist”
Tags: , , , , , , ,

Page 1 of 3123