Millo Gjukanoviq

Millo GJukanoviq për mandatar për përbërjen e Qeverisë së re
Vujanoviq do t’ia propozojĂ« sot parlamentit Millo GJukanoviq pĂ«r mandatar pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« sĂ« re Presidenti i malit tĂ« Zi Filip Vujanoviq do t’ia propozojĂ« sot parlamentit liderin e PartisĂ« Demokratike tĂ« Socialsiteve Millo GJukanoviq qĂ« ta zgjedh mandatar pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« sĂ« re. Jam i bindur se Gjukanoviq, i cili ka qenĂ« hartuesi dhe promovuesi kryesor i programit tĂ« Koalicionit, me vendimin qĂ« tĂ« jetĂ« mandatar ka marrĂ« pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r realizimin e tij dhe se shpreh gatishmĂ«ri tĂ«... Vazhdo

November 9, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Millo GJukanoviq pĂ«r mandatar pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« sĂ« re
Tags:

Moment historik pĂ«r proceset integruese tĂ« Malit tĂ« Zi – Video
Komisioni Evropian dha rekomandimin qĂ« Mali i Zi tĂ« jetĂ« kandidat pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« Bashkimin Evropian “KE konsideron se bisedimet mbi anĂ«tarĂ«sim nĂ« BE duhet të fillojnĂ« atĂ« moment kur vendi tĂ« arrijĂ« nivelin e domosdoshĂ«m tĂ« respektimit tĂ« kritereve pĂ«r anĂ«tarĂ«sim, posaçërisht kritereve politike tĂ« KopenhagĂ«s, me tĂ« cilĂ«t kĂ«rkohet stabiliteti i institucioneve dhe garantimi i sundimit tĂ« ligjit”, ka thĂ«në komesari pĂ«r zgjerim i BE-sĂ«, Shtefan File, gjatĂ« prezantimit tĂ« Mendimit tĂ« Komisionit Evropian. Komisioni... Vazhdo

November 19, 2010  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Moment historik pĂ«r proceset integruese tĂ« Malit tĂ« Zi – Video
Tags: , , , , , ,

Unioni Demokratik i Shqiptarëve garon bashkë me PDS-në e Gjukanoviqit
PodgoricĂ«, 10 prill – PartitĂ« politike shqiptare nĂ« Malin e Zi shihet qartĂ« se as nĂ« kĂ«to zgjedhje lokale, tĂ« cilat do tĂ« mbahen mĂ« 23 maj, nuk do tĂ« jenĂ« tĂ« bashkuara pĂ«r tĂ« arritur rezultate sa mĂ« dinjitoze nĂ« Ulqin, PlavĂ«, Tuz, Tivar e PodgoricĂ«. Derisa nĂ« MalĂ«si, Ulqin e PodgoricĂ«, shumica e subjekteve politike nacionale shqiptare vazhdojnĂ« tĂ« hamenden dhe i zvarrisin negociatat pĂ«r koalicione eventuale, Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve /UDSH/ i Ă«shtĂ« bashkangjitur PartisĂ« Demokratike tĂ« SocialistĂ«ve... Vazhdo
Millo Gjukanoviq: Mesazh inkurajues nga SHBA – Video
NĂ« kuadĂ«r tĂ« vizitĂ«s zyrtare nĂ« SHBA kryeministri i Malit Te Zi Millo Gjukanoviq mbajti njĂ« ligjĂ«ratĂ« nĂ« QendrĂ«n pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet transatlantike nĂ« Universitetin Xhon Hopkinsk lidhur me integrimet evro-atlantike tĂ« Malit tĂ« Zi. Gjukanoviq theksoi se gjatĂ« takimeve tĂ« djeshme me nĂ«npresidentin e SHBA Xhozef Bajden dhe sekretaren e shtetit Hillari Klinton ka marr mesazhe shumĂ« inkurajuese pĂ«r Malin e Zi. Mesazhi i AdministratĂ«s amerikane pĂ«r kryeministrin Gjukanoviq ishte unik – Mali i Zi mund tĂ« llogarisĂ«... Vazhdo

January 24, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Millo Gjukanoviq: Mesazh inkurajues nga SHBA – Video
Tags: , ,

Gjukanoviq: Opozita nuk është e gatshme për pushtet
Kryetari i qeverisĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi Millo Gjukanoviq konsideron se opozita malazeze nuk Ă«shtĂ« e gatshme qĂ« ta marrĂ« pushtetin pas tĂ«rheqjes sĂ« tij nga politika. TĂ«rheqja ime gjithsesi do tĂ« pasojĂ« dhe ata qĂ« mendojnĂ« ose kanĂ« menduar se do tĂ« jem i pĂ«rhershĂ«m nĂ« politik nuk duhet tĂ« kenĂ« frikĂ«. Gjithsesi, nuk duhet tĂ« kenĂ« frik mirĂ«po duhet ta kuptojnĂ« se duhet tĂ« pĂ«rgatitĂ«n mirĂ« pĂ«r funksionet tĂ« cilat dĂ«shirojnĂ« ti kenĂ«, theksoi Gjukanoviq. Kryeministri po ashtu vlerĂ«soi se opozita e ka tĂ« qartĂ« se... Vazhdo

December 30, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gjukanoviq: Opozita nuk Ă«shtĂ« e gatshme pĂ«r pushtet
Tags: ,

Gjukanoviq; vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën,Procedurë që ka një dinamikë
PodgoricĂ« – Kryeministri i Malit tĂ« Zi, Millo Gjukanoviq, ka thĂ«nĂ« se vendosja e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike me RepublikĂ«n e KosovĂ«s nĂ« nivel ambasadorĂ«sh Ă«shtĂ« “njĂ« procedurĂ« qĂ« ka dinamikĂ«â€, duke shtuar se Mali i Zi ka pasur prioritete tĂ« tjera ndĂ«rkombĂ«tare dhe se edhe kjo çështje do tĂ« vijĂ« sĂ« shpejti nĂ« rend dite”. Ai ka hedhur poshtĂ« zĂ«rat se gjatĂ« qĂ«ndrimit tĂ« tij nĂ« Nju Jork, nĂ« kuadĂ«r tĂ« zhvillimit tĂ« AsamblesĂ« sĂ« PĂ«rgjithshme tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara ku ai ka marrĂ« pjesĂ«, ka pasur... Vazhdo

October 12, 2009  :: Politika :: Comments Off on Gjukanoviq; vendosja e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike me KosovĂ«n,ProcedurĂ« qĂ« ka njĂ« dinamikĂ«
Tags: , ,

Rikthehet lundrimi në Bunë?
Kryeministrat e Malit tĂ« Zi dhe republikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, Millo Gjukanoviq dhe Sali Berisha merren vesh pĂ«r projekte tĂ« tjera tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta. Pas pikĂ«s sĂ« pĂ«rbashkĂ«t doganore SukubinĂ«-Muriqan, njĂ« projekt tjetĂ«r i pĂ«rbashkĂ«t pritet tĂ« fillojĂ« sĂ« shpejti ndĂ«rmjet Malit tĂ« Zi dhe RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«. Kryeministri i Malit tĂ« Zi, Millo Gjukanoviq, dhe ai i ShqipĂ«risĂ«, Sali Berisha, kanĂ« rĂ«nĂ« dakort qĂ« tĂ« dy qeveritĂ«, tĂ« fillojnĂ« njĂ« projekt tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m infrastrukturor,... Vazhdo

October 5, 2009  :: Politika :: Comments Off on Rikthehet lundrimi nĂ« BunĂ«?
Tags: , , , ,

Gjukanoviq: Ballkani ende s’ështĂ« stabilizuar
Ballkani, shikuar pĂ«rgjithĂ«sisht, Ă«shtĂ« nĂ« rrugĂ« tĂ« drejtĂ«, megjithĂ«se ende nuk Ă«shtĂ« stabilizuar plotĂ«sisht, deklaroi kryeministri i Malit tĂ« Zi, Milo Djukanovic, duke porositur EvropĂ«n se nuk guxon tĂ« pĂ«rsĂ«ris gabimet e viteve tĂ« 90’a, kur problemeve iu pĂ«rkushtua me vonesĂ«. Ky gabim, sipas asaj qĂ« Djukanovic i deklaroi radios shtetĂ«rore austriake, solli intervenimin e NATO’s para dhjetĂ« vitesh. Bombardimi ishte arsyeja qĂ« NATO Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« pak i popullarizuar nĂ« Mal tĂ« Zi se sa BE, theksoi Djukanovic,... Vazhdo

June 16, 2009  :: Politika :: Comments Off on Gjukanoviq: Ballkani ende s’ështĂ« stabilizuar
Tags: , , , ,

Çeku: Kosova, Mali i Zi vendosin marrĂ«dhĂ«nie diplomatike
Ish kryeministri i KosovĂ«s, Agim Çeku, deklaroi se Prishtina dhe Podgorica do tĂ« vendosin marrĂ«dhĂ«nie diplomatike, pas zgjedhjeve parlamentare nĂ« Mal tĂ« Zi. Zoti Çeku u tha mediave nĂ« PodgoricĂ« se “ekziston vullneti i dyanshĂ«m politik, interesi dhe nevoja”, pĂ«r vendosjen e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike. Aui mĂ«tutje u shpeh se “datĂ«n e saktĂ« nuk mund ta thotĂ«”, por, sipas tij, kjo ishte vĂ«rtetuar para mĂ« tepĂ«r se njĂ« muaji, kur ai privatisht ishte takuar me kryeministrin e Malit tĂ« Zi, Millo Gjukanoviq. Bota... Vazhdo
Video – Berlusconi paralajmĂ«ron investime nĂ« Mal tĂ« Zi
Italia synon tĂ« jetĂ« nĂ« mesin e pesĂ« investitorĂ«ve tĂ« parĂ« tĂ« huaj nĂ« Mal tĂ« Zi, dhe Ă«shtĂ« kryesisht e interesuar pĂ«r investime nĂ« energjetikĂ« dhe turizĂ«m, deklaroi tĂ« hĂ«nĂ«n mbrĂ«ma nĂ« PodgoricĂ« kryeministri italian, Silvio Berlusconi, pas takimit me kryeministrin malazez Djukanovic. Sipas kryeministrit italian, Podgorica mund tĂ« llogarisĂ« gjithashtu edhe nĂ« mbĂ«shtetjen italiane nĂ« proceset euroatlantike, ngase ajo anĂ«tarĂ«simin e tĂ« gjitha vendeve ballkanike gjithmonĂ« e ka konsideruar si njĂ« zgjidhje tĂ«... Vazhdo

Page 1 of 212