Mark Gjonaj

Mark Gjonaj, shqiptaro-amerikani i parĂ« nĂ« post tĂ« lartĂ« politik nga Ulqini – Video
TĂ« dielĂ«n qĂ« kaloi, nĂ« Bronks tĂ« Nju Jorkut u bĂ« ceremonia e betimit tĂ« shqiptaro-amerikanit Mark Gjonaj, i cili nĂ« muajin nĂ«ntor u zgjodh anĂ«tar i asamblesĂ« sĂ« shtetit Nju Jork. Biznesmeni Mark Gjonaj Ă«shtĂ« shqiptari i parĂ« qĂ« zgjidhet nĂ« njĂ« post politik tĂ« kĂ«tij niveli nĂ« Shtetet e Bashkuara. Kur Mark Gjonaj bashkĂ« me familjen hyri nĂ« sallĂ«n e ceremonisĂ« tĂ« mbushur plot me njerĂ«z, duartrokitjet nuk pĂ«rmbaheshin. Ishin brohoritje pĂ«r njĂ« Ă«ndĂ«rr amerikane tĂ« bĂ«rĂ« realitet. Mark Gjonaj Ă«shtĂ« lindur... Vazhdo

January 16, 2013  :: Ngjarjet - Events :: Komente (1)
Tags: ,

Mark Gjonaj fiton në zgjedhjet e përgjithëshme për anëtar të Asamblesë së Nju Jork-ut
Nga Frank Shkreli Mark Gjonaj, pĂ«r fushatĂ«n e tĂ« cilit kam shkruar edhe mĂ« parĂ«, Ă«shtĂ« njĂ« aktivist i dalluar dhe i pa lodhur i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe tani mĂ« nĂ« fund, mund tĂ« themi zyrtarisht dhe me krenari, edhe anĂ«tari i parĂ« me origjinĂ« shqiptare nĂ« AsamblenĂ« e shtetit tĂ« Nju Jorkut. Mark Gjonaj, ka lindur nĂ« AmerikĂ«, nga prindĂ«r shqiptarĂ« qĂ« kanĂ« emigruar nĂ« Shtetet e Bashkuara nga Reçi i Ulqini. TĂ« martĂ«n qĂ« kaloi, nĂ« zgjedhjet e pĂ«rgjithĂ«shme qĂ« u mbajtĂ«n nĂ« AmerikĂ«, Z. Mark Gjonaj... Vazhdo

November 8, 2012  :: Bota :: Comments Off on Mark Gjonaj fiton nĂ« zgjedhjet e pĂ«rgjithĂ«shme pĂ«r anĂ«tar tĂ« AsamblesĂ« sĂ« Nju Jork-ut
Tags:

Gjonajt e Reçit,erdhën emigrantë  e u bënë milionerë në Amerikë
Gjonajt e Reçit, njĂ« shembull i integrimit tĂ« suksesshĂ«m GjekĂ« Gjonaj KanĂ« kaluar  dyzetĂ« e ca vjet kur familja Gjonaj nga fshati Reç i  komunĂ«s së  Ulqinit, buzĂ« lumit Buna,  mori rrugĂ«n e mĂ«rgimit pĂ«r nĂ« tokĂ«n e premtuar Shtete tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s, duke  lĂ«në  vendlindjen, pĂ«r tĂ« zbuluar  njĂ« kontinet tĂ« ri, pĂ«r tĂ« cilin kishin dĂ«gjuar se  Ă«shtĂ« njĂ« vend i begatĂ« i cili pranon njerĂ«z tĂ« varfĂ«r nga i gjithĂ« globi. Gjonajt, si shumĂ« ermigrantĂ« tĂ« tjerĂ« shqiptarĂ« nga Mali i Zi, shkuan... Vazhdo
Fiton Mark Gjonaj: Fitore historike për komunitetin shqiptar në Nju Jork
Nga Frank Shkreli Mark Gjonaj, me originĂ« nga rrethi i Ulqinit — i cili pĂ«r lexuesin Ă«shtĂ« i njohur nga disa shkrime tĂ« mĂ«parshme mbi kandidaturĂ«n dhe fushatĂ«n e tij —  dhe kandidati shqiptaro-amerikan pĂ«r AsamblenĂ« e shtetit tĂ« Nju Jorkut fitoi dje nĂ« zgjedhjet paraprake me 52 pĂ«r qind tĂ« votave ndaj kundĂ«rshtares kryesore Naomi Rivera e cila siguroi vetĂ«m 41 pĂ«r qind tĂ« votave.   Mark Gjonaj fitoi edhe nĂ« lagjet qĂ« mendohej se Naomi Rivera kishte mbĂ«shtetje tĂ« fortĂ«.   NĂ« fjalimin e tij mbrĂ«mĂ«... Vazhdo

September 15, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Fiton Mark Gjonaj: Fitore historike pĂ«r komunitetin shqiptar nĂ« Nju Jork
Tags:

Fiton me diference Mark Gjonaj, ndëshkohet korrupsioni
NewYork Post e 14 shtatorit, shkruan:” NĂ« njĂ« pĂ«rmbysje mahnitĂ«se, sfidanti Mark Gjonaj, shkathtĂ«sisht mundi Naomi Rivera me  2.407 vota, apo 52 pĂ«r qind, nga  1.894 vota,  qĂ« mori Naomi, apo 41 pĂ«r qind
/ NGA DALIP GRECA/ ShqiptarĂ«t e New Yorkut e prekĂ«n fitoren dhe meritojnĂ« pĂ«rgĂ«zime. Ata u ngritĂ«n mbi pĂ«rcarjet dhe garantuan pĂ«rfaqĂ«suesin e tyre nĂ« njĂ« garĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ«. Ka qenĂ« njĂ« fushatĂ« shembullore, ku djem dhe vajza, burra dhe gra, i dhanĂ« mbĂ«shtetje maksimale Mark Gjonajt.E gjithĂ« e enjtja e... Vazhdo

September 14, 2012  :: Bota :: Comments Off on Fiton me diference Mark Gjonaj, ndĂ«shkohet korrupsioni
Tags: , , ,

Më 13 shtator të gjithë për Mark Gjonaj-n
TĂ« gjithĂ« pĂ«r Mark Gjonaj-n mĂ« 13 shtator   Nga Frank Shkreli Siç dihet nga komuniteti shqiptaro-amerikan dhe mĂ« gjĂ«rĂ«, Mark Gjonaj me origjinĂ« nga rrethi i Ulqinit i lindur dhe i rritur nĂ« lagjĂ«n Bronks tĂ« Nju Jorkut, ka shpallur kandidaturĂ«n pĂ«r anĂ«tar tĂ« AsamblesĂ« sĂ« shtetit tĂ« Nju Jorkut. Si kandidat pĂ«r nĂ« Asamble, muajtĂ« e fundit ai ka bĂ«rĂ« njĂ« fushatĂ« intensive dhe tĂ« gjithĂ«anshme pĂ«r tĂ« bindur votuesit e lagjĂ«s elektorale numĂ«r 80 tĂ« Bronksit se ai Ă«shtĂ« kandidati mĂ« i pĂ«rshtatshĂ«m dhe... Vazhdo

September 7, 2012  :: Bota :: Komente (1)
Tags:

Mark Gjonaj mësynë asamblenë e shtetit të Nju Jorkut
 Nga Frank Shkreli Ky vit zgjedhjesh nĂ« Shtetet e Bashkuara Ă«shtĂ« gjithashtu edhe viti qĂ« disa shqiptaro-amerikanĂ« kanĂ« vendosur t’i futen politikĂ«s amerikane duke shpallur kandidaturat e tyre pĂ«r zyra nĂ« nivel tĂ« pushtetit vendor dhe shtetĂ«ror.   NjĂ«ri nga kĂ«ta Ă«shtĂ« Mark Gjonaj i cili ka shpallur kandidaturĂ«n pĂ«r anĂ«tar tĂ« AsamblesĂ« sĂ« shtetit tĂ« Nju Jorkut, dhe pak kohĂ« mĂ« parĂ« unĂ« kisha nderin tĂ« hapja fushatĂ«n e Ken Biberaj pĂ«r anĂ«tar tĂ« KĂ«shillit tĂ« qytetit tĂ« Nju Jorkut.  ËshtĂ« absolutisht... Vazhdo

June 24, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Mark Gjonaj mĂ«synĂ« asamblenĂ« e shtetit tĂ« Nju Jorkut
Tags:

Intervistë me kandidatin Mark Gjonaj nga Ulqini
Mark Gjonaj, biznesmen nga Bronksi i Nju Jorkut, Ă«shtĂ« ndĂ«r tĂ« paktĂ«t njerĂ«z nĂ« komunitetin shqiptar tĂ« AmerikĂ«s qĂ« synon tĂ« zgjidhet nĂ« njĂ« post tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m, nĂ« kĂ«tĂ« rast si anĂ«tar i AsamblesĂ« sĂ« shtetit Nju Jork. Votimet paraprake brenda demokratĂ«ve zhvillohen nĂ« muajin shtator dhe zoti Gjonaj ka filluar tashmĂ« fushatĂ«n. Kandidati Mark Gjonaj, me origjinĂ« nga Ulqini, Ă«shtĂ« lindur nĂ« Shtetet e Bashkuara dhe merret me prona tĂ« patundshme. NĂ« njĂ« lidhje tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« nga Nju Jorku, zoti Gjonaj... Vazhdo

June 13, 2012  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me kandidatin Mark Gjonaj nga Ulqini
Tags: , , , , ,

Mark Gjonaj officially announce candidacy for the New York State Assembly
Dear Friends, I share with you very exciting news. On Sunday, April 22, 2012, I will officially announce my candidacy for the New York State Assembly representing the proud 80th Assembly District of the amazing Borough of the Bronx. This district, which includes Mosholou Parkway, Pelham Gardens, Pelham Parkway, Allerton and Morris Park, is home to many humble and hard working people. As a fellow Bronxite, I know the challenges we face raising a family and making an honest living. As your Assemblyman, I will stand up for you, your families,... Vazhdo