Milo Gjukanoviq

Gjukanoviq: Qeveria e Malit të Zi nuk i ka mbetur borxh shqiptarëve
Qeveria e Malit tĂ« Zi nuk i ka mbetur borxh shqiptarĂ«ve pĂ«r shkak tĂ« referendumit, sepse nĂ« shtetin e ri “kjo pakicĂ« gĂ«zon tĂ« gjitha tĂ« drejtat”, ka thĂ«nĂ« ish-kryeministri i Malit tĂ« Zi, Milo Gjukanoviq. Ai ka shtuar se gjatĂ« referendumit pĂ«r pavarĂ«sinĂ« e Malit tĂ« Zi, shqiptarĂ«t dhe qeveria malazeze kishin interes tĂ« pĂ«rbashkĂ«t. “Pakica shqiptare ka fituar atĂ« qĂ« ka kĂ«rkuar me pavarĂ«sinĂ« e Malit tĂ« Zi – shtetin qĂ« realizon nivelin e duhur tĂ« tĂ« drejtave tĂ« tyre”, thotĂ« Gjukanovic pĂ«r Ora 24,... Vazhdo

January 11, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Komente (4)
Tags: ,

Në Ulqin,kandidojnë shtatë shqiptarë për zgjedhjet lokale
TĂ« dielĂ«n e 23 majit, nĂ« 14 komunat e Malit e Zi mbahen zgjedhjet lokale, ku nĂ« historinĂ« 20-vjeçare tĂ« pluralizmit nĂ« kĂ«tĂ« vend, asnjĂ«herĂ« nuk ka pasur mĂ« shumĂ« shqiptarĂ« nĂ« lista qĂ« garojnĂ« brenda tyre, nĂ« Ulqin e MalĂ«si. FushatĂ«n elektorale e ka karakterizuar njĂ« retorikĂ« e ashpĂ«r, nĂ« Ulqin edhe nĂ« Tuz tĂ« MalĂ«sisĂ«, midis partive nacionale shqiptare dhe koalicionit tĂ« Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve tĂ« Ferhat DinoshĂ«s dhe PartisĂ« Demokratike tĂ« SocialistĂ«ve tĂ« Milo Gjukanoviqit. Derisa koalicioni... Vazhdo
PĂ«r dhe kundĂ«r koalicionit “PĂ«r Ulqinin evropian”
Ulqin, 5 maj – Koalicioni “PĂ«r Ulqinin evropian” tĂ« cilin e pĂ«rbĂ«jnĂ« Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve /UDSH/ dhe Partia Demokratike e SocialistĂ«ve /PDS/ e Milo Gjukanoviqit ka habitur shumĂ« njerĂ«z, tĂ« cilĂ«t e kanĂ« konsideruar edhe bashkĂ«renditje tĂ« panatyrshme, por doli e kundĂ«rta, vlerĂ«son kryebashkiaku i kĂ«saj komune, GĂ«zim Hajdinaga, i cili kryeson edhe listĂ«n zgjedhore tĂ« kĂ«tij koalicioni pĂ«r zgjedhjet lokale tĂ« 23 majit. GĂ«zim Hajdinaga thekson se gjatĂ« mandatit tĂ« kaluar katĂ«rvjeçar, nĂ«... Vazhdo
Marrëdhënie diplomatike me Kosoven para vendimit të GJND-së
Kryeministri i Malit tĂ« Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar tĂ« premten se vendi i tij nuk duhet tĂ« presĂ« vendimin e GjykatĂ«s NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« DrejtĂ«sisĂ« pĂ«r KosovĂ«n, pĂ«r tĂ« vendosur marrĂ«dhĂ«nie diplomatike me PrishtinĂ«n. NĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r gazetarĂ«, siç transmeton Politika, Gjukanoviq ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se Mali i Zi ende nuk ka caktuar datĂ«n konkrete pĂ«r vendosjen e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike me KosovĂ«n, por ka thĂ«nĂ« se nuk duhet hezituar nĂ« kĂ«tĂ« drejtim. Kryeministri malazez Ă«shtĂ« shprehur se nuk duhet... Vazhdo

December 29, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on MarrĂ«dhĂ«nie diplomatike me Kosoven para vendimit tĂ« GJND-sĂ«
Tags: , ,

Gjukanoviq: Çeshtjes se Kosoves t’i vihet pika
Kryeministri i Malit te Zi, Milo Gjukanoviq ka deklaruar se ka ardhur koha qe ceshtja e Kosoves te mbyllet perfundimisht. “Eshte e rendesishme qe mbi ceshtjen e Kosoves te vihet pika. Politikisht pika eshte vene, por ceshtja po kalon ne nje proces juridik ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise”, ka pohuar Gjukanoviq. Gjithesesi, sipas tij, edhe shqyrtimi i ceshtjes ne GJND do te krijoje vetem disa iluzione per faktore te caktuar. “Por venia e pikes ne kete proces do t’i ndihmonte te gjithe te kuptojne se disa faqe te historise... Vazhdo

September 3, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gjukanoviq: Çeshtjes se Kosoves t’i vihet pika
Tags: , ,

Millo Gjukanoviq, sërisht kryeministër
PodgoricĂ«, 7 maj:Kryeministri i deritanishĂ«m i Malit tĂ« Zi, Milo Gjukanoviq, u ngarkua sot nga presidenti Filip Vujanoviq, me krijimin e njĂ« qeverie tĂ« re nĂ« Mal tĂ« Zi, duke pasur kĂ«shtu mundĂ«sinĂ« tĂ« pĂ«rmbushĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« gjashtĂ« mandatin e kryeministrit, u njoftua zyrtarisht. “Jam i bindur se gjatĂ« mandatit tĂ« tij tĂ« ardhshĂ«m, Gjukanoviq do tĂ« pĂ«rpiqet tĂ« kapĂ«rcejĂ« efektet e krizĂ«s ekonomike botĂ«rore dhe tĂ« afirmojĂ« Malin e Zi nĂ« skenĂ«n ndĂ«rkombĂ«tare, si dhe tĂ« vazhdojĂ« rrugĂ«n e tij drejt integrimit... Vazhdo

May 8, 2009  :: Politika :: Comments Off on Millo Gjukanoviq, sĂ«risht kryeministĂ«r
Tags: , , ,

Gjukanoviq: Së shpejti marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Kryeministri i Malit tĂ« Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar se marrĂ«dhĂ«niet diplomatike me PrishtinĂ«n do tĂ« vendosen nĂ« njĂ« tĂ« ardhme tĂ« afĂ«rt, ndĂ«rsa mĂ« pas, sipas tij, pason pĂ«rcaktimi i modelit tĂ« pĂ«rfaqĂ«simit. “A do tĂ« jetĂ« nĂ« nivel ambasadash, nĂ«pĂ«rmjet institucionit tĂ« ambasadorit rezident apo jorezident, apo nĂ« ndonjĂ« mĂ«nyrĂ« tjetĂ«r, Ă«shtĂ« çështje qĂ« duhet tĂ« pĂ«rcaktohet. Mali i Zi nuk Ă«shtĂ« AmerikĂ« dhe nuk mund t’i ketĂ« ambasadorĂ«t dhe konsujt gjithkund nĂ« botĂ«. Por pa dyshim rajoni... Vazhdo
Gjukanoviqi po e përgatit trashëgimtarin
Kryeministri malazez, Milo Gjukanoviq, nuk mendon tĂ« mbetet nĂ« krye tĂ« QeverisĂ« nĂ«se Partia Demokratike e SocialistĂ«ve (DPS), tĂ« cilĂ«n ai e udhĂ«heq, nuk i fiton pĂ«rsĂ«ri zgjedhjet, tĂ« cilat sipas tĂ« gjitha gjasave do tĂ« mbahen mĂ« 29 mars. Gjukanoviqi, sipas gazetĂ«s ditore malazeze ‘Dan’, e cila thirret nĂ« burime brenda qeverisĂ«, pĂ«r mandatar pĂ«r krijimin e qeverisĂ« sĂ« re do ta propozojĂ« ministrin e Financave dhe zĂ«vendĂ«skryeministrin e tretĂ« aktual tĂ« qeverisĂ«, Igor Luksic. Duke e propozuar pĂ«r zĂ«vendĂ«skryeministĂ«r... Vazhdo

January 8, 2009  :: Politika :: Comments Off on Gjukanoviqi po e pĂ«rgatit trashĂ«gimtarin
Tags: , , , ,

Podgorica rrezikon me kërcënimet franceze
LiderĂ«t e Malit tĂ« Zi thonĂ« se kĂ«tĂ« vit do tĂ« aplikojnĂ« pĂ«r status tĂ« kandidatit nĂ« BE, pa marrĂ« parasysh se entuziazmin e njĂ«jtĂ« nuk e tregon edhe Brukseli, posaçërisht kryesimi francez, qĂ« edhe duhet ta pranojĂ« aplikimin. “EkzistojnĂ« shumĂ« kritere qĂ« duhet tĂ« plotĂ«sohen, e ndoshta Mali i Zi nuk i plotĂ«son tĂ« gjitha”, paralajmĂ«roi para do kohe zĂ«dhĂ«nĂ«sja e presidencĂ«s franceze, Marijan de Karne. Sipas sajĂ«, ekzistojnĂ« dilema nĂ«se Ă«shtĂ« mirĂ« tĂ« aplikohet, kur duket se kjo nuk Ă«shtĂ« hapi i vĂ«rtetĂ«.... Vazhdo

November 24, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Podgorica rrezikon me kĂ«rcĂ«nimet franceze
Tags: , ,

Gjukanovic: Shtyrja e njohjes se Kosoves,verberi
Kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç, deklaroi se shtyrja e mosnjohjes sĂ« KosovĂ«s do tĂ« ishte njĂ« verbĂ«ri politike. “Shtyrja e mospranimit tĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s do tĂ« ishte njĂ« verbĂ«ri politike dhe se vendimi pĂ«r njohjen nuk ka qenĂ« i imponuar”, deklaroi Gjukanoviç, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r B92. Ai theksoi se, nĂ«se dĂ«shiron qĂ« vendi i tij dhe rajoni tĂ« jenĂ« pjesĂ« e EvropĂ«s, atĂ«herĂ«, sipas tij, duhet tĂ« respektohen standardet e saj. “NĂ« pyetje ka qenĂ« ndĂ«rtimi i besimit dhe partneritetit me BE dhe... Vazhdo

October 17, 2008  :: Politika, Sporti / Sport :: Comments Off on Gjukanovic: Shtyrja e njohjes se Kosoves,verberi
Tags: , ,

Page 1 of 212